Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A bronz ötvözhető vassal vagy...

A bronz ötvözhető vassal vagy acéllal?

Figyelt kérdés
Bronz alatt a hagyományos (vörösréz + ón) bronzot értem.

2023. máj. 12. 17:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
17%
mit mond a gugli?
2023. máj. 12. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy emlékszem, hogy a vas ötvözhető rézzel, leginkább a korrózióálló acélokban fordul elő.

Arról még nem hallottam, hogy a bronzba vasat tennének ötvözőként, persze kizárni sem tudom!

2023. máj. 12. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Gugu Gabor ***** válasza:
90%
Erre most nem esküszöm meg, de úgy emlékszem hogy réz zárványok képződnek, szóval nem.
2023. máj. 12. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
A réz és a vas összekeveredik, de nem alkot homogén ötvözetet, hanem legfeljebb finom diszperziót (ez ez, ami a kereskedelemben "réz-vas ötvözet"-ként kapható). Ebből kiindulva egy pl. 50-50%-os ónbronz-vas ötvözési kísérlet valószínű legjobb kimenetele egy olyan réz-vas diszperzió, amelynek mind a réz, mind a vas fázisában jelen lesz az ón.
2023. máj. 12. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Valami dereng az első világháború acélbronz lövegeiről, de talán helyesebb, ha megkeresed magad ebben az értekezésben:

[link]

2023. máj. 12. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Úgy tudom, hogy az Uchatius báró által tervezett acélbronz lövegek azért kapták ezt az elnevezezést, mert a bronz alapanyagot egy újfajta öntési eljárással és utólagos hidegalakítással a Krupp-acél ágyúcsövekhez hasonló fizikai tulajdonságokkal ruházták fel. Tehát ebben az esetben az "acélbronz" nem egy ötvözet megnevezése, hanem inkább márkanév. L. részletesebben a Haditechnika 2011/3. számában a feltalálóról szóló cikkben a 74. lap tetején jpbb oldalon:

[link]

2023. máj. 12. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
2023. máj. 12. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Szabály a kohászatban, hogy a réz (rézötvözetek), és az acél nem keverendők. Kevés kivételtől eltekintve rézötvözeteknél a vas, vasötvözeteknél a réz, és az ón káros szennyezőnek számít. ( Még akkor is ha az ón 1400 1600 °C hőmérsékleten elpárolog. )

A képlékenyalakítás hőmérsékletén a réz kiválik az az acélból, és a kristályhatárokon gyűlik össze. Ezen a hőmérsékleten a réz folyékony, és a "vörötörés" nevű jelenséget okozza a kovácsok, és hengerészek nagy bosszúságára.

Kivételek:

Rézötvözetek. A régi MSZ jelölés szerint Pl. KSr-Mn4 réz 53 - 58 %, vas 0,5 - 1,5 %, Mangán 3 - 4 %, alumínium 0,6 - 1,5 %, cink a maradék .

Acélok. A különleges esetekben ötvöznek csak rezet, és mindig nikkellel együtt. A nikkel megakadályozza a réz kiválását.


- - - - -

A múlt század 70-es évek végén a Dunai Vasműben dolgoztam. A hulladékvassal foglalkozó munkásoktól az Acélmű megvásárolta a hulladékvasból kigyűjtött rezet, bronzot, sárgarezet. Inkább plusz pénzt fizettek, csak kevesebb réz kerüljön a kemencékbe.

2023. máj. 13. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Én csak egy mezei gyorstalpalt hegesztő vagyok, de arra emlékszem én is, hogy a periódusos rendszerben a vastól jobbra leginkább a szennyezői vannak (a nikkel kivétel, de kis százalékban, más, nagyobb ötvözővel együtt lesznek hasznos tulajdonságai a végeredménynek), balra pedig az ötvözői. Az ón kilóg a sorból, és bár a szén "oszlopában" van, még így kis rálátással, intuitívan is gondnak érzem már a puhaságát is.
2023. máj. 13. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

#8 vagyok. Módosítom a válaszomat, Azt írtam:

"Még akkor is ha az ón 1400 1600 °C hőmérsékleten elpárolog."

Az ónnak csak egy része párolog el, ami megmarad a rézhez hasonlóan bosszantja a kovácsokat.

2023. máj. 13. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!