Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valószínűségszámítás?

Valószínűségszámítás?

Figyelt kérdés

A valószínűségszámítást vesszük,a feladat ez lenne:

Egy polcon 10 könyv van. Ebből 2 megjelölt. Mi a valószínűsége annak,hogy ezeket elrendezve a megjelöltek egymás mellé kerülnek?

Elkezdtem úgy,hogy az n=10! Ez az összes eset: 3 628 800. Elkezdtem a kombinatorikával megoldani a feladatot,azaz:

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

1 1 8 8 8 8 8 8 8 8

8 1 1 8 8 8 8 8 8 8

Az egyesek azok a rögzített könyvek,a 8-as,hogy a különböző helyekre hányféleképpen lehet elrendezni a könyveket,azaz mennyi kerülhet oda. És itt akadtam meg,ugyanis ez a k így kijött,hogy k=16 777 217 amivel ugye se variációt se valószínűséget sem tudok számolni. Sose értettem ezt az anyagot,a másik tippem az lenne,hogy lehet a k=2 és akkor az összes esettel elosztani:

2/3 628 800 de nem vagyok biztos benne,hogy ez jó lenne vagy a sok 8-as helyett,mivel már csak annyi könyv maradt 8!, de ez is csak egy tipp. Nekem a kombinatorika témakörrel van a baj,főleg az ilyen logikai részekkel. Valaki el tudná magyarázni a feladatot? Előre is köszönöm.



2023. máj. 31. 18:29
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

2*9!/10!


Az összes kimenetelek száma: 10!

Ha két megjelölt könyvet egynek tekintjük, akkor 9! féle sorrend lehet. Ezek mindegyikében a két megjelölt könyv kétféleképpen helyezkedhet el.

2023. máj. 31. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2023. jún. 1. 06:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!