Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért állítható ezen kis...

Miért állítható ezen kis vízalattjárómodell merülési magassága?

Figyelt kérdés

[link]


Az elkészülés is benne van, kb. 1 perc után már látható alkalmazásban is.


A kérdésem az lenne, hogyha a modell egy zárt hengernek tekinthető, egy zárt rendszer, akkor mit számít, hogy a benne lévő levegő a dugattyúba kerül vagy sem?

Mert az világos, hogy több levegő --> könnyebb --> felemelkedik, de ha a levegőt a belső térből veszi, akkor tömegileg ugyanott vagyunk.



Igen, mindig is rossz voltam fizikából, de szeretném megérteni:)


dec. 7. 08:01
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem "a dugattyúba kerül", hanem összenyomja a levegőt. Akkor az kisebb helyet foglal, kevesebb lesz a felhajtóereje.

Sok hal is így csinálja.

dec. 7. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A dugattyú, ahogy mozog a hengerben, a kis kék csövecskén át vizet vesz a fecskendőnek a vezérléssel ellentétes oldalába. Tehát a kis hajó össztömege változik a belekerülő víz mennyiségének megfelelően.
dec. 7. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2*Sü ***** válasza:
100%

Arkhimédész törvénye: Egy folyadékba (vagy gázba) merülő testre ható felhajtóerő nagysága azonos az általa kiszorított folyadék (vagy gáz) súlyával, azaz a teljesen elmerült testre ható felhajtóerő azonos a vele azonos térfogatú folyadék súlyával.


Ez a felhajtóerő és a – a test tömegétől függő – gravitációs erő különbsége dönti el, hogy a test emelkedik-e (nagyobb felhajtóerő hat rá, mint amekkora gravitációs erő), vagy süllyed (nagyobb gravitációs erő hat rá, mint amekkora felhajtóerő).


A videón látszik, hogy a fecskendőbe a vizet egy csövön keresztül szívja be. Itt kétféle módon értelmezheted a dolgot:


1. A beszívott víz is a tengeralattjáró része: Ebben az esetben a tengeralattjáró térfogata nem változik, viszont a tömege nőni vagy csökkenni fog a beszívott vagy kiengedett víz tömegével. A felhajtóerő ugyanakkora lesz, de a tengeralattjáró tömege, így a rá ható gravitációs erő nagysága változni fog.


2. A beszívott víz nem a tengeralattjáró része: Ebben az esetben tulajdonképpen a tengeralattjáró térfogata fog nőni (a víz kiszorításával), vagy csökkenni (a térfogat csökkenésével felszabaduló helyet foglalja el a víz). De mivel változik a test térfogata, így változik a rá ható felhajtóerő is. Ha vizet szív be, akkor a tengeralattjáró térfogata csökken, így az általa kiszorított víz térfogata és ezzel a súlya is csökken, azaz csökken a testre ható felhajtóerő. Ha kinyomja a vizet, azzal a tengeralattjáró térfogata nő, így az általa kiszorított víz térfogata és ezzel a súlya is nő, így nő a tengeralattjáróra ható felhajtóerő.

dec. 7. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen!


Nem tudtam, hogy víz kerül a fecskendőbe, így viszont már értem:)


A halak úszóhólyagja is vizet tárol? Én úgy tudtam oda speciális módon gyűjti a vérben oldott gázokat, zömmel CO2-t.

dec. 7. 17:37
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy kicsit félreérthetően írták.

Az odáig rendben van, hogy bemegy a víz.

NA de mitől tud bemenni?

Attól, hogy a dugattyú összenyomja azt a levegőt, ami benne van! EZÉRT lesz kisebb a térfogat és emiatt a felhajtóerő.

Az úszóhólyagban szintén gáz van, ezt is lehet ugyanígy szabályozni.

dec. 7. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!