Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kultúra evolúciósan mennyire...

A kultúra evolúciósan mennyire előnyös?

Figyelt kérdés

2019. szept. 4. 20:43
 1/9 A kérdező kommentje:
Kultúra alatt itt most a művészeteket, irodalmat és a hagyományokat értem.
2019. szept. 4. 20:50
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyes elméletek szerint a közös "ismeret" "tudat" "hitvilág" "ugyanazt/hasonlót látunk" előnyős. És ebben van szerepe annak amit írsz.
2019. szept. 4. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A közös ismeretanyag bővítése segíti a fejlődést. Hogy a fejlődés mennyire előnyös az egy másik kérdés.
2019. szept. 5. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Nem kell mindennek evolúciós előnynek vagy hátránynak lennie. A férfi mellbimbó sem kimondottan hasznos. Sok esetben csak valami kialakul és/vagy megmarad.


A kultúra sem feltétlenül evolúciós következmény. Sokkal inkább csak létrejött az embercsoportok között, mert ezt semmi sem gátolta. Ellenben biológiai tulajdonságaink megteremtették az alapjait.

2019. szept. 5. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
inkább a kultúrát létrehozó tulajdonságok pl. absztrakt gondolkodás, nyelv evolúciós előnyök, a kultúra leginkább melléktermék.
2019. szept. 5. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell mindent mindennel összekapcsolni. A kultúra egyébként sokkal rugalmasabb. De például a kultúrához tartozott az is, hogy az ember tüzet kezdett használni, védettebb lakóhelyet alakított ki, ruhát kezdett hordani a hideg ellen, ennek következtében szőrzete lényegesen megváltozott (mert az evolúció optimalizál, ami nem kell, az elenyészik az idők során, ami meg kell, kifejlődik).
2019. szept. 5. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy a kultúra szóba ezer dolog belefér, amelyek viszont teljesen más tartalommal vannak jelen a kérdés szempontjából.

Egy vallás például csoport-összetartó erő, így bizonyos szinten van, akár evolúciósnak is nevezhető előnye.

A l'art pour l'art tényleg inkább melléktermék, de ha valamelyik csoportösszetartó eszmét, irányt támogatja, akkor már ez is lehet fontos.


Nagyon nagy általánosságban persze mondhatjuk azt, hogy mivel a fejlődésünk rohamos felfutása a kultúra felfutása mellett történt, biztos, hogy hasznos, hiszen része volt ennek az egész fejlődésnek.


De erre is lehet ellenérv példákat hozni.

2019. szept. 5. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Az emberiség a civilizálódása folyamán satnyul, gyengébbé, tohonyává válik, se szeri, se száma a túlsúlyos, természeti környezetben életképtelen egyedeknek, de a civilizáció adta lehetőségek kipótolják a veszteséget.

Maga a kultúra is a civilizáció része, az világos, hogy összefüggés van a kultúra és a technológia fejlődésével, tehát szerintem van evolúciós vonzata, hiszen pótolhatjuk az eszünkkel a természetes hiányosságainkat, ez elkezdődött a kőbaltával és a barlangrajzokkal és tart a komputeres virtuális valósággal, meg a radarral napjainkig, vagy a szimfonikus zenekarral, ha az jobban tetszik.

2019. szept. 6. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Pombe ***** válasza:
100%

@Kérdező: "Kultúra alatt itt most a művészeteket, irodalmat és a hagyományokat értem."


Bármi, ami azt eredményezi, hogy ettől több utód nevelhető fel biztonságosan és szaporodóképesen, az biológiai evolúciót eredményez.


A művész fest egy képet, ami pl. az agressziót ítéli el, és a kép ismerete elterjed, és hihetetlenül erős hatással lesz az emberiségre, ikonikussá válik, tehát a túl agresszív hajlamú ember egyre kevésbé tud érvényesülni (munkalehetőség, népszerűség, párkeresés stb), vagyis a túlon-túl agresszív hajlam kezd kiszorulni a populációból (bár sose szorul ki teljesen, mert mindig lesz szitu, ahol meg előnyt hoz).


A kultúra nem melléktermék, hanem a kultúrát megváltoztatja az ember, és a kultúra (most globálisan értve) visszahatva megváltoztatja az embert (pl. a szőr kifejeződése is rajtunk ezért szorul háttérbe - már AZOKON a helyeken se annyira szeretjük... vagyis a kultúránk igyekszik megszabadulni a szőrzettől, de nem úgy, hogy egyszer csak nem akartuk az egészet, hanem csak mindig egyre kevesebbet akartunk a szőrzetből :)). A kultúra gyakorlatilag az emberré válás egyik legfontosabb (idővel közben a legfontosabbá vált) biológiai evolúciós hajtómotorja (agyfejlődés tekintetében főleg). Pl. rengeteg kutatót, felfedezőt inspiráltak gyerekkori könyvek, filmek... stbstb. Maga a kulturáltság is ilyen olyan szinten (és környezettől függően) egyre kívánatosabbá vált.

2019. szept. 11. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!