Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ennek a filmjelenetnek mennyi...

Ennek a filmjelenetnek mennyi értelme van?

Figyelt kérdés

Lehet csak azért mert még nem tanultam erről, de nekem így elsőre butaságnak hangzik. Valaki elmagyarázza?


[link]



2022. júl. 6. 15:19
 1/9 anonim ***** válasza:
23%
Hát tényleg hülyeség, de legalább jól hangzik hozzá nem értök szemében.
2022. júl. 6. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

#1


Köszi, akkor kivételesen nem én voltam a hülye:D


Akárhogy is gondolkoztam sehogy se jött ki nekem így

2022. júl. 6. 15:58
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
2022. júl. 6. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Pedig tényleg így van. A trükk abban rejlik, hogy a játékvezető nem találomra nyit ki egy ajtót, hanem a két nem választott ajtó közül egyet, amelyikről tudja, hogy nem a nyertes. Ezzel a kezdeti arányok nem változnak, miszerint 66,7% esély van rá hogy a játékos által nem választott ajtók valamelyike lesz a nyertes, csak épp a nyitás után a megmaradt egyetlen nem választott ajtó fogja képviselni ezt a 66,7%-ot.
2022. júl. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 2*Sü ***** válasza:
100%

> Lehet csak azért mert még nem tanultam erről, de nekem így elsőre butaságnak hangzik


Nem az. Ahogy #3 is írta, ez Monty Hall-paradoxon néven ismert paradoxon. (Matematikai szempontból a diáknak tényleg igaza van, csak első blikkre a józan ész ezt nehezen fogadja el, ezért paradoxon. Amúgy azért érdekes ez a paradoxon, mert sokaknak 5782. blikkre is felfoghatatlan a matematikai indoklás.)


Ha érdekel maga a paradoxon, akkor akár itt a GYK-n is sokféle eszmefuttatást, megközelítést olvashatsz róla.


Amúgy a diák az egyik legkönnyebben érthető magyarázatot mondja el. Annak az esélye, hogy elsőre eltalálta a helyes ajtót, annak 33% az esélye, 33–33% az esélye, hogy a nyeremény a másik, vagy a harmadik ajtó mögött van. Ez nem változik meg. Azzal, hogy a tanár kinyit egy ajtót, a másik két ajtó mögötti valószínűséget 33–33%-ról 67–0%-ra változtatja. Nyilván ő nem választhat szabadon, ő tudja, hogy melyik ajtó mögött van nyeremény, az ő döntése nem független esemény, hanem a nyeremény ismert helye és a játékos választásától függő esemény.

2022. júl. 6. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#2


Köszi a cikket:)


Az ábrával már látok benne némi logikát

2022. júl. 6. 17:40
 7/9 A kérdező kommentje:

#5

Neked is köszi a magyarázatot ^^


Most már jobban értem, de az agyam még mindig nehezen akarja befogadni 😅

2022. júl. 6. 17:42
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Bontsuk esetekre a dolgot. Példa: az 1. ajtót választom elsőre. A játékmester a 2. vagy 3. ajtót nyitja ki, attól függően hol van a nyeremény.


1. eset: az 1. ajtó mögött van a nyeremény, a 2-3 ajtók mögött a tragacsok. Ez esetben veszítek, ha váltok.

2. eset: a 2. ajtó mögött van a nyeremény. A játékmester megmutatja, hogy a 3. ajtó mögött tragacs van, így biztosan nyerek, ha váltok.

3. eset: a 3. ajtó mögött van a nyeremény. A játékmester megmutatja, hogy a 2. ajtó mögött tragacs van, így biztosan nyerek, ha váltok.


A 3 esetből 2-ben nyerek, ha váltok. Egyben pedig vesztek. Ha váltok, akkor 67% eséllyel nyerek, ha nem váltok akkor 33% eséllyel.


Egy másik intuitív módja a megértésnek: képzeld el, hogy nem 3, hanem 100 ajtó van. Kiválasztasz egyet, mondjuk az első ajtót. A játékmester kinyit másik 98 ajtót, így összesen 2 marad zárva. Választanod kell aközött, amit eredetileg választottál, vagy a másik megmaradt lehetőség között.

Amit eredetileg választottál, azt 100 közül választottad randomra. A másik zárt ajtót viszont már úgy választhatod, hogy rengeteg extra információt kaptál. Ha elsőre eltaláltad a nyereményt, akkor vesztesz a váltással. Viszont MINDEN olyan esetben, amikor nem találtad el elsőre a nyereményt, akkor nyersz a váltással.

100 ajtóval szerintem elég intuitív a dolog, de a matek ugyanaz mint 3 ajtónál.

2022. júl. 6. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Én ugyanúgy hülyeségnek tartottam ezt, mint a kérdező! Viszont addig agyaltam rajta, amíg rá nem jöttem a megoldásra. Az utolsó kommentelő beelőzött, én is a 100 lehetőséges példával akartam illusztráni! 🙂

Az esélyek csak a játékmester oldalán változnak. A 2 33.33%-os összeadódik.

2022. júl. 12. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!