Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mi a különbség a mashup és a...

Mi a különbség a mashup és a bootleg között?

Figyelt kérdés
2011. febr. 27. 12:07
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Tekintsünk el a bootleg évtizedekkel ezelőtti jelentésétől, ami illegális koncertfelvétel.

Elektronikus zenében amiről te is kérdezel, a mashup két, már önmagában is létező számból összegyúrt új mű. Pl. az egyik zene instrumentaljára rárakják a másik track acapelláját. Ami hirtelen beugrik példának az a Stardust - Music Sounds Better With You alapjára rárakták az Animal Cannibals - Kérek egy puszikát című számának acapelláját. Az eredmény legtöbbször mókás.

A bootleg (hangsúlyozom, elektronikus zenében) azt jelenti, hogy az adott zenében olyan sample-k kerülnek felhasználásra, amik egy másik trackből valóak, és a felhasználás joga nincs megvásárolva az eredeti előadó kiadójától. Pl. egy R&B szám vokálját felhasználják tök ingyen, pedig hivatalosan fizetni kéne ezért, ha az eredeti kiadó egyáltalán hozzájárul ehhez, mert sok esetben nem is tenné.

Egy bootleg ha kiadásra kerül, akkor nincs rajta feltüntetve, hogy ki csinálta, hogy ne lehessen belekötni jogilag a készítőbe. De ennek ellenére általában mindenki tudja, kinek a műve. Tudnék példákat mondani, de nem tudom te melyik műfajjal vagy szorosabb kapcsolatban.

2011. febr. 27. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
akkor igazából zeneileg különbség nincs is? a mashup is meg a bootleg is 2 szám összemosása igaz? csak a bootleg illegális ha jó értem? am elektronikus zenére gondoltam gondoltam igen, de ismerek nem elektronikus rohadt jó mashupokat is. meg olyan bootleget amiben csak az egyik szám elektronikus a másik nem az.
2011. febr. 27. 14:19
 3/3 anonim válasza:
100%
A rajongói szlengben a bootleg-et olyan kiadatlan dalokra használják, amik valamilyen módon mégis nyilvánosságra kerültek. Ilyenek legtöbbször illegális koncertfelvételek, ahol mondjuk ki nem adott nótát játszik egy zenekar, vagy stúdióból kilopott felvételek, amik valamilyen okból nem kerültek rá egyetlen hivatalos kiadású lemezre sem. A szó jelentése csizmaszár, ami anno az alkoholtilalom idején a csizmaszárba rejtett italosüvegre utal, így jelentésében hordozza az illegalitás fogalát is. Rajongói, gyűjtői körökben nagyon népszerűek, ezért nem ritka, hogy a zenekarok saját maguk "csempésznek" nyilvánosságra ilyen anyagokat saját maguk népszerűsítése, és a rajongók erősítése céljából.
2011. febr. 27. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!