Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Pakson miért nem lehet elforra...

Pakson miért nem lehet elforralt vízzel hűteni a reaktorokat?

Figyelt kérdés
Akkor nem emelné a Duna hőmérsékletét sem, legfeljebb elenyésző mennyiségű vizet venne ki a folyóból. Tehát amit eddig az átáramló víz vitt el hőt, azt az elforró víz vinné el. Vagy ehhez nagyon át kellene alakítani a blokkokat? Van ilyen hűtéssel működő atomerőmű egyáltalán?

2023. szept. 6. 00:37
 1/9 A kérdező kommentje:
Tehát úgy értem, hogy mindig csak annyi vizet pótolni, amennyi elpárolog a rendszerből.
2023. szept. 6. 00:42
 2/9 anonim ***** válasza:
49%
Tehát ha jól értem, akkor te a Duna visszapótlása helyett véglegesen elpárologtatnád a vizét? Miért baj neked az, hogy meleg vizet engednek vissza?
2023. szept. 6. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
2023. szept. 6. 02:00
 4/9 anonim ***** válasza:
26%
Meleg volt a Duna víze, ezen mi nem érthető?
2023. szept. 6. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
73%

Lespórolták a hűtőtornyokat anno. Ökológiai szempontból előnyösebb lenne hűtőtornyos hűtést használni, mert akkor nem okozna oxigénszint-csökkenést az erőmű üzemeltetése.


A hűtőtornyok beérik másodpercenként mindössze egy köbméter víz eltüntetésével, amihez a Duna vízhozama bőven elég. De ahogy a dakota közmondás tartja:

"A pénzmegtakarítás beszél, a halak meg nem ugatnak!"

2023. szept. 6. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
44%
Mert nem a reaktort hűtik (közvetlenül). A reaktorból az ún. primer víz egy hőcserélőn adja le az energiát a szekunder körbe. Ebben a körben vannak azok a turbinák amik forgatják a generátorokat. Ezt a vizet kell visszahűteni, az energia egy részét tudják cask a generátor hasznosjtani, a maradékot meg vissza kell hűteni. Itt a túl meleg víz nem megfelelő, mert a megfelelő energia termeléshez a hőcserélő belépő (hideg) és kilépő (meleg) oldal között nagy hőmérséklet különbség kell. Ha "elforralnák" akkor a hideg oldal hőmérséklete emelkedne ami tovább rontaná a hatásfokot. (nagyon leegyszerűsítve). Ezért adódott, hogy a Duna legyen a hűtés. Azzal annak idején senki nem számolt (1970-es évek, még a Bősi vízlépcsőről szó se volt, ami még megváltoztatta a Duna vízjárást), hogy a Duna hozama jelentősen csökken, jönnek a tartós nagy nyári melegek, és a kettő együttesen azt okozza, hogy a Duna hűtőképessége csökken. De nem baj mert erre még rákerül Paks II. ami mégnagyobb hőterhelés lesz.
2023. szept. 6. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
71%

bocs a vége lemaradt:

Az igazi probléma nem is az erőmű szempontjából van a Duna hőmérséklettel. Hanem az a fő gond, ha a kilépő hőmérséklet túl magas, azaz az erőmű nagyon megemeli a Duna vízhőmérsékletét akkor az a Duna élővilága számára kezvezőtlen. Pl. magasabb vízhőmérséklet esetén kevesebb oxigént tud a víz oldani, és ebből az oxigénből élnek pl. a halak, kagylók, növények stb. amik a Dunában élnek. Szintén nem jó nekik a túl magas hőmérséklet, senki nem szeretne "főt halat" látni a Dunában. Ezért kialakítottak egy maximális hőmérsékletet ami főlé az erőmű nem növelheti a Duna vízhőmérsékletét. Ha eleve melegebb a Duna és kisebb a vízhozama kevesebb hőt képes "elvinni" aznélkül, hogy a Duna túlmelegedne. Középiskolai tanulmányok alapján Q=c*m*deltaT ezt teljesítményre alakítva P=Q*c*mx*deltaT -> ebben az mx (jobb jelölést most nem találtam) az ún. tömeg áram azaz az, hogy egységnyi idő alatt hány kg. víz áramlik át, ez itt most térfogatáram * sűrűség lesz, a térfogatáram meg azonos a Duna vízhozamával (ez ismert és mérhető). A deltaT a hőmérséklét különbség (azaz mennyit növel Paks a Duna hőmérsékletén). Ha azt elfogadjuk, hogy van egy max. hőmérséklet ami fölé nem mehet a Duna hőmérséklete akkor a deltaT maximális értéke attól függ, hogy hány fokos a Duna Paks fölött. Ha melegebb a Duna akkor a deltaT max. értéke csökken. Azaz átalakíthatjuk a fenti "gyors számítást" Pmax=c*mx*deltaTmax Pmax a maximális teljesítmény amit bevihetünk a Dunába, a deltaTmax meg a maximális hőmérséklet emelkedés. A c a fajhő az annyi amennyi ezzel mi itt most a Földön sokat nem tudunk kezdeni, az ősrobbanás (teremtés ki miben hisz) óta ez egy adott érték. Ha a Duna hozama ebben az időben csökken az az mx értéket csökkenti azaz mind a deltaTmax mind az mx csökken, ez azt jelenti, hogy egyre kevesebb hűtőteljesítmény áll rendelkezésre. Ilyenkor van az, hogy csökkenteni kell az erőmű termelését, mert különben felforralná a Dunát.

2023. szept. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
71%

Lehetni lehetne, csak

1. drágább lett volna a beruházás a hűtőtornyok miatt

2. alacsonyabb lenne a hatásfok, azaz magasabb az 1kW-ra eső költség.


Utóbbi azért, mert a turbinát a forró gőz és a lehűlt gőz (avagy lecsapódott gőz) gőznyomása közötti különbség hajtja, minél magasabb a második, annál kisebb a nyomáskülönbség.


>Tehát úgy értem, hogy mindig csak annyi vizet pótolni, amennyi elpárolog a rendszerből.

-Nem párolog el semmi, zárt a szekunder kör vize és ez sugárvédelmi szempontból így helyes. Hűtőtornyot is lehet zárt rendszerben építeni (Heller-Forgó). Csak nem hűti vissza annyira a vizet, mint egy folyó.

2023. szept. 6. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
60%

Azt tegyük hozzá, hogy a nedves hűtőtorony képes megfelelő meteorológiai körülmények között a környezeti hőmérséklet alá hűteni a vizet.


Azért használják a nagy vízfogyasztása ellenére is, mert majdnem olyan jól hűt, mint egy folyó, és gyakorlatilag már a maximális hatásfok elérését biztosítja az erőmű számára.

2023. szept. 6. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!