Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Űrutazás ? Gyorsabban a...

Űrutazás ? Gyorsabban a fénynél? Ütközés elkerülése?

Figyelt kérdés

A kérdés egyszerű. Vessük el a pillanatnyi álláspontot miszerint nincs gyorsabb a fénynél. (Én ez vitatom)


De! Tételezzük fel hogy egy űrhajó gyorsabb a fénynél.


Szemléltetés képen képzeljünk el magunk előtt egy egyenes utat és 10 méterre egy oszlopot amit kikell kerülnünk. Na most ez az oszlop egy bolygó pár száz millió kilométerre. Ha földi séta tempó sebességével haladok az objektummal való ütközés belátható időn belül és emberi érzékelésen belül fog történni. Kikerülhetetem. Most tételezzük fel hogy a távolság a bolygó és köztem az űrhajó között marad, de képzeletben hozzuk közelebb hiszen gyorsabban mozgok hamarabb oda érek. Ha még a fénysebbeség x- szeresével mozgok ami a példában egy tőlem 10 méterre lévő oszlopot eredményezne. Ugyanúgy eltudom kerülni mire odaérek.(Ez szimpla relativitás)


Na most ha ez az idő egy másodperc alá csökken, mert a kozmikus nagyság leküzdésének céljaként ilyen gyorsan mozgó űrhajóval megyek. Hogy tudnék az űrhajóval úgy közlekedni az űrben hogy véletlen se menjek neki egy bolygónak. (Bár az űr órási, de mégis mi a garancia?)


A legtöbb távolság érzékelő hangon, ultra magas frekvencián, rádióhullámon, fényen alapszik, aminél én most éppen többszázoros sebességénel is gyorsabban haladok. Tehát haszontalan a műszer.


Kialakulnának az űrben is védett útvonalak mint a tengeren a hajózásnál? Vagy hogy garantálom hogy miközben átszelek egyik naprendszerből a másikba nem gázolok át bolygókon? (Ami ugye többek között számomra is halálos lenne és a bolygó számára is ekkora sebességnél)


Van akinek gondolata ötlete erről?



márc. 14. 21:48
 1/8 anonim ***** válasza:
93%
Egy másik világot el lehet képzelni. Ha ennél többet akarsz, meg kell krerálni hozzá a saját törvényeit. Anélkül csak üres fantazmagória, nem érdemes időt tölteni vele.
márc. 14. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem magyaráztlan scifire várok, hanem konkrét elképzelésre. Számodra fantazmagória. 100 évvel későbbi változatodnak még jelen lesz.
márc. 14. 22:36
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem meg kell hajlitani a teret, es igy elhajtod magad elol a bolygokat, mint a nadat mikor a nadasban bandukolsz.
márc. 14. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 2*Sü ***** válasza:
100%

> Vessük el a pillanatnyi álláspontot miszerint nincs gyorsabb a fénynél.


Az a baj, hogy akkor bármi és bárminek az ellentéte is feltételezhető, hacsak nem vázolsz fel egy konzisztens alternatív fizikát képletekkel együtt.


Mert ha sutba dobjuk a világról szerzett eddig ismereteinket, akkor a megoldás is pofonegyszerű. Ha az űrhajó tud a fénysebességnél gyorsabban haladni, akkor olyan részecskékkel kell detektálni az akadályokat, ami szintén gyorsabb a fénysebességnél, de még az űrhajónál is. Probléma megoldva. Hogy ilyet nem ismersz? Nos, lehet, hogy „számodra fantazmagória. 100 évvel későbbi változatodnak még jelen lesz.”


Homályos, légből kapott, ki nem fejtett spekulációkból nem lehet fizikát csinálni… Meg nem is lenne jó semmire. Kb. annyira értelmes ez, mint azon tanakodni, hogy ha Albert Einsteinnek nem Albert lett volna a keresztneve, akkor hogy hívták volna. Mert kb. csak arra lehet jutni ennyiből, hogy akárhogy/bárhogy, amivel tulajdonképpen semmi valós, érdemi megállapítást nem mondtunk el semmiről.


~ ~ ~


De ha a realitásoknál és a fizika jelenleg ismert törvényeinél is maradunk, akkor már 10%-os fénysebesség esetén is olyan problémák merülnek fel, amik megoldása már nem a jelenlegi technológia korlátaiba ütköznek, hanem elméleti, fizikai korlátokba.


Ha 10%-os fénysebességgel akár csak egy 1 grammos – mustármag méretű – jégdarabbal ütközöl, akkor annyi energia szabadul fel az ütközésnél, amekkora akkor szabadul fel, mikor egy átlagos méretű autó 100 km/h-val szalad bele a betonfalba. Az álmoskönyv szerint ez ritkán tesz jót egy űrhajó szerkezetei integritásának. Ha most 10%-os fénysebességgel haladsz, akkor az másodpercenként 30 000 km út (a Föld átmérőjének kb. a 2,5-szerese), ha 1 másodperccel az ütközés előtt akarod detektálni ezt a mustármag méretű valamit, akkor 30 000 km-ről kellene észlelned.


A gond az, hogy a jégdarab nem bocsát ki fényt. A visszavert fényből detektálni még egy csillagrendszeren belül is bajos, hát még a csillagközi űrben. Lehet másodpercenként kevesebb, mint egy foton a természetes visszavert fény, amit a detektorod érzékelne, így még akkor is esélytelen 1 másodperccel az ütközés előtt érzékelni, ha arról elfeledkezünk, hogy ennél a kozmikus háttérsugárzás is lehet, hogy nagyobb zajt csap. A kitakart fény megint nem játszik, ha nem pont egy csillag előtt van. Tehát ami szóba jöhet az valamiféle radar, valamilyen elektromágneses sugárzás (fény), amit az űrhajó bocsát ki, és egy detektor, ami érzékeli az akadályról visszavert fényt.


Nem elég csak azt a térrészt vizsgálni, ami az űrhajó előtt jelenleg van, hiszen az akadály miért ne haladhatna akár az űrhajó pályájára merőlegesen. Ha a mustármagunk maximális sebességét csak szintén a fénysebesség 10%-nál húzzuk meg, akkor egy majdnem 3 billiárd m²-es felületet kellene bevilágítani ahol egy 0,000001 m²-es felületű valami veri vissza a fényt. Még ha minden fényt az űrhajó felé is verne vissza, akkor is a kimenő teljesítménynek 10²¹-szer nagyobbnak kellene lennie, mint a detektor által észlelhető legkisebb energiának. De a testek már csak olyanok, hogy a fény egy részét elnyeli, a visszavert fényt szórják. Még kedvező alakú is az akadály és a fényt jellemzően az űrhajó iránya felé szórja, akkor is lehet, hogy a visszavert fotonoknak csak az 1/10¹⁰ része az, ami végül a detektort eléri. Ha kevésbé kedvező alakú az akadály, akkor lehet sok nagyságrenddel kevesebbet.


Egy analógia. Van előtted egy 100 méterre egy 200 méter hosszú csík. Ezen a 200 méteren valahol van egy vékony vasrúd leszúrva. Egy teniszlabda kb. 6,5 cm átmérőjű. Eleve 3000 véletlenszerű irányba kilőtt teniszlabdából 1 fogja eltalálni a vasrudat. De azokból a teniszlabdákból amik eltalálják a vasrudat, azokból is 99,9% más irányba fog lepattanni, és csak 0,1% fog pont hozzád visszapattanni. Tehát milliószám kellene labdákat kilőni, hogy a tőled 100 méterre lévő rúdról úgy pattanjon egy vissza, hogy az pont eltaláljon téged. A távolságok növelésével meg a probléma négyzetesen fog nőni. Pedig ez még csak síkban van, nem is térben. Ergo visszatérve az űrhajóra, ha nem 1 másodperccel az ütközés előtt akarod detektálni az akadályt, hanem 2 másodperccel, akkor nem kétszer, hanem 16-szor akkora teljesítményű radar kellene.


Nem akarok mélyebben utánaszámolni, de egyáltalán nem tűnik túlzásnak, hogy egy Paks teljesítményű radarra is kevés lenne ehhez. Nyilván az meg eleve növeli az ütközési keresztmetszetet is, nem beszélve arról, hogy magát a radart is tönkretenné idővel. Meg még kismillió egyéb problémát tudnék behozni.


Tehát eleve a detektálás nem pusztán azért problémás, mert nincs idő a fénynek visszaérni a detektorra, hiszen 10%-os fénysebesség ilyen szempontból alig okoz problémát. A méretekkel és teljesítményekkel van sokkal nagyobb probléma ekkora sebesség esetén. Ez akkor is probléma lenne, ha az űrhajó állna. (Egy álló űrhajó is bajosan tudna detektálni ekkora objektumokat ekkora távolságról.)


~ ~ ~


Az űrhajó kitérítése eleve halott ötlet. Mert mi van, ha nem egy mustármag méretű jégdarab jön szembe, hanem egy 25 km átmérőjű felhő, amiben ilyen mustármag méretű jégdarabok vannak egymástól méternyi távolságra? 1 másodperc alatt nem fogsz egy sok száz, vagy inkább sok ezer tonnás űrhajót arrébb tenni több tucat km-rel, (Az sem mellékes szempont, hogy ha az űrhajónak vannak utasai, akkor ők sem bírnak ki akármekkora gyorsulást, így vagy az ütközésbe halnának bele, vagy a falnak préselődésbe.)


Az akadály kitérítése sem problémamentes. Ahhoz – amúgy ez az űrhajó kitérítésére is igaz – nem elég észlelni a potenciális akadályokat, de ki kellene számítani igen nagy pontossággal a pontos helyét, sebességét is. A számításoknak megint van egy időigényük. Utána jöhet szóba csak az, hogy valamilyen módon módosítsd a pályájukat úgy, hogy ne ütközzetek. Itt megint a fő probléma az, hogy mekkora energiát kellene mindehhez generálni az út során.

márc. 15. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
94%

"Nem magyaráztlan scifire várok, hanem konkrét elképzelésre."


De azért úgy kezded a kérdést, hogy hagyjuk figyelmen kívül a fizika egyik alapvető törvényét. Vicces vagy.


Én azt értem, hogy te megkérdőjelezed a fénysebességet, mint lehetséges maximum sebesség és azt vallod, hogy majd X múlva ez az elmélet megdőlhet, meg majd képesek lehetünk olyan, vagy annál nagyobb sebességgel utazni. Ez világos. De figyelted a feltételes módot? Azt jelenti, hogy jelenleg nincs ilyen. Jelenleg nem létezik. Jelenleg a fénynél semmi gyorsabb, mi pedig maximum a töredékét vagyunk képesek elérni. Pont. Innentől, most, itt, ezen a szép tavaszi napon, 2024-ben, ebben a pillanatban, eltekinteni a fénysebesség maximumától, illetve fénysebességnél gyorsabb utazásról fantáziálni, egyet jelent a fantáziával. A scifivel. Hiszen ha a világ így működne, ahogy te gondolod, akkor nem is létezne a scifi műfaj. A Star Wars nem úgy lenne kategorizálva, hogy "scifi", hanem "most még valótlan, de majd egyszer talán igaz lehet". Ilyen nincs. Scifi és kész.


"Számodra fantazmagória."


Értelmezhetetlen mondat. A "fantazmagória" nem szubjektív. Nincs "én számodra", nincs "te számomra" és nincs "ő számára". Van a valóság és van a fantázia. Lehet benne hinni, lehet benne nem hinni, de a valóság mindenki számára valóság, a fantázia pedig mindenki számára fantázia, függetlenül attól, hogy mit hiszel.

márc. 15. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
82%

#5 "Nincs "én számodra", nincs "te számomra""


Hát ezt jól elb*sztam. :DDD Tekintsetek el tőle, reggel van (és már most zsibbasztanak az ilyen kérdések/kérdezők).

márc. 15. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Megbántam, hogy nem ismertem fel, az arrogancia és a tudatlanság párban járnak. Ha időben felismerem, még röviden se válaszolok. Ez itt a tudomány rovat! (talán)
márc. 15. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Ugyan így az is vicces, hogy feltettem egy elméleti kérdést és mit más sem kapok csak lenézést. A gyakori kérdések nem a világ technológia fórum hogy az időd a lehető legértelmesebb dologra fordítsd, feltételezem aki az itt megjelenő kérdéseket olvassa annak van ideje, ha "arrogancia" helyett kíváncsisággal állna a témához.


A 4-esnek köszönöm a választ.


Én azt mondtam szinte lehetetlen, hogy valami lehetetlen legyen. Így a fénysebbeség sem a maximum. Függetlenül attól, hogy napjainkban nem ismerünk semmit és jelenlegi álláspontok és fizikánk alapján nincs semmi ilyen. De őszintén minden élő ember azt hiszi a legmodernebb. Hányszor volt már hogy új információ felfedezés miatt kukába mentek elképzelések fizika törvények. Mindig...


A fénysebbeségel is így lesz. De a kérdésem nem erre tért ki. Csupán néztem a Halo sorozatot és kíváncsi voltam hogy az ehhez hasonló scifi dolgokban ha valódi lenne egyszer egy űrhajó, hogyan tudná elkerülni az ütközéseket.


Ha négyesnek még van kedve válaszolni arra kíváncsi lennék, hogy azt állítod, hogy nem az általam leírt dolgok a legkisebb problémák. Akkor ha visszatérve erre a visszapanto dolgokra. Egy űrben lévő objektum akadály az űrhajó számára ami előttem van. Az érzékelő mondjuk fény kibocsát fényt és a visszaverődő fénynel dolgozik. De az objektumról egyébként is verődik vissza fény? Tehát mivan akkor ha nem kell semmit kilőni csak elfogni azt ami már eleve ott van.


Amit írtál, hogy nem tudnék egy másodperc alatt arrébb tenni dolgokat. Nem is így gondoltam, hanem úgy, hogy idővel előtte érzékelni az akadályt és pályát mosoditani úgy, hogy elkerülje


X----O----P


X űrhajó

O bolygó

P célpont

-----

X----/-O-\--P


Most vedd úgy hogy minden kötőjel 1 vagy 10 Millió km vagy amennyi szükséges.

márc. 16. 22:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!