Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért van az, hogy némelyik...

Miért van az, hogy némelyik led sötétebb, szebb pirosan világít a másikhoz képest?

Figyelt kérdés
Autóknál vettem ezt észre. Például a Mercedesek ledje szebben, pirosabban világít, mint mondjuk a Mondeokban lévők, azok inkább halványabb pirosak, rózsaszínesebbek, legalábbis a régebbi Mondeokon, amelyek először kaptak ledes világítás. A legszebb fényűek Audikon és Mercedeseken vannak, néhány BMW-n sem olyan jó. Azt hittem, hogy ledek között nincs ekkora eltérés, de eszerint valahogyan tudják befolyásolni a fényüket.

2023. jún. 9. 11:49
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A led kémiai összetevőitől függ a színe, szóval befolyásolható.
2023. jún. 9. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Illetve még a ráadott tápfeszültség is befolyásolja a kiadott színt.
2023. jún. 9. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Akkor valószínű, hogy a Mercedesekben sokkal minőségibb, drágább összetevőkből összerakott lámpák vannak, ezért világítanak szebben. Ugyanígy az Audik esetében. Ezáltal talán több feszültséget is tudnak rá adni, ami pluszban javít rajtuk.
2023. jún. 9. 12:02
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem lehet, hogy a "fakó LED-ek" nem is pirosak (vagy sárgák), hanem utólag filtrált fényű luminoforral downshiftelt kék LED-ek?
2023. jún. 9. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Dehogyis. Nem arról beszélek. Egyszerűen csak nem egyformák a ledek. Nyilván egy S-osztályos Mercibe nem fognak ugyanolyan ledet szerelni, mint egy Mondeoba vagy Hyundaiba.
2023. jún. 9. 13:29
 6/10 anonim ***** válasza:

A világ összes nagyfényerejű piros ledje azonos rendszerű PN-átmenettel bír, és a színeik teljesen egyformák, melyek vagy piros vagy narancspiros kategóriába esnek.


A színeltolódás már nem lehet jelentős nagy üzemáramoknál, mert ez a jelenség leginkább a historikus LED-ekre volt jellemző. Nekem van olyan orosz LED-em, amelyik gyakorlatilag színt vált az áram megnövelésekor - de inkább egy törpeizzót választanék helyette készüléképítéshez, olyan gyenge.


A sárga szín sokkal problémásabb, mert az a piros csipek technológiájából van kierőszakolva, és ezért a borostyán- és citromsárga között szórnak, mégpedig rossz hatásfokkal. Ezért találkozhatunk luminoforos sárga ledekkel is, melyek fényesebbek, de nem monokromatikusak.

2023. jún. 9. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ezért jó az amerikai irányjelző, ami egyben a féklámpa, de leginkább amerikai és német autóknál van így a tengeren túlon, a japánok hanyagolják. A piros szín nagyon jól látható. Ha hátulról süti meg a Nap, akkor a piros jobban látszik, a sárga lényegében elhalványul. De egyébként van különbség piros szín között is, egyértelműen látom az utakon.
2023. jún. 9. 16:23
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező - tévedésben éled az életed!


Az amerikai irányjelző egy különösen ostoba szabvány, amit gyakran emlegetnek az USA-beli hülyeségek tárházában. Az egyik legjobb példa erre, hogy ha meghibásodik az egyik oldali féklámpa, és a balga amerikai sofőr "pumpálva fékez", akkor a többiek irányjelzőnek nézik a villogó lámpát. Voltak már ebből balesetek szép számban!


A narancssárga előnye, hogy szubjektíven a legfényesebb és legelütőbb szín, így a viszonylag gyenge fényáramú izzólámpák korában messze a legjobb választásnak számított az irányjelzőkhöz.

2023. jún. 9. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
De tudod már. Aki meg ott lakik, annak megfelel. Mer nem picsognak, mint itt, hogy semmi nem jó. Ahhoz szokott hozzá az agya, a szeme, oszt ennyi. Ebbe többet nem kell belelátni, nem kell elkezdeni okoskodni. Ráadásul a ledek idejében meg sokkal egyértelműbb, hogy ki mit csinál, mert jól adja a fényt. Láttam én már élőben is, én nem amerikai vagyok, de egyből tudtam, hogy mit akar.
2023. jún. 9. 17:11
 10/10 anonim ***** válasza:
88%
6: Kissé találomra írom az általános félvezető ismeretem alapján, de szerintem mostanság már bármilyen szinű ledet létre lehet hozni. Ezek ugyis vegyűletfélvezetők, amít az összetételel, meg a tetszés szerínti dopolásal bármilyen szinű fénysugárzására rá lehet hangolni. Plusz a fényporokkal olyan szint csinálnak a gyárak amít akarnak, és legfeljebb a gazdaságoság korlátozza őket. Szóval szerintem bármilyen piros előállítható.
2023. jún. 9. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!