Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működnek az érintés...

Hogyan működnek az érintés nélküli hőmérők?

Figyelt kérdés

#hőmérő #lézer #infra #érintés nélküli
2023. júl. 13. 12:43
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Azok a hőmérők, amiket ráirányítva a mérendő felületre mérnek (pici lézerpöttyel jelölve a mért területet), hogyan működnek? Mennyire pontosak? A felület minősége, anyaga hogyan befolyásolja, befolyásolhatja a mérést? Előre is köszönöm a válaszokat.
2023. júl. 13. 12:46
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

A Google-fordító a barátod:

[link]


[link]

2023. júl. 13. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Kis mértékben befolyásolja a felület anyaga a mérést. A komolyabb ilyen mászereknél megadják, hogy milyen anyagok mérésére javasolt (emissziós tényező). Részletesen ld.: [link]
2023. júl. 13. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
83%

Minden test elektromágneses sugárzást bocsát ki, a sugárzás intenzitása a hőmérséklettel arányos.

Gyakorlatilag fotonokról van szó. Ezeket a fotonokat egy speciális kristályrács (félvezető) fogja be és alakítja elektromos feszültséggé. Egy elektronika ezt feldolgozza és megjeleníti.

2023. júl. 13. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
76%

Az érintés nélküli hőmérők szinte kivétel nélkül ilyen szenzorokat használnak, melyekhez még kell egy abszolút hőmérsékletet mérő (például NTC típusú) szenzor is, mely gyakran a piroszenzor tokjába van integrálva:

[link]

2023. júl. 13. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
67%
Lényegében az atomok a tárgyak hősugárzását méri. A tárgyak a hőmérsékletükkel arányosan ifratartományban sugároznak. Valójában, fénymérésről van szó, mert az infrasugárzás ugyan olyan fénysugárzás, mint az általunk szinekkel jelölt fény, csak ezt már éppen nem látjuk. Persze annyiban különbözik, hogy a látható fénysugárzás, az a külső fény viszaverődése, mig az infrasugarakat maguk a tárgyak sugározzák. Ha látnánk infratartományban, akkor minden tárgy magától világítana.
2023. júl. 13. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
83%

Amugy egy infrás mérés, az némileg bizonytalan, mert befolyásolja a tárgy anyaga és felülete, és még akaár a mérés szöge a felűlethez képest.

Persze egy ilyen emberi hőmérő az gyárilag be van állítva az emberi test felűletéhez anyagához, tehát biztosan elég pontosan tudja mérni.

Ugyanakkor általában az ilyen infrahőmérök nem tudják mérni a fényes, polirozott felületeket, persze belehet hangolni ezeket is, de az már nem spontán mérés hanem előbb kontakt hőmérővel kell ténylegesen mérni, és hangolni az inframérőt.

Például alaphelyzetben egy fényes 300 fokos alulemezre, 30-40 fokot mutat a legtöbb mérő. Szorakozásból szoktam mérni a hűtőből kivett fagylalatot, amít csak akkor tud megmérni ha teljesen sik a felülete. Ha nem sik, hanem diszitő minták vanak belenyomva, akkor öszzevissza mutat 5-10 fokos eltéréssel. Szóval leginkább a matt, tompa, sik felületeket lehet vele biztonsággal mérni. Persze a valóságban nem olyan nagy probléma ez, mert a legtöbb anyag azért ilyen. Beton, fa, papir, ruhaszövetek, bőr, nem polirozott műanyagok, üveg, jól mérhetők.

2023. júl. 13. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
12%

Szia!

Én tudom.

Maga a lézer pötty nem érzékel semmit, az csak irányzék. A mérő eszköz egyszerűen megnézi a színét annak, amire ráirányítod a mérőeszközt.

Színről meg lehet állapítani a hőmérsékletet. Ez alacsony hőfoknál nem nyilvánvaló, mert az emberi szem nem elég érzékeny hozzá, de magasabb hőfokon már az ember is látja, ha például vörösen ízzik valami. A mérő eszköz érzékenyebb mint az emberi szem, így az már alacsonyabb hőfokon is izzani látja azt, amire ráirányítod.

A lézer csak segít abban, hogy lásd épp mire irányítod rá az eszközt, de maga a lézer nem mér semmit.

Körülbelül úgy képzeld el mint a puskáknál a lézerpöttyöt. Ha szoktál akciófilmeket nézni, abban is vannak lézerpöttyös fegyverek, amiken a lézer segít a célzásban, de maga a lézer nem csinál semmit a fegyveren, csak világít.


A többiek válasza nem jó, mert abból a forrásból nem mindenki érti meg az egyszerű lényeget

2023. júl. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
74%
A 8-as (18:02) válasza alapból nem jó, mert az egyszerű hőmérők nem végeznek kolorimetriai mérést, ezért nem látják az infrasugárzás "színét" - tehát pontosan ő nem érti a lényeget, mely ráadásul nem is olyan egyszerű, ugyanis a Stefan-Boltzmann összefüggés már eléggé keményvonalas elméleti fizikának számít!
2023. júl. 19. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
76%

Kiegészítés az előző (19:43) válaszomhoz:

Az infravörös sugárzást érzékelő szenzor teljesen színvak, ezért csak a hőmérsékleti sugárzás összteljesítményét érzékeli széles tartományban, és kisebb hőmérséklet-különbségeknél (pl. orvosi lázmérőnél) pontos korrekciót alkalmaz a szenzor abszolút hőmérséklete szerint - ahogy az a termoelemes méréseknél szintén szükséges.


A nagyobb hőmérsékleti tartományokat átfogó műszerek többfajta szenzort is használnak a linearitás miatt (melyek egybetokozott példányai ki vannak ábrázolva az oktalanul lepontozott 5-ös válaszom linkjén), de ott sincs kiértékelve a sugárzás "színe", csak mindig a legalkalmasabb jelszintet adó szenzor jelét veszi figyelembe a mikrokontrolleres kiértékelő egység.

2023. júl. 19. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!