Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért buvároknak kellett a...

Miért buvároknak kellett a 2018-ban barlangban ragadt thaiföldi gyerekeket kihozni ? Miért nem szivattyuzták ki a vizet, és gyalogoltak ki ?

Figyelt kérdés
Akkor sem és azota sem értem miért kellett ilyen hihetetlenül komplikált veszélyes mentést kitalálni. Néhány nagy teljesítményű szivattyúval pár nap alatt kiüritették volna a barlagot és annyi. Kényelmesen, biztonságosan kigyalogolnak. Máskor árviz mennyiségű vizeket szivattyúznak el, egy árvizhez képest egy barlag elégé minimális szerintem.

2022. aug. 20. 03:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
75%

Ja! Meg ha az óceán is , akkor gyalog mehetnél Amerikába.

Meg is kellett őket találni.

Aztán hova szivattyüzták volna azt a rengeteg vizet. Az egy rendszer, a víz nem egy járatnyi.

Nem tudsz aludni?

2022. aug. 20. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%

Azt a barlangrendszert, mint sok másikat éppen pont a víz vájta ki korábban, vannak ugyanis egész föld alatti folyók, amelyek esetleg a felszínre is törnek, ez egy ilyen eset volt. Valamikor eldugult és azok a járatok szabaddá váltak és kiszáradtak, így túrista látványossággá váltak, ám valamennyire kidugult és egy része újra bekerült a vízrendszerbe, szerencsére nem teljes egészében, mert máshol szakadt át, nem pont ott, ahol korábban eldugult.

Így amit kiszivattyúztak, az folyamatosan feltöltődött, fikarcnyit sem apadt a vízszint, mert nekik is eszükbe jutott természetesen.

Volt erről egy érdekes német cikk, amely konkrét adatokat is tartalmazott, csak egyrészt már nemigen emlékszem rá, másrészt meg nincs fenn a neten, eleve német újságban olvastam, mert akkor kint laktam Németországban, de talán elég ennyi is magyarázatnak.

2022. aug. 20. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
91%

Szerinted milyen és hány szivattyú kellett volna hozzá?

Tételezzük fel, hogy minden eszköz rövid időn belül adott. Ki tudta volna biztonsággal kiszámolni, hogy mennyi idő alatt fogják kiszivattyúzni a vizet?

Ki vállalta volna a felelősséget, ha nem sikerül időben?

Nem néztem a helyet, de ahol barlangok vannak az többnyire nem reptér vagy vasútállomás mellett van, hogy rövid időn belül oda tudjanak szállítani mindenféle eszközt, amire szükség lehet.

Nem beszélve arról, hogy a szivattyúk működtetéséhez szükséges energia sem biztos, hogy rendelkezésre áll.

Ráadásul nem állt rendelkezésre mondjuk 3 hónap, hogy tervezzük meg,aztán, ha minden számítás stimmel, akkor ezt válasszuk.

2022. aug. 20. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Felmerül a kérdés, hogy miből gondolod, hogy nem szivattyúztak ki vizet? Mert szivattyúztak, nem is keveset.

"Gyors ütemben szivattyúzó berendezéseket állítottak fel a helyszínen, amelyekkel a barlangrendszerből vizet szivattyúztak ki, illetve egyes folyásokat eltereltek, hogy ne áramolhasson több víz a barlangba. [...] Egy július 4-ei jelentésből kiderült, hogy a szivattyúk 1 600 000 liter vizet pumpáltak ki óránként."

Azt azért nem várták meg, míg teljesen szárazra kerül az út, mert nem annyira akarták, hogy a gyerekek meghaljanak. (Fogyott az oxigén, és újabb esőzések is várhatóak voltak).

2022. aug. 20. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
86%

Sokat szivattyúztak, a csehek olyan szivattyút adtak, ami 400 litert nyomott másodpercenként, így sikerült 1,5 km-re megközelíteni a bejáratot, de nőtt a vízszint, mert eleve van ilyenkor áramlat a barlangban, amit eláraszt a monszun.

Ekkor sikerült az első négy gyereket kihozni, de többet nem és félő volt, hogy az időjárás még rosszabbra fordul, de van erről wiki cikk is, bár volt valami botrány, állítólag sokat hazudtak, mert nem is úgy zajlott az egész, ahogy a világnak tálalták. Nem tudom a wiki még ezt, vagy már az igazat írja e?

[link]

2022. aug. 20. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
91%

Úgy van ott időszakos föld alatti folyó, hogy monszun idején a hegyoldalról egy helyre folyik a víz és lemegy a föld alá, ilyenkor elárasztja a barlangrendszert, amit évezredek alatt korábban kivájt.

Ott ebben az időben szinte egyfolytában esik az eső, vagyis volt utánpótlás bőven.

Szívattyúztak is teljes erővel.

2022. aug. 20. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
72%
A létező legnagyobb szivattyúkkal folyamatosan szivattyúztak folyamatosan.
2022. aug. 20. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Én azt hallottam, hogy elkábították a gyerekeket, úgy hozták ki őket.
2022. aug. 20. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"Én azt hallottam, hogy elkábították a gyerekeket, úgy hozták ki őket."


Elaltatták.

2022. aug. 20. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Csak most a kérdés után olvastam el mit irnak erről, és megdöbbentő módon másnak is eszébe jutott a szivattyuzás. :) Annyira hogy thaiföldi mentők azzal kezdték hogy szivattyukkal sikeresen lecsönkentették a vizszintet, mert nem állandó vizfolyásról van szó, hanem csak egy, esőzés után telt meg a barlang. De így meg aztán végképp nem értem, hogy miért nem szívtak ki minden vizet, hogy miért hagytak a képeken látható vizes területeket ?


[link]

[link]

[link]


Szóval továbbra is érthetetlen, hogy bevállaltak egy ilyen bonyolult, elaltatott gyerekekkel történő buvárkodást ahelyett, hogy minden vizet kiszivtak volna. Nem hiszem, hogy a szivattyúkapacitás probléma lett volna, nekik is volt, és országok ajánlottak fel árvizekre méretezett teljesítményű szivattyukat.

2022. aug. 20. 19:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!