Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A Zeneiskolákban miért csak...

A Zeneiskolákban miért csak népzenét és klasszikus zenét tanítanak? Miért nem modern zenékkel tanítanak minket?

Figyelt kérdés
2011. jún. 17. 16:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
mert a népzene és a klasszikus zene az minden modern zene alapja. És ott alapokat tanulsz.
2011. jún. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
mert a klasszikus zenében szigorú szabályok vannak és technikai tudást kell hozzá, amit másképp nehezen lehetne megtanulni, míg a modern zenékhez néha elég a lelkesedés is.
2011. jún. 17. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Thurston ***** válasza:
76%

A kérdésed rengeteg szempontból értelmetlen. A zeneiskolában nem műfajokra tanítanak. Ez nem is lehetséges. De ezek a műfajok rendelkeznek a legmélyebb gyökerekkel, így magától értetődik, hogy ezek szemléltetik legjobban mindazt az elméleti tudást, amit meg akarnak neked tanítani. Ha utána ezt nem tudod modern zenében alkalmazni, akkor nulla zenei érzéked van.

Akkor lenne jogos a kérdésed, ha valamiféle kísérleti hangdizájnolással akarsz foglalkozni (kortárs ambient, elektro-noise, IDM), de az meg pont attól lesz kísérleti, hogy (még) nem tanítják sehol. De erős a gyanúm, hogy te rockra, bluesra vagy emtívípopra gondoltál, tehát maradjunk az első bejegyzésnél, és jelentsük ki, hogy az általad "modernnek" tartott zene semmitől sem lesz "modern". Nem kellenek hozzá újabb ismeretek, mint a klasszikus zenéhez.

2011. jún. 17. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Mindegyik valasz elegge helytallo. A klasszikus zenet pont azert utalom, mert tudomanykent kezeli a zenet. De ha iskolaban, masoktol akarsz zenelni tanulni, akkor te magad sem kezelheted maskent.


Es ahogy a harmadik mondta, ha igazan modern dolgokra vagysz, akkor talalj ki inkabb uj hangkeltesi eljarasokat. Mert hiaba nagyon modern a metalcore, elmeleti sikon nem hoz semmi olyat a zenebe, ami ne lett volna meg benne parszaz eve is.

2011. jún. 17. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A többiek nagyjából jókat írtak, nem akarom őket ismételni, ezért csak kiegészíteném.

Ez tanárfüggő is. Az én gitártanárom pl. tanított klasszikust, bluest, plusz azt, amit még szeretett volna a tanítványa (zenesuliban). Volt aki Satriani számot vitt hozzá, de olyan is akadt, aki black metált. A szintisek tanultak kötelezően zongorázni is, klasszikus darabokat játszottak, de időnként vihettek olyan számot is, amit szerettek volna megtanulni, egy barátnőm nagy Eddás volt, ő mindig azt vitt.

De pl. van egy "speciális" zeneiskola, a debreceni Rocksuli, ami már több mint 20 éve működik, a nevéből ki lehet találni, hogy mit preferálnak :)

2011. jún. 17. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
én megkértem a gitártanáromat 1 év után (amikor a klasszikus gitárt elektromosra váltottam) hogy tanuljunk blues alapokat. És azt tanultunk :P
2011. jún. 17. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az alapokat meg kell tanulni, ahhoz meg van egy módszertan, kézenfekvő azt tanítaniuk. Az írást, számolást is nagyjából ugyanúgy tanítják mindenhol, nem?

Ha már túl vagy az alapokon, választhatsz te is darabokat. Az én zongoratanárnőm elég idős hölgy volt (még anyámat is tanította egész pici korában), ebből kifolyólag a klasszikust preferálta. De ha valami modernebbet szerettem volna, mondta, hogy oké, bár akkoriban internet nélkül még nem lehetett minden kottát pár perc alatt megszerezni. :D

2011. jún. 17. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 mbalage ***** válasza:

Az tény, hogy az alapokat nemigen lehet másként tanítani, mint a jól bevált módszerek szerint. Nem csak azért, mert így gazdaságos, hanem mert egy zenész meg kell értse a többi zenészt, és meg kell értesse magát velük. Ehhez pedig a zeneelméleti alapokat egyforma konvenciók mentén kell megtanulni mindenkinek. Természetesen itt a "nyugati zenére" gondolok, más kultúrák zenéi eleve más alapokat kívánnak.


Alapszint felett viszont igenis fontos lenne a szakosodás. A modern zene (és itt nem az agyatlan popzenékre gondolok) más irányokba indult el, mint amit a klasszikusok kitapostak ezer év alatt. Az elektronikus hangszerek megjelenése új dimenziókat tárt fel a zenében. A tonalitás, a klasszikus összhangzattan mellett ma már a zene meghatározó elemeivé váltak az egyedi "sound"-ok, a komplex ritmikák, az improvizációk. A klasszikus zeneelméletben ezek nem bírnak akkora jelentőséggel. Például egy nívós kortárs jazz zenét sem lehet klasszikus zeneelmélettel megmagyarázni.


Lehet azon vitatkozni, hogy ez a jelenség jó-e, vagy rossz. De létezik, és a klasszikus zenepedagógia sajnos igen lassan veszi ezt tudomásul. Az új zenei tényezők új zenészi készségeket kívánnak, amihez pedig új zenei oktatásra van szükség!


A jó tanár felismeri a tehetséget, és segít annak kibontakoztatásában. De sajnos az ilyen tanár ritka, különösen a zenetanárok között: a többségük egyszerűen csak azt tanítja tovább, amit ő is megtanult.


A kérdésre tehát én így válaszolnék: azért, mert még nem jutott el idáig a zeneoktatás, főleg kis hazánkban nem!

2011. jún. 18. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!