Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a sugarzas es sugarzas...

Tade kérdése:

Mi a sugarzas es sugarzas kozotti kulonbseg?

Figyelt kérdés
Ha, a sugarzas daganatos betegseget, rakot okoz, akkor a daganatos, rakos betegeket hogyhogy sugarkezelesre kuldik?
2009. febr. 24. 15:18
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ebben az esetben a sugárzás intenzitása, illetve annak időtartama a fontos. Alapvetően két lehetőség van:

Az első, hogy adott egy nagy intenzitású ionizáló sugárzás, amit a sejtek csak kis ideig képesek elviselni. Ilyenkor vagy elkezdenek elhalni, és végül ez az egyed halálához is vezet, vagy az egyed nemes egyszerüséggel elhaggya a sugárforrás környékét, (vagyis a sugárzás megszűnik az élőlény szempontjából). Ilyenkor viszonylag kicsi a rák kialakulásának az esélye, mert egyszerűen túl gyorsan halnak el a sejtek, túl nagy a sugárzás károsító hatása, hogy pl az ember megélje, míg kialakul egy rák.

A másik variáció, hogy adott egy relatíve alacsony, de sokáig tartó sugárzás. Ez nem öli meg az egyedet (azonnal), viszont folyamatosan károsítja. Itt már jelentős az esélye egy daganatos betegség kialakulásának, mivel van idő annak kialakulására.

A kettő között nyilván nincs éles határ, ha valakienk pekhe van, akkor túlél egy közel halálos besugárzást, de még következő körben rákos is lesz.


Namost a sugárzásról közismert, hogy károsítj a sejtet, megrongálja a DNS-t stb. A lényeg, hogy elvileg van rá esély, hogy pont rossz helyen és időben találja el a sejtet az a részecske, az ne pusztuljon el, de ne is működjön tovább nomrálisan, osztódásba kezdjen és rákos sejtté váljon. Itt lehet megérteni, hogy a hosszantartól, kis intenzitású sugárzás mért hajlamosabb rákot okozni, sokáig megy ez a károsítás, és a nagy számok törvénye miatt nő az esély, egy ilyen balszerencsés találatra. (nagy intenzitásnál persze még nagyobb az esély, csak mint írtam, ott a beteg előbb belehal a sugárzás közvetlen hatásába)


Azt is tudni kell, hogy sugárzás szempontjából az aktívan osztódó sejtek vannak nagyobb veszélyben, ezek pusztulnak el először. (az okába most nem magyek bele). Pontosan ilyenek a rákos sejtek is, ezért alkalmasak arra, hogy sugárzással gyilkolják őket. Ez amolyan ki bírja tovább játék, sugárzással öljük a rákos sejteket, és közben reméljük, hogy emberünk túléli (közeben persze más aktívan osztódó sejtek is pusztulnak, nem csak a rá, ezért gyengül majd pl emberünk immunrendszere). Hozzátszem itt azért hatalmas dózisokról van szó, ha jól tudom egy besugárzás a halálos adag 1/5-e.

Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mért nem alakul ki új rák a sugárzástól. Egyrészt ennek az esélyét csökkentik, hogy csak egy adott területet próbálnak kezelni, másrészt a sugárzás rövid időtartama és a rák ellenes kezelés helyből akadályozza a rák kialakulását.

2009. febr. 24. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszi szepen :)
2009. febr. 24. 21:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!