Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kemikaliai szerek, foleg...

A kemikaliai szerek, foleg gyogyszereknel, mennyire fontos a homerseklet fok betartasa ami a dobozon ra van irva (pl 15 - 20 fokon tarolhato)?

Figyelt kérdés

Dokellonak mondtam, hogy nalunk nincs legkondi es nincs 25 fok, de a legtobb gyogyszer ugye 30 fokig a max. De nyaron tudjuk hogy 38 fok is szokott lenni mint a Saharan, csak este ez meg is marad.


Erre azt mondta, hogy hulyeseg. En azt mondtam, hogy nem, mert ez is vegyulet csak megkristalyositottak. Ha felbomlik a kristalyosodas akkor lehet kevesbe hat a gyogyszer.


Kinek van igaza?



nov. 23. 11:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
82%
Csak azért írták le, hogy az átlagos felhasználónak legyen valami támpontja, hogy miként tárolja. A gyógyszerek az élő szervezetben nem szilárd vagy kristályos formában fejtik ki hatásukat, hanem feloldódnak.
nov. 23. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Zcom09 ***** válasza:
79%

Vannak gyógyszerek amiknél számít, és vannak amiknél nem nagyon. A szilárd tabletták többségénél nem okoz gondot. A legtöbb vegyület nem igazán kezd el bomlani 50-80°C alatt, maximum oxidálódni ha kivan téve levegőnek. A legtöbb fájdalomcsillapítónak semmi baja nem lenne, de ez nem igaz mondjuk hormonális vagy enzim alapú gyógyszerekre azok sokkal érzékenyebbek.


A különböző krémeknél az állaga változhat, ami okozhat gondokat szétválhatnak rétegekre vagy kiülepedhet belőlük valami. Azoknál érdemes figyelni a hőmérsékletre.


Ha reálisan nézzük a legtöbb esetben nem okozna gondot +-10-15°C, de mondjuk egy szív gyógyszernél én inkább nem kockáztatnék.

nov. 23. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

1


Te ezt honnan tudod?


2


Es azt, hogy egyes molekulak es kulonbozo koteseik mennyire erzekenyek a homerseklet valtozasra, meg mennyisegere (stagnalt allapot, pl 30 fokon vegig, 5 fokon vegig, 60 fokon vegig), meg ha vakumban vannak is es nincs oxidacio ( kivulrol be), honnan tudjuk mennyire erzekeny egy vegyulet amit nem sima gimiben tanult eljarassal keszitenek hanem a farmakoipar (amit szabadlmi jogok miatt ki sem adnak)?


Mondok neked egy peldat: morpholinylmercaptobenzothiazole


Errol te hogy allapitod meg ha el is olvasod a nevet, nem ismered a de a konstitucios/felkonstitucios kepletet, osszetevoit.


Hogy allapitod meg, idezlek "Vannak gyógyszerek amiknél számít, és vannak amiknél nem nagyon". A cukor szilard? Igen. Feloldodik vizben. A propranolol igen? En nem tudom. A morpholinylmercaptobenzothiazole nem? Te tudod? En tudom? Egyinkunk sem.


"legtöbb vegyület nem igazán kezd el bomlani 50-80°C alatt maximum oxidálódni ha kivan téve levegőnek"


folyekony nitrogen? Meg ha le van zarva csak a tarolo kezd melegedni mert ott van 4 villanyradiator mellette es kezd a meleg atmenni? Az oldatbol gaz lesz.


"Ha reálisan nézzük a legtöbb esetben nem okozna gondot +-10-15°C, de mondjuk egy szív gyógyszernél én inkább nem kockáztatnék"


Marmint miben nem? Hogy 10 - 15 fokon tartsad, amikor iparilag keszitett termek az idealis homerseklet 5 - 10, de rairjak a tajekoztatora, hogy 10 - 15?


Most nem kotozkodok, de en sem tudom meg igy sem, hogy ezt a kerdest hogyan valaszoljam meg, mert ahany gyogyszer szinte annyi formula (most nem termekrol, hatoanyagrol beszelek), es aki el sem olvassa ezeket - mert valljuk be, 100 emberbol 95 nem olvassa el. Ha nem tobb.

nov. 23. 13:09
 4/14 Zcom09 ***** válasza:
74%

Nézd én itt vagyok ezen az oldalon már egy jó ideje, rég óta válaszolok kémiával kapcsolatos kérdésekre. Tanultam, és tanítottam is kémiát, dolgoztam vegyiparban.


Amit írtál abból két dolog jön át. Semmilyen szinten nem értesz ehhez a témához, de mégis kőkemény véleményed van mindenről, és hogy nem választ vársz a kérdésedre hanem megerősítést a véleményedben.

Az "érveid" teljesen értelmetlenek mind nyelvtani és tudományos szempontól, és látszólag még értelmezni se tudtad az eredeti válaszom.

Így teljesen felesleges bárkinek bármit írnia, mert úgyis csak belekötsz, vagy értelmezhetetlen ellenérvek alapján invalidálod amit írnak.

Ha valamihez nem értesz, akkor fogadd el hogy a véleményed nem mindig lesz helyes.

nov. 23. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Oke nulla konstruktiv valasz. 4
nov. 23. 14:03
 6/14 A kérdező kommentje:

Es nem tudom, honnan jott ez a szemelyekedes, es lenezes, flegma stilus, de ha vegyiparban dolgoztal volna, tanitottal valahol kemiat (alt isk? gimi?) akkor ravagnad azonnal a valaszt. Nem pedig "hat nem tudni" "ez lehet az lehet".


Belekerdezek konkretan es a becsuletedet sertem meg vele, sajnalom es elnezest. Nem kene ilyen szenzitivnek lenni...

nov. 23. 14:06
 7/14 anonim válasza:
100%

@6

Lehet szeméyleskedett, de lényegében igaza van. Teljesen értelmetlen és érthetetlen érveket hozol fel.


"En azt mondtam, hogy nem, mert ez is vegyulet csak megkristalyositottak. Ha felbomlik a kristalyosodas akkor lehet kevesbe hat a gyogyszer."

Ez úgy ahogy van ezotéria.


"Most nem kotozkodok, de en sem tudom meg igy sem, hogy ezt a kerdest hogyan valaszoljam meg, mert ahany gyogyszer szinte annyi formula (most nem termekrol, hatoanyagrol beszelek), es aki el sem olvassa ezeket - mert valljuk be, 100 emberbol 95 nem olvassa el. Ha nem tobb."

De kötöszködsz. És nincs erre egyértelmű válasz, van aminél baj ha nem tartod be és van aminél nem okoz gondot de ez benne volt a válaszban.

"Errol te hogy allapitod meg ha el is olvasod a nevet, nem ismered a de a konstitucios/felkonstitucios kepletet, osszetevoit."

Egyrész online utána lehet nézni, másrészt egy vegyész kellő tapasztalattal megtudja tippelni. De pont ezért van a gyógyszerre írni hogy hogyan kell tárolni így nem is kell nagyon tippelni. Pont ez a lényege az ajánlott hőfoknak.


"folyekony nitrogen?"

A folyékony nitrogén halmazállapotot vált nem elbomlik.


"Meg ha le van zarva csak a tarolo kezd melegedni mert ott van 4 villanyradiator mellette es kezd a meleg atmenni? Az oldatbol gaz lesz."

Ha a forráspontja fölé melegíti akkor igen. De nem tudom mire számítasz ha berakod a sütőbe vagy a kandalló mellé akkor persze hogy meleg lesz.


"Hogy 10 - 15 fokon tartsad, amikor iparilag keszitett termek az idealis homerseklet 5 - 10, de rairjak a tajekoztatora, hogy 10 - 15?"


Itt csak simán nem értetted amit mit írt. Emellett a nagyon nehezen értelmezhető amit írsz legalább ékezeteket használhatnál.

nov. 23. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Oke megjott a csipet-csapat. Egymast tamogatjak, mert nem irok ekezetet mert angol billentyuzetem van es utalok valtogatni.


Lezartam a kerdest, vitassatok meg egymas kozt, ki is szedem a sajat kerdesekbol meg a figyeltekbol. Szoval, bocsi, de amit itt muveltek es szemelyeskedtek amikor konkret kerdesem van, rendesen leirva, lehet, hogy felrenyomtam par betut mert be van kotozve az ujjam (igen ne hidd el ezt sem).


Az elso komment volt (es nem erdekel ki) ami kozel megvalaszolta de nem pontosan a kerdesemet.


Koszonom szepen a legalabb valaszokat. Udv.

nov. 23. 14:31
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Van kb.10-12 éves Quarelinem. Anno sikerült egy "kicsit sokat betáraznom". Volt egy probléma, ami miatt sokat fájt a fejem. A probléma azóta elhárult.


A gyógyszeres táskában tárolom. Régen lejárt a szavatossága. A hőmérséklet a lakásban változó: 20-27 fok.


Ha néha fáj a fejem, beveszek egy szemet. Ma is hat.

Pedig már elég barna a korábban fehér tabletta.

nov. 23. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Kedves kérdező. Csak beleolvastam és választ kémiában nem tudok neked írni, de figyelmesebben is olvashatnál... Amikor Zcom09 azt írja, hogy:

+-10-15°C

az nem aznos azzal, ahogy te írod:

10 - 15 fokon tartsad


Én például értettem amit ír, semmi gond nincs vele. Olvasd el figyelmesen újra a válaszát.

nov. 24. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!