Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Logikus gondolkodást,hogy...

Logikus gondolkodást,hogy értelmezed? Mitől logikus?

Figyelt kérdés
2023. szept. 2. 22:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Elég nehéz elképzelni annak, aki nem ismeri a logiak szabályait.


Megy egy autó az utcán százzal. 10 méterrel előtte át akar valaki rohanni előtte. Nem jön össze, meghal. Logikus, nem? Vannak természeti szabályok, meg lehet ismerni őket és helyesen alkalmazni. Az logikus következményekkel jár. De lehet ezeknek fittyet hányni, az ember erre is képes. Annak is vannak következményei. Az is logikus. Más szóval racionális. Még másképp törvényszerű. További változat: a természet így működik.

2023. szept. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2*Sü ***** válasza:
100%

Vannak tapasztalataink a világról. Tudunk kijelentéseket tenni ezek mentén a világról, lehetnek ezek az állítások igazak és hamisak. De a világ nem pusztán egymástól független tényekből és kijelentésekből áll. A világ jelenségeinek van valamiféle hierarchiája. Az eső esik. Az aszfalt vizes. Nem csak ennyit tudunk a világról, hanem azt is, hogy az aszfalt az esőtől vizes és az esőtől mindig vizes lesz, viszont az aszfalt nem csak az esőtől, hanem más okból is lehet vizes. Ilyen módon kijelentésekből (premisszákból) olyan módon tudunk következtetni (konklúzióra jutni), ami ellentmondásmentes módon összhangban van a valósággal.


Ezeknek az összefüggések között vannak analógiák. Ugyanazokat a sémákat látjuk teljesen más természetű jelenségek között, létezik a kijelentések igaz voltának egy olyan általános összefüggésrendszere, ami a kijelentések konkrét tárgyától függetlenül helyesnek bizonyulnak, ha a kijelentések tárgyai közötti relációk azonosak.


A logika a kijelentések szintézisének szabályait jelenti. Pl. helyes logikai következtetési mód a kontrapozíció. Ha premisszám az, hogy „ha esik az eső, akkor vizes az aszfalt”, akkor helyes következtetés az, hogy „ha nem vizes az aszfalt, akkor nem esik az eső”. Ha a premisszám az, hogy „ha vasárnap van, akkor zárva van a kisbolt”, akkor helyes következtetés az, hogy „ha nyitva van a kisbolt, akkor nincs vasárnap”. Ha a premisszám az, hogy „ha két pozitív számnak veszem a szorzatát, az mindig pozitív lesz”, akkor helyes következtetés az, hogy „ha egy szám negatív, akkor nem állhat elő két pozitív szám szorzataként”.


Látható, hogy a kijelentések tárgya teljesen más. Az egyik az esőről és az aszfaltról szól, a másik a boltról és a hét napjáról, a harmadik meg szorzatokról és pozitív számokról. De mivel a hierarchia a kijelentések között azonos természetű, így létezik a következtetésnek egy univerzálisan helyes konklúzióra jutó módja.

2023. szept. 2. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha meg akarok tudni valamit, szerintem logikus, hogy elolvasom könyvből, olyan szerzőtől, aki ismeri a választ, vagy ha vázlatosan elég, akkor megnézem a Wikipédián:


[link]

2023. szept. 3. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
56%

Vagy ezen az oldalon tesszük fel a kérdéseket, 3-as. Különben te is miért tartózkodsz ezen az oldalon akár kérdés, akár válasz tekintetében? Így megtakarítjuk a könyvek elolvasásának az idejét, egy jó szerző / könyv keresésének az idejét vagy egy cikk elolvasásának az idejét (ami olykor hibás, igénytelen, hiányos, vagy valami fordítóval lett fordítva).

A cikkekben nem mindig szerepel olyan gyönyörű mondat(rész), mint például "ellentmondásmentes módon összhangban van a valósággal.". [Élvezettel olvastam ezt a mondatrészt 2-es!] 1-1 könyv elolvasásának az ideje pedig...nos, nem 3-500 évig élünk, hogy mindent könyvből tudjunk meg. Sokszor elég egy nem minden részletre kitérő válasz is. A könyvek ellenben részletesek, tehát bőséggel tartalmaznak olyan részeket, amik a válasz szempontjából feleslegesek.

2023. szept. 3. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
27%

Mondjuk hogy “férfiak” nem próbálnak hozzáérni nőkhöz kérdés nélkül vagy akaratuk ellenére

Egyrészt hogy nem felnek a következménytől, másrészt hogy egyáltalán hogy merik megtenni.


Ehhez képest minden nap megtortenik, az utcán is.

2023. szept. 3. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
50%

Igen, ezen az oldalon teszünk fel, és különösen az utóbbi időkben egyre gyakoribb, hogy nem kapunk választ. Van ugyan ötven különböző válasz, egymásnak homlokegyenest ellentmondanak, és kiválaszthatatlan, melyikt higgyük el.

Ötszáz évig valóban nem élünk, ám képesek vagyunk gondolkodni, és átlépni a bennünket nem érintő részeket.

2023. szept. 3. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A logikus gondolkodás azt jelenti, hogy a logika szabályait követi.

A logika szabályait pedig meg kell tanulni, nem hasraütéssel megy!

Például: a Nap idáig minden nap felkelt. Akkor logikus, hogy holnap is felkel majd?

NEM!!!

Ez nem logikai tétel, a logika erről nem szól! A "logikus" NEM azt jelenti, hogy "megszokott", vagy "valószínű"!

Minden logikai tétel mindig 100%-os, a logikában nincsen valószínűség!

2023. szept. 3. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!