Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mit lehet szeretni az Operában?

Mit lehet szeretni az Operában?

Figyelt kérdés

Előre leszögezném, hogy a kérdésem nem provokatív. Próbálkozom magam is ismerkedni a műfajjal. Természetesen nem erőltetni akarom magamat, hogy megszeressem. Csupán próbálom megérteni. (Eddig kevesebb sikerrel).


Mikor először hallottam operát, az a Varázsfuvola volt, a Magyar Állami Opraházban. A sulival mentünk megnézni, kötelező volt. Persze, hogy nem tetszett, szétuntam magamat rajta.


Akkor sem értettem, hogy a sok estéji ruhában lévő nő, és öltönyös férfiak fapofával pókerarccal ülve, mit szeretnek rajta. Ugye akkor azt gondoltam, hogy ilyen úri-muri sznob szórakozási forma az operába járás.


Azóta néztem pár opera előadást kíváncsiságból a youtube-on. Klasszikus/szimfónikus zenei háttérzenére áriáznak, különféle énekhangokon (szoprán, tenor..stb.)

Állítólag az opera az éneklés csúcsa. Hallgattam már párat, el is ismerem, hogy kell hozzá tudás és tehetség. De mit lehet élvezni benne? Mi az a flow, ami megragadja az embert? Az opera kedvelők, ugye szokták mondani, hogy érteni kell az opera "nyelvezetét". Ez mit takar pontosan?


Azt én értem, hogy ez egy komplex műfaj. Színpadi mű + lírai szövegkörnyezet + éneklés + zene. Korhű kosztümök/jelmezek és a díszletek. Így összességében kell értelmezni az adott előadást. Soha nem értem a szöveget, még ha meg is van az adott darab szövege, akkor sem hallom, hogy azt énekelné. Ezektől az áriáktól, "kissé" érthetetlen nekem a szöveg.


Több művet meghallgattam már, de sehol egy élvezhető dallamot nem hallottam benne.

https://www.youtube.com/watch?v=YYyo_aSMsFM

(55:26-nál)


Egy ilyen áriázásból, mit ért meg az ember? Értékelem a nő tehetségét, de mit lehet ebben élvezni? Itt most arról van szó, hogy megmutassák, hogy milyen maximumot lehet kiadni egy emberi hangból?

Most kicsit vonatkoztassunk el a színpadi produkciótól. Beszéljünk csak a natúr zenehallgatás részéről a műfaj kapcsán. Van egy illető, aki otthon fel teszi a bakelitet a lemezjátszóra, leül a fotelba és el kezdi hallgatni az opera zenét. Olyankor mit élvez benne az ember.


Mert egy rock zenében, élvezhető egy jó gitár riff, egy szóló. A jazz-ben, egy szaxofonista improvizációja, ahogyan cifrázza a dallamokat. Egy hiphopnál, a szöveg és az alatta futó beat együttese, ad egy flow-t. Egy latin zenének a üteme, temperamentuma. Egy new age, zenében a nyugodtság, az atmoszférikus hatás.


De egy oprába egyiket sem fedezem fel. Higyétek nem azért mert nem szeretném. Nem tudom, hogy álljak hozzá. most aki opera kedvelő(k), azoktól kérdezném. Ti mit szerettek benne? Mitől vagy hogyan kedveltétek meg ezt a műfajt?



2019. nov. 22. 14:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A valódi zenét, dallamot élvezem. De nem minden operadarabot szeretek. Egy Verdi, Puccini pl. nagyon élvezetes. Hallgasd meg Verditől pl. a Cigányrust, vagy a Mantuai herceg dalát. Sokkal nagyobb élmény, mint az általad felsorolt mai zenék.
2019. nov. 22. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Aki a könnyőzenén szocializálódott (mint én is), nehezen tudja befogadni a komoly műfajt. Pedig én is megpróbáltam. Igaz, nem az operát, mert azt sosem tudnám megszeretni, de a klaszikus szimfonikus zenével, vagy zongoraversenyekkel gyakran próbálkozom. Elismerem a zongorista már-már emberfeletti tehetségét és tudom, hogy jóval nagyobb képzettség kell hozzá, mint egy popzenekarban játszó billentyűsnek, de mégsem tudom igazán hosszútávon megkedvelni, bár elvileg tetszik. Még a jazz műfajt sem tudom maradéktalanul élvezni, mert valahogy mindig túl hosszúnak és unalmasnak tűnik. Az operára visszatérve talán egyedül a Barcelona című dalt kedvelem, de leginkább Freddie Mercury miatt és mert a '92-es olimpia idején rengeteget játszották a rádiók is.
2019. nov. 22. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
64%

"több művet meghallgattam, sehol egy élvezhető dallam.."

Azt azért tudd, hogy megszámlálhatatlan a világhírű "oper-sláger" létezik.

Jah', hogy Te nem ismered? Pfff.


Különben, ha nem szereted, akkor ne hallgasd.

(megette a fene ha már magyarázni kell)

2019. nov. 23. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Azt hiszem, a komolyzene - így az opera szeretete is - gyermekkorban dől el. Vannak persze kivételek, de általában a szülők zenei ízlésétől függ.

Mikor Budapesten laktam, az Magyar Operaház három, a Zeneakadémia 7-8 percre volt tőlünk, édesanyám pedig a Rózsavölgyi Zeneműbolt lemezosztályának vezetője volt.

Apám is, anyám is nagy komolyzene-rajongók voltak, rengeteg lemezünk volt. És bérletünk az Operába.

Ez persze korántsem jelenti azt, hogy mást nem hallgattunk, vagy hogy más koncertre nem jártunk fiatalkorunkban.

Hajjaj, de még mennyire!

Jól megfér a szép könnyűzene és az ú.n. komolyzene szeretete egymással.

Attól, hogy szeretem és értem az operákat, nem kötelező sznobnak lenni. Csak gazdagabb lesz az ember világa.

(Bevallom, hogy minden vizsgámra valamilyen szimfónia-háttérzenével készültem.)

2019. nov. 23. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

apám szereti a komoly zenét,gyerekkoromba sokat hallgattuk,én nem élveztem maradéktalanul...

aztán a modern zenében feltűnő opera feldolgozások is eljutottak hozzám.

pl: https://www.youtube.com/watch?v=qNPguBobQPY



aztán kicsit komolyabbak is.

PL: https://www.youtube.com/watch?v=H6SssLxzg14

ezek hatására után néztem az eredetiknek,és igazából tetszenek.


vannak akik csak azért járnak/hallgatják mert sznobok ezen nincs mit szépíteni. Van akinek nem tetszik,azzal sem lehet sok mindent kezdeni,ne hallgassa.

2019. nov. 28. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
54%
Én alapból rock, metál zenet hallgatok, de egy két darabot szívesen hallgatok néha. Mondjuk Opera ház fantomja, vagy Varázsfuvola.
2019. nov. 29. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 veterán vas ***** válasza:
100%

#6!

Ha A.L.Webber művére gondolsz, akkor nem igazán jó a válaszod. Ez is zene, az is zene -ráadásul nem is rossz- de az Operaház fantomja, csupán a címében "opera". Amúgy a musical kategóriába sorolják. ;)

2019. nov. 30. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Akkor ezt rosszul tudtam. 😅 csak egy két dalt hallgatok néha, így a komplett darabbal sem vagyok igazán tisztába, a Varázsfuvola volt amit végig néztem, és tetszett is, és szívesen hallgatom néha.
2019. nov. 30. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Pl ez nagyon szép és a dallama is csodás. Én is főleg könnyű zenét hallgatok, de kis koromtól ''neveltek'' a szüleim zeneileg is. Én mindenféle stílusra nyitott vagyok, a rock zenétől a népzenén és a jazzen át az operáig. Minden stílusban meg lehet találni azt, ami megfog. Persze ha valaki nem elég érett bizonyos stílushoz, akkor nem kell erőltetni. Én pl a rap zenét nem annyira kedvelem, bár hallottam már abból is olyat, amiben volt ami megfogott.

2019. dec. 21. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!