Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mától 5-6 napra előre ki...

Mától 5-6 napra előre ki tudja megmondani az időjáráselőrejelzések alapján, hogy melyik napokon lesz jelentősebb csapadék Somogy megyében?

Figyelt kérdés

Gyakorlottabbak válaszát várom.

Azt tudom, hogy nem biztos, stb.

Köszönöm, ha vki rendes választ ír.



2022. dec. 2. 08:27
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nézd meg a foreca előrejelzését.

Az ilyen jelzések két tényezőből állnak. Egyfelől vannak sokéves statisztikák, és azok ingadozásai, tehát ebből matematikai eszközökkel meghatározható egy állapotra egy valószínűség. Másfelől ismerik a széljárások és áramlások fizikáját, például tudják, hogy mondjuk a Németalföldön milyen ma az időjárás (tegyük fel, esik), ebből ki lehet számítani bizonyos valószínűséggel, hogy mondjuk 3 nap múlva ebből mennyi jut Somogyba. Sok ilyent összevetnek, figyelembe veszik az előbbi valószínűséget, és így mondják meg a jóslásokat.

Ha elég sok mindent figyelembe vettek, és hirtelen valahol nem történik radikális változás, akkor jó eséllyel az történik, amit kiszámítottak, és bejön a tipp. Ha bezavar valami váratlan, akkor (ha még van idő) újraszámolnak, de nagy eséllyel tévedés lesz a vége.

Az időjárás alakulása annyiféle tényezőtől függ, hogy nem kiszámítható előre, azaz nem létezik valódi jóslás. Csak matematikai eszközökkel meghatározható valószínűség létezik.

2022. dec. 2. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi, azt is néztem. 4-5-öt néztem. Tegnap még hétfőre jeleztek kb egyhangúan jelentős esőt, de ma, amikor ezt kiírtam, a foreca és egy másik keddre, a többi hétfőre, mostanra meg már egyhangúan keddre (hétfő estével kezdődően). Szerintem elmagyaráztad, miért lehetett ez, valami bezavarhatott.
2022. dec. 2. 20:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!