Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan számítom ki ennek a...

Hogyan számítom ki ennek a körnek a sugarát?

Figyelt kérdés

Egy olyan kört keresek aminek a középpontja a körbe írt derékszögű háromszög rövidebbik befogójának képzeletben meghosszabbított szakaszán fekszik tehát egyben ez a befogó a kör szimmetriatengelye is . És csak ezt a rövidebb és a hosszabb befogót ismerem ,semmilyen más adatom nincs.

A kör kitétele hogy a körív két pontja a háromszög átfogójának két végét metszi ,tehát a háromszög átfogója egy húr ebben a körben.


Azt is mondhatnám hogy a húrhoz tartozó kör sugarát keresem de csak a húrból nem lehet megállapítani a hozzá tartozó kört . Sajnos a GPT nek nem tudom elmagyarázni ezt a problémát mindig hülyeségeket ad vissza.



2023. szept. 16. 18:04
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
77%
Sehogy.
2023. szept. 16. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Szerintem is valami baki van a leírásban, mert ha jól rajzoltam fel (értelmeztem) akkor ilyen kör nincs.
2023. szept. 16. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Nincs baki a leírásban csak baromi nehéz a trigonometriát szóban átadni . Lehet hogy muszály lesz feltöltenem egy rajzot de nincs sok erőm most.


Megpróbállak rávezetni hátha így érthető . Képzelj el egy derékszögű háromszöget a monitoron aminek a függőleges oldala egy kör sugara és a derék szöge a kör középpontja . Ebben az esetben az egyenlő szárú háromszög lesz az a háromszög ami köré egy olyan kör írható aminek lesz két pontja a köríven és ez a két pont az átfogó két vége lesz.


Most képzeld el azt hogy nem egyenlő szárú a derékszögű háromszög hanem kezd el tolni felfele a függőleges oldala mentén úgy hogy ami eddig a háromszög függőleges oldala volt és egyben r is immáron elkezd csökkenni és nem egyezik r el mivel a kör középpontja elcsúszik relatív lefele de végig ennek az oldalnak a képzeletbeli meghosszabbított tengelyén.


Végtelen olyan derékszögű háromszög van aminek az átfogója így a kör húrja lesz persze közben a háromszög vízszintes oldala is csökken ahhoz hogy benne maradjon a körben.


Na én a két befogó hosszát ismerem és nyilván az átfogót is de csak egy kör létezik aminek ez az átfogó a húrja lehet . Tehát ennek a körnek a sugarát keresem .


Valóban le kéne rajzolnom mert akkor világosan látszik mit akarok de gyorsabb gépelni .

2023. szept. 16. 19:04
 4/18 A kérdező kommentje:
Itt a kép [link]
2023. szept. 16. 21:14
 5/18 anonim ***** válasza:
A háromszög mely méretei adottak számszerűen?
2023. szept. 16. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
58%
Amúgy a háromszöget kiegészíted egyenlő szárú háromszögre, és ha annak már minden lényeges mérete ismert, akkor a háromszög köré írt kör számítási módszerét már bárhol megtalálod!
2023. szept. 16. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
81%

Legyen a és b a két befogó, R a keresett sugár.

R^2 = (R-a)^2 + b^2, ebből:

R = (a^2 + b^2)/(2a)

2023. szept. 16. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

R = (a^2 + b^2)/(2a) Ez bőven elég de kifejtenéd hogy miért működik? Én csak odáig értem hogy (a^2 + b^2) de miért kell leosztani 2a val ?

És az átfogó kiszámítása hogy függ össze a kör sugarával ?



R^2 = (R-a)^2 + b^2 ezt meg abszolút nem értem . R-a2 a hiányzó függőleges szakasz, b2 az ismert de ebből pitagorasszal egy átfogó négyzetét kapjuk . Hogy lehet az az átfogó értéke egyenlő R2 el ez nem elírás? Mert így azt mondod hogy R^2 = (R-a)^2 de akkor meg nincs értelme a + b^2 résznek.

2023. szept. 16. 23:46
 9/18 A kérdező kommentje:

6 os "Amúgy a háromszöget kiegészíted egyenlő szárú háromszögre,"


Jó is volna :D A matematika az így működik hogy hasadra ütsz és átírod a számokat úgy hogy ne is kelljen számolni vagy éppen semmi köze ne legyen az eredménynek a feladathoz. Az egyenlő szárú derékháromszögnek meg pont r a szárhossza tehát nem is kéne feltennem ezt a kérdést de mindegyis késő van talán nem koncentráltál a szövegre eléggé.

2023. szept. 17. 00:00
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

b a hosszabbik befogó a rajzodon.

Ennek 2 végpontja és az origó egy derékszögű 3szög, erre a pitagorasz:

R^2 = (R-a)^2 + b^2

Ezt R-re rendezve kapjuk:

R = (a^2 + b^2)/(2a)

Nem tudom mi nem érthető ezen???

2023. szept. 17. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!