Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tudnátok olyan könyvet ajánlan...

Tudnátok olyan könyvet ajánlani, ami római kori vízvezetékrendszerekről szól?

Figyelt kérdés

#vízvezeték #római #mérnöki megoldás
2021. szept. 10. 10:12
 1/5 TappancsMancs ***** válasza:
100%

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..


A aqueduct-ot sem a rómaiak találták ki, persze mindenkinek ez jut eszébe, de a világ számos helyén és idejében használtak vízvezetékeket. Kellett is. Itt van néhány érdekesség.


Vízvezeték (vízellátás) - wiki

Ősi vízvezetékek

"Bár a vízvezetékeket különösen a rómaiakkal hozták összefüggésbe, Görögországban, a Közel -Keleten , a Nílus -völgyben és az indiai szubkontinensen sokkal korábban dolgoztak ki , ahol az olyan népek, mint az egyiptomiak és a harapánok, kifinomult öntözőrendszereket építettek. A római stílusú vízvezetékeket már a Kr. E. 7. században használták, amikor az asszírok 80 km hosszú mészkő vízvezetéket építettek, amely egy 10 m magas szakaszt tartalmazott egy 300 m széles völgy áthaladására, hogy vizet szállítsanak fővárosukba, Ninivébe."


A britannica.com így írja:

vízvezeték (mérnöki)

"Bár a rómaiakat az ókori világ legnagyobb vízvezeték építőinek tartják, a qanāt (vagy Karez) rendszereket az ókori Perzsiában, Indiában, Egyiptomban és más közel -keleti országokban használták több száz évvel korábban. Ezek a rendszerek domboldalba csapolt alagutakat használtak, amelyek öntözéshez vizet juttattak az lentebbi síkságokra. "


Qanat - földalatti vízvezeték

Iránból eredeztetik az i.e. első évezred környékéről. De használtak a közel és távolabbi keleten is ilyeneket, Kínában, Afrikában, Közép-Ázsiában, Pakisztánban, stb. Íme:

[link]

120 000 qanátot dokumentáltak Iránban, írja a Tehran Times (képpel):

[link]

[link]


Turpán vízrendszer (más néven Karez) - Kína, 5000 km hosszú vízvezetéket tartanak nyilván. A korán vitáznak, de legalább a középkorban épült. Inkább saccolnám ókorinak, de legyen középkori:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Inka vízvezetékek:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Inca vízvezeték és kút a Machu Picchun:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

rejtve a falban fut a vízvezeték:

[link]

Machu Picchu szökőkút lépcsője:

[link]


Peru

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=CjDe8gYKJn4

TIPON - INCA HYDRAULIC ENGINEERING MASTERPIECE

https://www.youtube.com/watch?v=6gybeX2_zRc

Peru’s Ancient Stone Canals

[link]

Ollantaytambo - Rede de água inca

https://www.youtube.com/watch?v=TZ1cs97C7Y0

Ollantaytambo: The Mysterious Megalithic Aqueducts

[link]


Maya vízvezeték: Az új világban az első nyomás alatti víz funkció

[link]

[link]

[link]


Puquios - vízvezeték neve a Nazca területen és Chilében:

[link]

[link]

[link]

[link]

további képek: [link]


------------

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Római vízvezetékek:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link] s_of_Toledo

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2021. szept. 10. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 TappancsMancs ***** válasza:
Remélem nem rontottam el linket, akkor bocsi és hogy nincs elírva. Alul több link ami talán hasznos. Római vízvezetékre szerintem jobban rá tudsz keresni, mert azzal többet foglalkoznak.
2021. szept. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

TappancsMancs, te hány százalékos vagy ebben a kat.-ban?


Ennyi munkát és energiát befektetni egy* válaszba! Hallod le a kalappal előtted!



*2

2021. szept. 11. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 TappancsMancs ***** válasza:

Változó a helyezés az első 10-en belül valahol, de nem is írok túl sok kérdéshez. Igazából meg siettem vele, gyorsan összekapartam képeket a témáról, hogy látható is legyen, mert itt ez is fontos. Az alján a sok link meg talán megtévesztő és sok, de valahogy úgy voltam vele, hogy ha már útba esett, akkor be is másolom. Ez itt inkább csak pár sor hozzáfűzés és sok kép. Általában szoktam forrásokat, linkeket betenni és ha olyan terület, akkor képeket is - ez is ilyen. :)


Remélem azért érdekes is volt az amerikai kontinens indián kultúráinak vízvezetékei, mert alig esik szó effélékről, pedig nagyon korrekt kivitelezések, és sokban ma is folyik a víz. A történelmet manapság nagyon leszűkítetten oktatják, világszerte, szóval nem csak nálunk, még mielőtt valaki magyar oktatásra fogná.

2021. szept. 11. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. Jó hasznát fogom venni a linkeknek és a képeknek is, amiket kikerestél.
2021. szept. 11. 10:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!