KezdƑoldal » TudomĂĄnyok » Alkalmazott tudomĂĄnyok » 📐 A tƱrĂ©seket (pl.:illesztĂ©si...

📐 A tƱrĂ©seket (pl.:illesztĂ©si tƱrĂ©seket) mm-ben vagy ”m-ben kell megadni/jelölni ? (2023-ban MagyarorszĂĄgon)

Figyelt kérdés

Anno 2009/2010-ben az iskolåban ”m-ben tanultuk (és a tƱréshatårokat tartalmazó tåblåzatokban is így van megadva).

Példåul az (n7) tƱrés 60 mm-es furat esetén :

+50

+20

(”m-ben megadva természetesen:)


❗ Viszont itt ez az oktatĂł anyag ❗

[link]

Ami szerintem elég részletesen bemutatja a tƱrések jelölését, értelmezését és méretmegadåsåt.

De mindenhol mm-ben jeleníti meg a tƱréseket...

(27. 28. 29.oldal tĂĄblĂĄzat)



2023. jĂșl. 30. 18:02
A kĂ©rdezƑ szavazĂĄst indĂ­tott:
đŸ…°ïž tƱrĂ©sek megadĂĄsa : ”m -ben
đŸ…±ïž tƱrĂ©sek megadĂĄsa : mm -ben
🆎 tƱrĂ©sek megadĂĄsa lehet mindkettƑben
đŸ…Ÿïž tƱrĂ©sek megadĂĄsa mindkettƑben lehet, de feltĂ©telekkel/jelölĂ©sben megadva
5 szavazat
 1/10 anonim ***** vĂĄlasza:
68%
AttĂłl fĂŒgg - egy asztalos megadhatja mm-ben is, mert az Ƒ gĂ©peivel nem Ă©rtelmezhetƑ a ”m pontossĂĄg, de gĂ©pĂ©szetben ha nincs kĂŒlön jelölve akkor ”m-rƑl van szĂł.
2023. jĂșl. 30. 18:31
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?
 2/10 anonim ***** vĂĄlasza:
100%
ÉpĂŒleteknĂ©l meg cm.
2023. jĂșl. 30. 19:02
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?
 3/10 anonim ***** vĂĄlasza:
100%

Gépiparban dolgozom CNC-sként.

Minden tƱrés amivel eddig talålkoztam mm-ben volt megadva.

+-0.005 mm pl.

TalĂĄlkoztam mĂĄr +-0.002-vel is...

A jellemzƑ tƱrĂ©sek +-0.01 mm amĂșgy. Persze akadnak +-0.1 mm is.

De hĂĄt ezĂ©rt ĂĄtlag, az ĂĄtlag Ă©s a jellemzƑ inkĂĄbb a +-0.01 mm.

Legalåbbis a gépjårmƱiparba!

Ha hajcsattokat kell gyĂĄrtani, ott mĂĄris +-0.3 mm lesz..


De a lényeg:

6 év alatt amióta Ʊzöm az ipart, a gyakorlatban csak mm-ben låtott tƱrésekkel talålkoztam!

2023. jĂșl. 30. 19:33
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?
 4/10 anonim ***** vĂĄlasza:
100%

"De a lényeg:

6 év alatt amióta Ʊzöm az ipart, a gyakorlatban csak mm-ben låtott tƱrésekkel talålkoztam!"

Nono! FelĂŒleti Ă©rdessĂ©gi jelet lĂĄthattĂĄl minden rajzon!

2023. jĂșl. 30. 20:57
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?
 5/10 A kĂ©rdezƑ kommentje:

#3.) Viszont a katalĂłgusokban Ă©s a linkelt jegyzetben lĂ©vƑ fĂŒggelĂ©kben, az ĂĄltalĂĄnos szabvĂĄnytƱrĂ©sek (h8 / j6 / m6 tƱrĂ©sek) azok mind mind ”m-be vannak megadva.

Olyanokkal még nem dolgoztål ? Nem volt még kiadva ?


#7.) "Nono! FelĂŒleti Ă©rdessĂ©gi jelet lĂĄthattĂĄl minden rajzon!" --> ez azt jelenti, hogy a felĂŒleti Ă©rdessĂ©get csak ”m-ben lehet csak megadni ? (Ă©s Ă­gy biztosan lĂĄthatott ”m-t)

2023. jĂșl. 30. 21:16
 6/10 anonim ***** vĂĄlasza:
100%
Kedves KĂ©rdezƑ! A felĂŒleti Ă©rdessĂ©get mindig ”m-ben adjuk meg. Ez az ĂĄltalad linkelt jegyzetben is le van Ă­rva.
2023. jĂșl. 30. 21:24
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?
 7/10 anonim ***** vĂĄlasza:
0%
Felénk literben mérik.
2023. jĂșl. 30. 22:04
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?
 8/10 anonim ***** vĂĄlasza:
53%

FelĂŒleti Ă©rdessĂ©get Ra-ban jelölik.

De valóban, ha megnézed az Ra tåblåzatot, ott ”m-ben lesz megadva.

De a kĂ©rdezƑ az illesztett mĂ©retek tƱrĂ©sĂ©nek jelölĂ©sĂ©re volt kĂ­vĂĄncsi, nem a felĂŒleti Ă©rdessĂ©gre. 🙃

2023. jĂșl. 31. 06:31
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?
 9/10 anonim ***** vĂĄlasza:

Szerintem az csak a tankönyvekben van. đŸ€Ł

De, talĂĄlkoztam vele, mĂ©g az iskolĂĄban đŸ€Ł

A gyakorlatban rĂĄĂ­rjĂĄk a mƱszaki rajzra a mĂ©retet. Pl 34.2 +0.002 -0.005. Sokszor a mm-t sem Ă­rjĂĄk oda, mert ebben a szakmĂĄban eleve mm-ben gondolkodunk. Ha ebbƑl kellene 10 db-nĂĄl kevesebb, a mĂ©rnöksĂ©gen nem fognak ezzel veszƑdni Ă©s nem csinĂĄlnak hozzĂĄ digitĂĄlis ellenƑrzĂ©si tervet.

Ha nem 1-2 darabos a megrendelés, hanem mondjuk 20-30 esetleg 100 vagy akår esetleg 1000 akkor ott még egyszerƱbb.

Kap a megrendelĂ©s egy megrendelĂ©s szĂĄmot, azzal belĂ©psz a cĂ©ges hĂĄlĂłzatba, ott betöltƑdik a digitĂĄlis ellenƑrzĂ©si terv Ă©s minden mĂ©ret amit mĂ©rned kell tƱrĂ©sekkel egyĂŒtt, ott lesz bent.

LegalĂĄbbis jobb helyeken Ă­gy megy.


Ahol megint hajcsattokat kell gyårtani, még lehet hogy PC sincs a CNC gép kellett...


FelĂŒleti Ă©rdessĂ©g meg Ra. Igen az meg ”m-ben van megadva.


De az illesztett tƱrések mm.

2023. jĂșl. 31. 06:41
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?
 10/10 anonim ***** vĂĄlasza:

A tƱrĂ©sek, szabvĂĄnyos illesztĂ©sek több mindentƑl fĂŒggenek, elsƑsorban az alkalmazott pontossĂĄgtĂłl, amit kĂŒlönfĂ©le betƱkkel Ă©s szĂĄmokkal jelölnek, pĂ©ldĂĄul H7-h7, tovĂĄbbĂĄ a mĂ©rettartomĂĄnytĂłl.

Amennyiben a mĂ©rettartomĂĄny mĂĄr akkora vĂĄltozĂĄst okoz a tƱrĂ©s Ă©rtĂ©kĂ©ben, hogy Ă©rtelmetlen mikronban megadni, termĂ©szetesen Ă©rdemes ĂĄttĂ©rni mm-re, nagyjĂĄbĂłl Ășgy, ahogyan km-es Ă©rtĂ©ket sem mm-ben adunk meg, de vĂ©gĂŒl is ugyanarrĂłl a hosszmĂ©rtĂ©krƑl van szĂł, a mĂ©ter alapĂș mĂ©rtĂ©kegysĂ©grƑl, amelynek azt a csökkentett, vagy bƑvĂ­tett vĂĄltozatĂĄt adjuk meg, amelynek az adott Ă©rtĂ©k kapcsĂĄn a legnagyobb Ă©rtelme van, mert azzal a legegyszerƱbb szĂĄmolni.

2023. jĂșl. 31. 12:59
Hasznos szĂĄmodra ez a vĂĄlasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabålyzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beållítåsok | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenƑ anyagok nem minƑsĂŒlnek szerkesztƑi tartalomnak, elƑzetes ellenƑrzĂ©sen nem esnek ĂĄt, az ĂŒzemeltetƑ vĂ©lemĂ©nyĂ©t nem tĂŒkrözik.
Ha kifogĂĄssal szeretne Ă©lni valamely tartalommal kapcsolatban, kĂ©rjĂŒk jelezze e-mailes elĂ©rhetƑsĂ©gĂŒnkön!