Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gelencsér András, Szalóczy...

Gelencsér András, Szalóczy Zsolt, erőforrások kimerülése, klímaváltozás - igazuk lehet? És ha igen, képes lesz az emberiség alkalmazkodni?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=O-8rI0CHvLo

https://www.youtube.com/watch?v=JGWXd1dHjHA


Egyre több tudós, illetve természettudományos szakember beszél arról, hogy a fenntartható növekedés egész egyszerűen képtelenség, és a vesztébe rohan így a civilizáció.


A klímaváltozást nem lehet kezelni úgy, hogy növekedünk, és a materiális erőforrások szűkössége is gátat szab ennek.


Sok forrásból utánajártam magam is különböző erőforrások rendelkezésre állásának, és a számok őket látszanak igazolni, pl. réz, olaj, kobalt, de számos más dolog is van.


Az erőforrások kimerülésének a lehetőségét illetve ennek a veszélyét ma már gyakorlatilag tényleg csak a közgazdászok vitatják.

Akik azért enyhén szólva hadilábon állnak a valósággal, hiszen a "tudományuk" egyik alapvetése, a folyamatos konstans növekedés eleve képtelenség egy térben és anyagban véges bolygón, illetve van egy olyan tévképzetük is, hogy a technológia bármeddig fejlődhet.



Ebből viszont logikusan következik, hogy az emberiség számára egyetlen út lenne járható, amivel elkerülhetjük a civilizációnk összeomlását, mégpedig az, ha ezt nem várjuk meg, hanem önként feladjuk a növekedésre épülő életmódunkat, azaz teljesen átalakítjuk a pénzügyi, gazdasági rendszereinket, illetve drasztikusan lejjebb adunk az életmódunkból.


De képesek lennénk vajon erre? Hiszen az egész létünk a "növekedés" körül forog, ez az életünk értelme, ezért dolgozik gyakorlatilag mindenki évről évre, hogy mindig egy kicsit jobb telefont vegyen, egy kicsit jobb kocsit, egy kicsit többször menjen étterembe, meg moziba, egy kicsit hosszabb nyaralásra tudjon menni egy kicsit jobb helyre.


Látjuk jól, ha csak egy kicsit is megakad a növekedési pálya, ami ezt lehetővé teszi emberek sokasága számára, pl. a covid alatt, akkor mindenki azonnal depresszióba esik, elmegy az életkedve is, alig várja, hogy visszatérjen az élet a "normális kerékvágásba", ami valójában egy totális zsákutca, és a civilizáció összeomlásához vezet.


Mi kellene ahhoz, hogy az emberek nagy része elfogadja, hogy a növekedésnek véget kell vetni?

Vagy ez lehetetlen? Készüljön inkább az ember a civilizációs összeomlásra?


2023. júl. 15. 10:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ugye évente van kb 3% növekedés. A baj az, hogy a 97% arra megy el, hogy fenntartsuk az eddig elért eredményeinket. Még ha fel is adjuk a növekedést, akkor is csak annyit érünk el, hogy 23 évente nem duplázódik az energia és nyersanyag igényünk. Persze, ez is valami, de ezen a szinten már nem sokat jelent. Most úgy becsüljük, hogy egy évtizeden belül elkezdődnek azok a látványos folyamatok, amik elvezetnek egy sokkal egyszerűbb társadalmi berendezkedéshez. A mai komplex rendszer -aminek hihetetlen erőforrásigénye van- át fog alakulni egy sokkal egyszerűbbé. Mindennek a mennyisége vissza fog esni. Az elégetett fosszilis energiahordozóké, a felhasznált nyersanyagoké, a megtermelt javaké és természetesen a népességé is.
2023. júl. 15. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
nem feltétlen apokaliptikus összeomlásra kell felkészülni (persze ahol háború tör ki, ott könnyen a feje tetejére állhat a világ), sokkal inkább válságok sorára, amik során egyre visszább lépünk életszínvonalban
2023. júl. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

#1

Persze, ez világos, számomra csak az a nagy kérdés, hogy miközben ez végbemegy, mi fog történni.


Ugye három verzió van, legalábbis én így látom.


1. vagy az emberek beletörődnek, és önként elfogadják, hogy drasztikusan leadnak az életszínvonalukból, és keresnek a fogyasztás helyett más boldogságforrást és értelmet az életüknek


2. az emberek nem törődnek bele, elégedetlenkedések lesznek, tüntetések, lázadások, polgárháborúk, stbstb., és emiatt végül a társadalmi rend megszűnik


3. ez is úgy indul, mint a 2., csak az államok képesek lesznek erőszakkal és elnyomással úrrá lenni a helyzeten, és disztopikus diktatúrákban fognak élni az emberek, ahol az állam szigorúan szabályoz mindenféle fogyasztást



Én sajnos erősen kétlem, hogy az 1. verzió fog bekövetkezni, ami a legjobb lenne.

Legalábbis amit a covid alatt láttam, meg most is látok, az emberekbe annyira mélyen "belenevelte" a világ az elmúlt 2-3 generáció alatt, hogy a fogyasztás az élet értelme, hogy enélkül depressziósak, dühösek, kb. az egyetlen dolog, ami féken tartja őket valamennyire, hogy majd egyszer elmúlik a vírus, a háború, a stb., és akkor majd visszatérhetnek a gondtalan fogyasztáshoz.

De ha mondjuk 2030 körül eljutunk oda, hogy a válság és életszínvonal romlás lesz a dolgok normál menete, és már reményük sincs rá, hogy majd egyszer újra annyit fogyaszthatnak, mint mondjuk 2018-19ben, akkor szerintem teljesen meg fognak őrülni a társadalmak.

2023. júl. 15. 16:56
 4/11 anonim ***** válasza:

másrészt ahogy szűkülnek az erőforrások, úgy növekszik az igény, hogy civilizációnk erőforrásigényes megoldásai minél inkább takarékosakkal legyenek kiváltva

harmadrészt (az előbbitől nem teljesen függetlenül) növekedni nem csak anyagi javakban lehet, sőt egyre inkább nem csak abban.

2023. júl. 15. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Legalábbis amit a covid alatt láttam, meg most is látok, az emberekbe annyira mélyen "belenevelte" a világ az elmúlt 2-3 generáció alatt, hogy a fogyasztás az élet értelme, hogy enélkül depressziósak, dühösek, kb. az egyetlen dolog, ami féken tartja őket valamennyire, hogy majd egyszer elmúlik a vírus, a háború, a stb., és akkor majd visszatérhetnek a gondtalan fogyasztáshoz."

ez nem pusztán belénevelés kérdése. szép helyekre utazni jó dolog. más emberekkel találkozni jó dolog. jókat étkezni jó dolog. és ha egyszer megtapasztaltad őket, mi több, életed részévé vált, akkor nem szívesen mondasz le róluk.

a COVID alatti depresszió és düh sokkal inkább volt köthető egyrészt a járvány okozta válsághoz és bizonytalansághoz, másrészt a megszokott hétköznapi problémakezelési megoldások befuccsolásához.

2023. júl. 15. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#4

"másrészt ahogy szűkülnek az erőforrások, úgy növekszik az igény, hogy civilizációnk erőforrásigényes megoldásai minél inkább takarékosakkal legyenek kiváltva"


Na de épp ez az, hogy ki akarjuk váltani.

Ráadásul, ha valamit kiváltunk akár csak egy kicsit is takarékosabb megoldással, rögtön abba a tévhitbe ringatjuk magunkat, hogy mostmár aztán tényleg nem kell figyelni a fogyasztásra, hiszen ez takarékos, mehet egész nap a számítógép, a tévé, a világítás, a klíma, a stb, lehet egész nap krúzolgatni a városban az elektromos autóval.


Ahelyett, hogy elhagynánk.

Épp ez a csapda az egészben, az embereknek csak addig van igénye erre, amíg az nem megy az életszínvonaluk rovására.


Ha az a kérdés, hogy vegyék-e meg a legújabb okostelefont, mert hogy ez kíméli a környezetet, mert 8 kwh-t fogyaszt évente 10 kwh helyett, akkor persze, de jó, megvesszük.

Ha az a kérdés, hogy átregisztrálnak-e egy másik közösségi oldalra, mert azok azt ígérik, hogy a szervereik napelemmel mennek, és nincs károsanyagkibocsátásuk(mintha a napelem csak úgy a semmiből keletkezne), akkor az nagyon trendi, átregisztrálnak oda.


De ha az a kérdés, hogy legyen-e egyáltalán okostelefonjuk, meg hogy ne lógjanak már 0-24ben a neten és a közösségi médián, akkor senki nem mondja azt, hogy háát, tényleg, ezt nem kéne, mostantól inkább beszélgetek vagy sakkozok vagy kártyázok a családdal egész délután.


Vagy nem tudom, valami légitársaság előjön a hülye marketing-dumával, hogy az ő repülőik zöld kerozinnal mennek, meg nem tudom, sikló repülésben, meg napelem van rajtuk, és ezért 5%-al kevesebbet fogyasztanak, tehát környezetbarátabbak, akkor persze, a sok ember simán választja azt.


De ha az lenne a kérés, hogy egyáltalán ne repüljél, paraszt, nem kell neked ám évente ötször repülőre ülni, akkor senki se mondja majd azt, hogy háát, tényleg, ezt nem kéne, jó, akkor többet nem repülök se Londonba, se Párizsba, se Balira, se Maldívra, se Thaiföldre, hanem inkább vonattal járok le a Balatonhoz meg a Velencei tóhoz meg a Tisza tóhoz.


Az autózás ugyanez.

Azt el lehet fogadtatni, hogy legyen elektromos autód, mert azt hazudjuk, hogy az fenntartható, de azt, hogy egyáltalán ne autókázzál, sőt, ne is legyen saját autód, azt már nem.

2023. júl. 15. 17:59
 7/11 anonim ***** válasza:
most akkor van erőforrás, vagy nincs? döntsük már el. ha van, akkor az átlagparaszt is repülhet tengerpartra. ha nincs, akkor egy szűk tehetős réteg kiváltsága marad.
2023. júl. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

#7

Mit nem értesz, pöcök?

Nyilvánvalóan MÉG van.

De sok közülük hamar elfogy.

És épp az lesz a probléma, hogy az átlagparasztot hozzászoktatták ahhoz, hogy lóf-sz pénzért repkedhet ő is, és amikor már nem tudja megtenni, akkor bizony meglehetősen dühös és frusztrált lesz. Mert nem fogja érteni, hogy mi a f-sz van, mert soha nem érdekelte más egész életében, csak a fogyasztás, ha valakitől hallotta is, hogy ez így nem fog menni örökké, akkor arra annyit reagált, hogy hááátdeee 100 éve is aztatmoddtákatudóóósok, hogy ellepi a lósz-r Londont, és de mégse lepte el, höhöhö, hörr-hörr.

(Persze a valóság az, hogy soha senki nem mondta, pláne nem tudósok, hogy ellepi majd a sz-r Londont, ez egy csak ősrégi hoax sztori)

Tehát továbbra is a reklámoknak hisz, hát eddig mindenki azt mondta neki, hogy növekedjé', fogyasszá', paraszt, olcsón adjuk neked, nyomjad a gázt tövig, f-szaság van, mindig egy kicsit több és több lesz, és eddig ezt is tapasztalta egész életében.


És mivel ilyen retardált átlagparasztból rengeteg van, ebből bizony nagy felfordulás lesz, amikor rájön, hogy már nincs többé valami, vagy legalábbis számára elérhetetlenül drága.

2023. júl. 15. 20:47
 9/11 anonim ***** válasza:
Nagyon lekezelőn beszélsz az emberekről. Mondd, neked van géped? Telód? Neted? Megelgvízzel fürdesz? Közlekedni szoktál? Fűteni?
2023. júl. 16. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Természetesen van gépem, van telóm, és van netem is.

Történetesen mondjuk zuhanyozni pont hűvös vízben szoktam, mert az egészségesebb is és jobban fel is frissít, és jobban is esik, ez csak megszokás kérdése, tehát minimális a melegvíz használatom.

Közlekedni gyalog szoktam leginkább, esetleg tömegközlekedés, igen ritkán ülök autóba. Fűtéssel megint csak úgy vagyok, hogy nagyon jól elvagyok 16 fokban, a házam szigetelését elég jól megcsináltam, és mivel igen enyhék a telek már mostanában, alig fűtök. De nyilván azért be szoktam kapcsolni néha.

Ugyanakkor nem repülgetek ide-oda a világban, pedig megtehetném, sőt, autóval se járok nyaralni, pedig azt is megtehetném.

Nem veszek félévente-évente új telefont, új számítógépet, pedig ezt is megtehetném, akkor cserélem csak, ha már tönkrement, nem járok hetente étterembe, meg plázába, nem vásárolgatok havonta új ruhákat meg cipőket, elhordom a meglévőket, amíg nem mennek teljesen tönkre, és amíg lehet, inkább megvarrom őket, cipőm is összesen két pár van, azokat is javítom, ha tudom, megragasztom a talpát, megvarrom, stb. csak akkor veszek újat, ha már végképp javíthatatlan.


De még mindezzel együtt is, nem állítottam egyszer sem, hogy én nem vagyok ugyanúgy része a problémának, de jelenleg ez az a szint, amit tudok tartani anélkül, hogy teljesen kiírnám magam a társadalom vérkeringéséből - okostelefon, internet, számítógép nélkül ma nem lehet állást keresni, tájékozódni, számlákat fizetni, ügyeket intézni, de még dolgozni sem.


Viszont egy nagy különbség mégis van: én tisztában vagyok azzal, hogy ez így nem fog menni a végtelenségig, és kész vagyok arra, hogy még egy ennél is egyszerűbb életet éljek.

És ha eljutunk odáig, hogy nem jutok hozzá új okostelefonhoz, se nem lóghatok 0-24 az interneten, és nem vásárolgathatok havonta új ruhát és cipőt, és nem tudok elrepülni Amszterdamba füvezni egy hosszú hétvégére, és nem járhatok autóval bevásárolni, csak gyalog, vagy biciklivel, és nem fűthetem 23 fokra a házat, és flangálhatok otthon alsógatyában is izzadva télen, és nem tudok majd norvég lazacot, argentin marhát, ecuador-i banánt és costa rica-i ananászt zabálni télen, mert mindez vagy nagyon drága lesz, vagy nem lesz.. bár ezek nagy részét ugye most sem teszem meg..

nos, én nem fogok kimenni ebben az esetben hőbörögni és a fél várost felgyújtani és polgárháborúzni, se nem fogok populista diktátorokat megszavazni, csak mert azt ígérik, hogy újra minden a régi lesz.

Én képes leszek elfogadni, hogy a nyakló nélküli fogyasztás nem lehet többé életcél, ha azt akarjuk, hogy megmaradjon egy aránylag stabil társadalmi rend, és ne süllyedjen káoszba a világ.

2023. júl. 16. 08:14
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!