Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nincs matematikai...

Miért nincs matematikai Nobel-díj?

Figyelt kérdés

2020. júl. 21. 23:54
1 2
 1/13 GLadislaus ***** válasza:
37%
Állítólag azért, mert Nobelt egy matematikussal csalta a felesége.
2020. júl. 22. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 GLadislaus ***** válasza:
100%

De rákerestem, nem igaz, mert sosem volt házas.

[link]

2020. júl. 22. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

#2:

Még ha van is valami a dologban, nem teljesen így, hiszen Nobel sosem házasodott meg. :D


De van verzió arról, hogy a nagy szerelmét egy matematikus elcsábította és feleségül vette.

Az ismert, hogy valamiért az akkori egyik legnagyobb skandináv matematikussal, Gosta Mittag-Lefflerrel nem kedvelték egymást.


Egyéb lehetséges okok:

- Nobel kémikus volt, nem nagyon értékelte a matematikát, nem sorolta az olyan tudományok közé, ami alkalmazott tudományként, közvetlenül az emberiség érdekét szolgálja. Például fizikai Nobel-díjban sem jellemző, hogy olyan elméleti fizikai eredményekért odaadnák, aminek nincs fontos gyakorlati alkalmazása.

- A Nobel-díj létrehozása idején már létezett egy hasonló magas skandináv díj kifejezetten matematikusoknak, személyesen II. Oszkár király által kiadva.

2020. júl. 22. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
74%

#1: Nem volt Nobelnek felesége.


#3: Mittag-Leffler mindössze négy éves volt, amikor Nobel Párizsba ment, ahol azután szinte egész életében Párizsban. Nincs (dokumentált) nyoma, hogy Mittag-Lefflerrel ellenszenveztek volna. Ez is - bár a csalfa feleségnél kifinomultabb történet - kitalációnak tűnik.


A legvalószínűbb magyarázat az, hogy egyszerűen a matematika akkor még nem számított olyan fontos, önálló tudománynak, mint ma. Korábban sok fizikus azt a matematikát, amire szüksége volt a munkájához, egyszerűen kidolgozta maga (mint például Newton). Éppen a XIX. század végén, XX. század elején kezdte el megmutatni a matematika azt a hatalmas erejét, ami van neki. Én azt tippelem, hogy ha a Nobel-díj az 1920-as vagy '30-as években születik, díjazott lenne a matematika is.

2020. júl. 22. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Pardon, elírás: "Mittag-Leffler mindössze négy éves volt, amikor Nobel Párizsba ment, ahol azután szinte egész életében Párizsban." helyesen "Mittag-Leffler mindössze négy éves volt, amikor Nobel Párizsba ment, ahol azután szinte egész életében dolgozott."
2020. júl. 22. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Wadmalac ***** válasza:

"Nincs (dokumentált) nyoma, hogy Mittag-Lefflerrel ellenszenveztek volna."


Nem csak ez ködös ott.

Ezernyi forrás szerint Mittag-Leffler a Nobel bizottság tagjaként lobbizott Marie Curie Nobel-díjáért a férje díjazása mellett 1903-ban.

Közben meg a Nobel bizottság akármikori tagjainak névsorában Mittag-Leffler nem szerepel.

2020. júl. 23. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

[link]


Ezek szerint Mittag-Leffler informálisan (vagyis nem bizottsági tagként, ami nem is lehetett, hanem a kapcsolatain keresztül) lobbizott.


Biztos le lehet tölteni a teljes cikket, nekem most elég az absztrakt.

2020. júl. 23. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Wadmalac ***** válasza:

Valóban, eszerint nem hivatalos külső tanácsadóként társult be.

Szóval sok forrás kever összevissza.


Azért gyanítom, hogy ha valóban lett volna kemény ellenérzés közte és Nobel közt, nem nagyon lett volna lehetősége bármi módon betársulni.

2020. júl. 23. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Nem szükséges a #4 választ tovább ragozni. A mai matematikusok kedvelt poénja Mittag -Leffler. Jól hangzik, de nem kell komolyan venni. Nobel idején a matematikát nem tekintették akkora fontosságúnak, ahogy a közgazdaságtan is később került sorra. A Nobel díj Nobel értékítéletét hordozza.
2020. júl. 23. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Tom Benko ***** válasza:
Nobel Iparos volt, csak az alkalmazott tudomány érdekelte - ezt a végrendeletében is rögzíti. A matematikának direkt alkalmazása ritkán volt még abban az időben, éppen ezért nem tartotta szükségesnek díjazni. Nem mellékesen minden Nobel-díj elég komoly matematikai ismereteket igényel (kivéve az irodalmat), tehát még egy ok, hogy ne emeljük ki külön. A többi csak adoma.
2020. júl. 24. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!