Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A COVID bizonyítottan milyen...

A COVID bizonyítottan milyen módokon okoz szaglásvesztést?

Figyelt kérdés
Aki olvas külföldi publikációkat, ahhoz szólna a kérdés. Nekem sajnos nincs időm és energiám ezután kutatni. Felmerült ugyebár a vér-agy gát átlépése, halottak esetében legalábbis bizonyították. Viszont jelen esetben csak a szaglásra koncentrálva, a szaglóidet magát károsítja, vagy pedig azon keresztül feljutva az agyban is képes károsodást okozni?

2023. jún. 2. 08:26
 1/9 Daniel Prime ***** válasza:
76%
Én azt hallottam, hogy a gliasejteket károsítja.
2023. jún. 2. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
91%
A ver-agy gatat nyilvan nem lepi at. A kutatasok szerint a szaglo- es izlelosejteket, es/vagy az oda vezeto idegeket, vagy azok ingeruletvezeteset teszi tonkre ideiglenesen.
2023. jún. 2. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy olvastam, hogy nem az idegsejteket, hanem az azokat körülvevő támogató sejteket támadja meg, mert azokon van ACE2 receptor. Mivel ezek sejtek látják el az idegsejteket bizonyos működésükhöz szükséges alapanyagokkal, így végül másodlagos áldozatként azok is sérülnek.
2023. jún. 2. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Még annyi, hogy a szaglás regenerálódni tud bizonyos mértékig, mivel új sejtek képződnek életünk során, de túlzott károsodás esetén végleges is lehet.
2023. jún. 2. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 NTBS ***** válasza:
0%
Roncsolja a szaglást végző szerveket.
2023. jún. 2. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
#4 decemberben voltam covidos, 2-3 honapra ment el a szaglasom meg az izerzekelesem, de azota visszajottek. Van akinel tovabb tart, de nagyon keves veglegesen tonkrement szaglasu emberrol tudok.
2023. jún. 2. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Azokat a sejteket roncsolja, amelyek a szaglósejteket tartják.

Azoknak elvileg semmi bajuk nem lesz, de szétesik az egész szaglóhám.

Covid már régen sehol sincs a szervezetben, de ez nagyon lassan gyógyul.

2023. jún. 2. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Több módon is lehet.

Akinek már 2 éve nincs szaglása, annál valószínűbb, hogy a szaglóhám halt el.

A legtöbbeknek viszont pár hét az átfutas, ott idegrendszeri probléma lehet.

Van haverom, aki beszédhibás lett meg teljesen lehalt az agya 1-2 hónapra, utána meggyógyult teljesen.

2023. jún. 2. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8 jah, az inkabb az elso valtozat mellekhatasa volt, a 'brain fog'.
2023. jún. 2. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!