Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nem értem ezeknek a kémiai...

Nem értem ezeknek a kémiai alapfogalmaknak a lényegét: anyagennyiség, az elemi egységek száma (darabszám), moláris tömeg, moláris darabszám. Szeretném ha valaki értetően leírná hogyan kell ezeket értelmezni és mi köztük az összefüggés?

Figyelt kérdés
2011. márc. 13. 18:02
 1/10 anonim ***** válasza:

Wikipédiáról:

"Egyetlen atom tömege is elképzelhetetlenül kicsi, de meghatározható érték. A szénatom tömegéhez viszonyított relatív atomtömeget használjuk. A relatív atomtömeg megadja hogy egy atom tömege hányszor nagyobb egy szénatom tömegének egytizenketted részénél. Nincs mértékegysége.


A nemzetközi megállapodás szerint nem egyetlen, hanem 6·1023 db. atomnak a tömegét adják meg. Az anyagok mennyiségét a részecskék számának segítségével hasonlítják össze. Ez az anyagmennyiség. Jele: n Mértékegysége: mól Jele: mol. 1 mól 6·1023 db részecskét jelent. Mindig meg kell nevezni a részecskét.


A mólt azért választották mértékegységül, mert bármely atom egy móljának tömege megegyezik az illető atom relatív atomtömegének grammokban kifejezett értékével. A 6·1023 számot Avogadro-számnak vagy Avogadro-állandónak nevezik, az olasz fizikus, Avogadro emlékére. Az anyagok 1 móljának tömegét moláris tömeggel fejezzük ki. Jele M, mértékegysége kg/mól vagy g/mól.


A vegyjel jelenti: a kémiai elemet, az atomot, 1 db atomot, 1 mol atomot, 6·10^23 db atomot, 1 mol tömegét grammokban."


Tehát az anyagmennyiség arra szolgál, hogy megmondjuk, egy adott halmazban mennyi atom (vagy bármilyen más részecske, pl. molekula vagy ion) van. Ezt kifejezhetjük molban vagy darabban. 1 mol pedig 6·10^23 darabnak felel meg (tekintsd ezt váltószámnak akár). A 6·10^23 a moláris darabszám, mert egy molban ennyi darab akármi van.

A moláris tömeg egy mol anyag tömege. Mértékegysége: g/mol. Valójában azt fejezi ki, hogy molonként mekkora a tömege az adott anyagnak. Például a szén moláris tömege 12g/mol, ami azt jelenti, hogy 1 mol szén tömege 12g, 2 molé pedig már 24g.


Ha ezek után még van kérdésed, nyugodtan tedd fel. De kérlek, konkrétan kérdezz rá, hogy mi nem tiszta.

2011. márc. 13. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Elnézést, rosszul működött a másolás. Természetesen nem ezerhuszonhárommal kell szorozni a hatot. A két bekezdés helyesen:

"A nemzetközi megállapodás szerint nem egyetlen, hanem 6·10^23 db. atomnak a tömegét adják meg. Az anyagok mennyiségét a részecskék számának segítségével hasonlítják össze. Ez az anyagmennyiség. Jele: n Mértékegysége: mól Jele: mol. 1 mól 6·10^23 db részecskét jelent. Mindig meg kell nevezni a részecskét.


A mólt azért választották mértékegységül, mert bármely atom egy móljának tömege megegyezik az illető atom relatív atomtömegének grammokban kifejezett értékével. A 6·10^23 számot Avogadro-számnak vagy Avogadro-állandónak nevezik, az olasz fizikus, Avogadro emlékére. Az anyagok 1 móljának tömegét moláris tömeggel fejezzük ki. Jele M, mértékegysége kg/mól vagy g/mól."

2011. márc. 13. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nagyon leegyszerűsítve: anyagmennyiséggel az atomok/ionok/molekulák darabszámát adod meg. Ahogy a neve mutatja, megadja, mennyi van az adott anyagból.


Egy atom, egy molekula nagyon pici. Nehézkes lenne mindig úgy leírni, hogy a reakcióban részvett 1400000000000000000000000 ilyen atom és 2500000000000000000000000 olyan molekula.


Vagyis a "mol" az olyasmi, mint a "tucat", valahány darabot jelent.

1mol valami az 6x10^23 darab valami.


A moláris tömeg: 1 mol anyag tömege.

2011. márc. 13. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nicsak, nem "14000000" számot írtam, sokkal több nullát írtam utána (23darab nullát), levágta valamiért.
2011. márc. 13. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ!

Tehát ha jól értelmezem, akkor (példaként) ha a szén moláris tömege 12g/mol, akkor 6*10^23-on szénatom tömege 12g. Két szén moláris tömege összesen 24g/mol, azaz 2*6*10^23-on szénatomnak a tömege 24g?


Egyébként a wikipédián már én is olvastam, de nem ment a megértése. Hihetetlen, hogy ilyeneket nem bírok megérteni, pedig elég alap dolgok. Lehet most se jól értelmezem, kérlek ha észreveszed a válaszomat írj vissza!

2011. márc. 13. 19:24
 6/10 A kérdező kommentje:
Második válaszoló, köszönöm, most már értem!
2011. márc. 13. 19:26
 7/10 anonim ***** válasza:

" akkor (példaként) ha a szén moláris tömege 12g/mol, akkor 6*10^23-on szénatom tömege 12g. "


Pontosan!



"Két szén moláris tömege összesen 24g/mol, azaz 2*6*10^23-on szénatomnak a tömege 24g? "


A szén moláris tömege mindig 12g/mol!!!

2mol szén tömege 2*6*10^23-on szénatomnak a tömege: 24g

2011. márc. 13. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Csak gondolkodni kellene hozzá. Tanárod nem segít?
2011. márc. 13. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Még kiegészítem azzal, hogy ha 1mol vegyületed van, pl. 1 mol H2O, akkor a képlet alapján tudod kiszámolni a vegyület moláris tömegét.


1 mol H20 (2 mol H + 1 mol O)

H 1g/mol

O 16g/mol


H2O 18g/mol (1 mol H20 molekula tömege)



Wikipedia elég bonyodalmasan fogalmaz :) Nem arra készült, hogy az alapokat onnan értse meg az ember.

2011. márc. 13. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
szövegértés NULLA
2011. márc. 15. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!