Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen hőkezelés ez? Van...

Xp ali kérdése:

Milyen hőkezelés ez? Van ilyen hőkezelés?

Figyelt kérdés
1. Felhevítjük a munkadarabot (leginkább véső, csavarhúzó) vörös izzásig, picit hőn tartjuk. 2. vízben gyorsan lehűtjük, de csak a hegyét. 3. Kivesszük a vízből, hagyjuk, hogy kb. 300 fokig visszamelegedjen a munkadarab szárban lévő hőtől. 4. Lehűtjük vízben a teljes munkadarabot.

2023. nov. 3. 11:16
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, létezik ilyen.

Amit láttam, ott a kovács lehűtötte az él felőli véget, a "hideg" részen fémtiszta felületet hozott létre köszörűkővel, és azon figyelte, ahogy a melegen hagyott részből áramlik vissza a hő.

Ezzel megvolt az edzést követő megeresztés.

2023. nov. 3. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, edzés és megeresztés egyben.
2023. nov. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Aha, mi is így csináltuk anno. Reszelővel meg-meg csikartuk és amikor kék volt, zutty bele a vízbe az egész munkadarab. De ilyen megeresztést nem látok sehol leírva. Mindenütt, amit néztem lassan hűtik vissza a megeresztésnél, nem így. Itt tök más a hőprofil, ezért érdekelne, hogy mi ez pontosan. Most edzettem itthon így kínai csavarhúzót, mert reszelni kellett belőle, ahhoz meg ki kellett lágyítanom, meg amúgy is ridegre edzették eredetileg, mert kínaiak. Gáztűzhelyen csináltam, ez van. :)
2023. nov. 3. 11:43
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy régi kovács-trükk, úgy hívják megeresztés saját hővel.

Fémtisztára kell csiszolni a szerszám élét, és figyelni a színfutást.

Na ide süssetek! Olajban edzett C35 acél színfutása, és a hozzá tartozó keménység értékek:

[link]


Tájékoztató adat, más acéloknál, az adott színekhez más keménység tartozhat.

2023. nov. 3. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
14.31: engedelmwddel
2023. nov. 3. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
na még egyszer: 14.31: engedelmeddel lementettem!
2023. nov. 3. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Na igen, így értelmet nyert. Köszi 4-es!
2023. nov. 3. 15:58
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

#6 Válaszadó, használd nyugodtan a képet!

Nem számítok fel jogdíjat. Sokáig dolgoztam hőkezelő-üzemben, rám lőcsöltetett feladatom volt az új dolgozók képzése is. Ehhez volt segédanyag ez a kép.

2023. nov. 4. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ritka szép választ adott a #4-es, őszintén örülök hogy vannak még ilyen kaliberű emberek.

Csak néhány apró kiegészítést tudok hozzáadni a kérdéshez: Az eljárást közvetlen megeresztésnek, vagy edzési hővel való megeresztésnek is nevezik. Főként kéziszerszámok, mint pl. laposvágó, kalapács, balta hőkezelésére használunk. Ezek dolgozó felületét, élét a gyors kopás és kitöredezés megakadályozására szívós-keményre kell nemesíteni (nemesítés: edzés és. az ezt követő megeresztés), viszont egyéb részeiket lágyabbra, mert itt kopás nincs. A nemesítésnek ezzel a fajtájával a kemény és a lágyabb helyek között fokozatos az átmenet, amely igen előnyös.

Megjegyzem, a kérdező által 4-el jelölt lehűtést szokás olajban is végezni (a kívánatos futtatási szín megjelenése után).

2023. nov. 6. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a hasznos válaszokat!
dec. 18. 17:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!