Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gondban vagyok az algebrai...

Gondban vagyok az algebrai törtekkel! Hogyan kell ezt megoldani?

Figyelt kérdés

Figyelek órán és próbálom megoldani, de egyszerűen nem értem. Az algebrai törteket vesszük most, és semmi ingyenes, ÉRTHETŐ anyagot nem találtam róla. Alapból nincs gondom a matekkal, de ezt nagyon nem értem. Itt egy példa:

(2) + (b+3) - (3b-1)

----------------------------

(b+2) + (b^2-4) - (b^2-4b+4)

kicsit kiemeltem a tagok láthatóságáért. (a ^2 a hatványt jelöli = 2 hatvány) ez 3 külön tört, szokásosan alul a nevező, felül a számláló. az első 2 tag egy-nevezőre hozásáig eljutok, de a 3. tagnál mit kéne csinálnom? nincs valakinek egy egyszerű, könnyen megérthető példája vagy leírása az ilyen feladatok megoldásához?

előre is köszönöm.


2008. nov. 20. 17:56
 1/4 A kérdező kommentje:
elnézést, a 3. törtben a számláló az 3b+1 nem 3b-1.
2008. nov. 20. 17:58
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

így gondoltad:



(2) (b+3) (3b+1)

----- + ------- - ----------

(b+2) (b^2-4) (b^2-4b+4)

2008. nov. 20. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

az első tag nevezője (b+2)

a második tag nevezője (b+2)(b-2)

a harmadik tag nevezője (b-2)(b-2) szándékosan nem írok hatványt


a három közös nevezője ezért (b+2)(b-2)(b-2)


az első tag számlálója a közös nevezőn 2(b-2)(b-2)

a második tag számlálója a közös nevezőn (b+3)(b-2)

a harmadik tag számlálója a közös nevezőn (3b+1)(b+2)


első tag kifejtve: 2b^2-8b+8

második tag kifejtve: b^2+b-6

harmadik tag kifejtve: 3b^2+7b+2 (ennek ügye van egy bazinagy minusza, amit ide nem írtam ki)

összevonva -14b


tehát az eredmény számlálója -14b

a nevezője pedig (b+2)(b-2)(b-2) vagy akár ki is fejtheted, de ezt rád bízom. értelme nincs.

2008. nov. 20. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2008. nov. 20. 19:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!