Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Potméter tartománya kiterjeszt...

Potméter tartománya kiterjeszthető vagy szűkíthető?

Figyelt kérdés

Adott pl. egy 100kOhmos vagy 50kOhmos potméter (három kivezetéssel).

Megoldható -e valamilyen módon az, hogy egyetlen potméterrel 0 és kb. 75kOhm tartományban változtathassuk az ellenállást (közelítően) lineárisan? Milyen módszereket használ az elektronikai gyakorlat ennek megoldására?

Pl. fix ellenállások beépítése valahogy kombinálva, esetleg logaritrmikus potméter használata, stb.



2021. dec. 11. 23:28
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Potméterek ellenállás tartományát szűkíteni, vagy eltolni lehet.

Például, ha 100k potméterrel párhuzamosan kötsz egy ellenállást, hogy az eredő ellenállás 75k legyen.

1/75 = 1/100 + 1/x

X-re megoldva 300k-t kapunk.

Viszont nem lesz lineáris. Ha 50k-ra állítjuk a potit nem 37,5k lesz az eredő, hanem 42,85k.

De lehet, hogy másnak más megoldás jut eszébe.

2021. dec. 12. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy megoldható!

Lineáris potit javaslok. Én többnyire forgó potit használok. Ha az a cél, hogy 0 és 75k között kell lineárisan beállítani valamit, akkor kössél sorba eg 68K és egy 6,8k értékű lineáris potit(Van logaritmusos léptékű is, erre figyelni kell, hogy a boltba milyet kérsz!!!). A sorba kötést úgy értem, hogy a potinak 3 kivezetése van, a középsőt össze kell kötni az egyik szélsővel(Mármint egy forgatható poti esetében!), attól függ, hogy a középsőt melyik szélsővel fogod összekötni, hogy az óramutató járásával megegyező irányba forgatva csökkenjen, vagy növekedjen az ellenállás. Értelem szerűen mind a két potit egyformára kell összekötni, majd ha ez megvan, akkor a két potit is sorba kell kötni egymással.

Az eredő ellenállás 0 és 74,8k között lineárisan állítható lesz.

Ilyen egyszerű!

2021. dec. 12. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

#3

Sajnos nem, a suliban még csak az írásnál tartunk!:)

Azért javasoltam két potit, mert így van lehetőség durva és finom beállításra úgy, hogy ne kelljen sokat tekergetni, mint egy többfordulatú, lineáris helipotit, meg talán még olcsóbb is!

Valamilyen kompromisszum mindenképpen szükséges, mert vagy nem lesz lineáris a szabályzás, vagy több poti kell, vagy nem lehet 0-75K-ig állítani!

2021. dec. 13. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
31%

Az adott feltételekkel feladat nem oldható meg. Muszáj eltérni a föltételektől.

Vagy a kivezérlési tartomány csökken (soros ellenállás), vagy nem lesz lineáris, vagy 2 potmétert kell alkalmazni.

Két potméter együtt mozgatása némi fúrás-faragást igényel, de megoldható.

/ A legegyszerűbb megoldást egy régi Ezermesterben láttam - egy U alakú lemez a kér végén furattal, és perselyekkel. /

* * * * * * *

#3 - #5 Válaszadó! Van valami ötleted, vagy csak kötözködni tudsz?

2021. dec. 13. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Gézengúz-2, a #1 válaszod szerinti megoldás nekem tetszik. Ha jól számolom, a legnagyobb eltérés kb. 15,5% a lineáristól, amely akkor jelentkezik, ha a potméter 46,41k-ra van állítva.


A progresszív karakterisztikát egyébként nem lehet valahogy logaritmikus potméterrel visszatranszformálni lineárissá?

Esetleg a progresszív karakterisztika megfordítható -e degresszívvé? (úgy hogy az eredő ellenállást ábrázolva a potméteren beállított érték függvényében a jelenlegi görbe a lineáris karakterisztikát leíró egyenesre tükröződjék).


Egyébiránt a #6 válaszod szerinti két potméter együtt mozgatása is felmerült mint lehetőség bennem, de ha jól értem az általad vázolt konstrukciót, a potméterek tengelyei szembe vannak fordítva egymással, így azok már nem vezethetőek ki pl. műszer előlapra forgatógomb használatával, hanem pl. az U lemezből a potmétertengelyekre merőlegesen egy billenthető kar vezethető ki az ellenállás változtatásához. Amire gondoltam, fogaskerekes kapcsolattal összekötni a potmétereket, azonban a potméterek tengelyei általában nem elég hosszúak ehhez.


#2, #4 Ezt a módszert ismerem. Vajon alkalmazható akkor is, ha a potméter egyidejűleg két feszültségosztást hivatott ellátni? Mert ehhez szerintem akkor már két finombeállító potméter kell.


Lehet hogy túl optimista voltam, hogy azt gondoltam, kompromisszum nélkül megoldható a feladat...


Elektronikus potméter nem tudom hogy létezik -e egyébként. Arra gondolok, hogy a forgatógomb helyett pl. adott feszültségtartományban kéne változtatni a rákapcsolt feszültséget és ennek hatására változtatja az ellenállását lineárisan. Mert ha ilyen "elektronikus potméter" lenne, akkor két ilyet párhuzamosan kötve, vezérelhetnénk egy hagyományos potméterrel, és a feladat meg is oldódhatna akár.

2021. dec. 14. 00:32
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
#6, az nem kötözködés, ha a kérdés értelmezését szeretném javítani. Az viszont kötözködés, ha jobbító szándékomba belekötsz.
2021. dec. 14. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem szemben állnak a potik, hanem egy irányban.

Az első, feléd eső potméterre kerül a forgatógomb. az első potit keskeny lemezre kell rögzíteni, hogy az U alakú alkatrész 270 -290 fokban körül tudja forogni.

Valaha réges-régen így csináltak az amatőrök sztereópotit.

2021. dec. 16. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Gézengúz-2, azt hiszem értem és köszönöm. Szóval a lényeg, hogy a forgatógombbal ellátott potméter nem fix helyre van rögzítve, hanem a mögötte lévő potméter forgatható tengelyéhez. A forgatógomb elforgatásakor pedig részben az egyik, részben a másik potméter tengelye forog. A potméterek pedig sorba vannak kötve. A megoldás előnyeként látom, hogy a beállítás igy finomodik, mivel a forgatógomb szögtartománya a két potméter szögtartományának az összege.

Erre a mechanikus ötletre -be kell valljam- nem is gondoltam.

Így akár több potméter is összekapcsolható gondolom, konstrukciós szempontból az egytengelyűséget kell biztosítani.

2021. dec. 18. 14:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!