Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a hatékonyabb, ha egy...

Mi a hatékonyabb, ha egy helységből egy venti egy csövön keresztül kifelé fújja, vagy ha a végére téve kifelé szívja a levegőt? A cső hossza 1m, az átmozgatott levegő mennyisége számít.

Figyelt kérdés
2009. máj. 23. 00:47
 1/10 anonim ***** válasza:
Hatékonyabb ha szívja a levegőt. Csak jól tömíteni kell, hogy ne szívjon fals levegőt a cső mellett.
2009. máj. 23. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Azt meg tudnád mondani hogy miért?
2009. máj. 23. 11:49
 3/10 anonim ***** válasza:
Erre én is kíváncsi volnék ám :) Én azt mondanám, tedd belülre (azaz fújja kifelé) és a cső végén legyen egy kis bővülés (elegánsan: diffúzor), mert az megszívja a rendszert. Sokat gondolkodtam ezen, de nem tudom, melyik a jó válasz, mindenesetre én így járnék el.
2009. máj. 23. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Sok helyen azt olvastam hogy a ha a venti tolja a levegőt az nagyobb ellenállásba ütközik mintha szívná, de nehezemre esik belátni hogy miért.
2009. máj. 23. 14:36
 5/10 anonim ***** válasza:

Hát az nem semmi, hogy mennyit törpöltem én most ezen.:))) Mostmár én is nagyon tudni akarom! Elméletileg mindegy kéne neki lenni, hiszen a forgó lapátoknak csak az számít, hogy a levegővel ütköznek, és elmozdítják azt egy adott irányba. Onnantól kezdve már mindegynek kéne lenni, hogy tolás esetén a csőben levő (és lassulni akaró) levegőt kell tovább tolja, vagyis magasabb légnyomást hoz létre a csőben, aminek következtében annak a végén kiáramlik a levegő; vagy ő a cső végén van, és a csőben alacsonyabb légnyomást keltve az abban levő levegőt végig kell szívnia a csövön. Szerintem a lényeg ugyanaz: egyik oldalon növeli a nyomást, a másikon csökkenti, és adott sebességű légáramlás keletkezik, ami kiegyenlíti ezt a nyomáskülönbséget.


De ez csak egy amatőr eszmefuttatás, kíváncsi volnék egy megalapozottabb véleményre is.:)

2009. máj. 23. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Szerintem nincs nagy eltérés a két eset között, ugyanis a leküzdendő nyomáskülönbség ugyanaz.

Az a lényeg ilyenkor, hogy ha a ventilátor szívja a levegőt depresszió jön létre, ha nyomja a teremben túlnyomás jön létre.

2009. jún. 10. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Egy dobozon azt hiszem jobban elképzelhető a dolog ha nem egy csőről hanem egy dobozról van szó.

A doboz két, egymással szemben lévő oldalán egy-egy lyuk (tehát a csőből most egyszerűen egy doboz lett), azt kell eldönteni hogy kifelé szívja a venti a levegőt, vagy befelé fújja.


Ha kifelé szívja, a levegő könnyebben megtalálja az útját mintha befelé fújná a venti, hiszen akkor a turbulens levegő a doboz falainak ütközne ahonnan már csak a túlnyomás késztetné a távozásra.

2009. jún. 11. 11:11
 8/10 anonim ***** válasza:

14:53-as vagyok, és nem hagysz nyugodni.:)) Hol vannak ilyenkor a szakemberek?


Nos.. Érdekes, amit írtál, de még mindig ugyanott tartok, ahol az elején. A példádban említett dobozon két lyuk van. Az egyiken van egy venti. A lyukak adottságai közé tartozik, hogy a méretéből adódóan adott sebességgel adott mennyiségű levegő tud keresztül áramlani rajta. Függetlenül attól, hogy a ventit a kijáratra vagy a bemenetre helyezed, a két nyíláson a levegő áramlása ugyanakkora lesz, hiszen a másikon mindig kiegyenlítődik a nyomás. A turbulens légtömeg valóban fékező hatással bír, de a ventillátornak mindenképpen le kell küzdenie ezt az ellenállást, hiszen a levegőnek így is, úgy is át kell haladnia a dobozon/csövön. És ehhez pedig mindenképpen a venti fogja szolgáltatni az energiát.


De. Szakember hiányában én már rég elvégeztem volna egy kísérletet. Sajnos nincs ventim, így nem tudok próbát tenni. A cső egyik végére tedd fel a ventillátort, a másikra pedig helyezz egy passzív ventit, amit csak a ki- vagy beáramló levegő fog meghajtani. Az is lehet, hogy az eredeti, aktív ventillátorral is működik a dolog, Rád bízom, ennyire nem vagyok okos.:)) Fényképezd le a ventillátort egy olyan fényképezőgéppel, aminek állítani lehet a zársebességét. Először olyan záridőt használj, amin a forgó venti lapátjai tűélesen látszanak, majd fokozatosan növeld, amíg már valamennyire elmosódnak, de még jól elkülönülnek. Majd helyezd át a ventit a másik oldalra, és fotózd le ugyanolyan beállítással. Amelyik esetében kisebb lesz az elmosódás, az a kevésbé hatékonyabb megoldás, ugyanis ott a venti lapátjai kisebb sebességgel forogtak. És mindenképpen írd meg az eredményt, mert már rettentő kíváncsi vagyok.:)

2009. jún. 11. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

(22:54)

Ha a cső szimmetrikus (nem szűkül, nincs az egyik végén konfúzor, vagy diffúzor...) akkor a hidraulikai ellenállás ugyanakkora.

Ha mondjuk a külső levegő 100kPa nyomású és az ellenállás 1kPa, akkor szívott 99kPa lesz bent a nyomás, nyomott esetben 101kPa.

A ventilátorok szállítóteljesítményét a nyomáskülönbség függvényében adják meg.

Tehát gyakorlatilag eltérés nincs a két eset között (légszállítás szempontjából).

Elképzelhető, hogy ha 99-ről szállít 100-ra, akkor itt kisebb a levegő sűrűsége mintha 100-ról szállítana 101-re (kisebb nyomás azonos hőmérséklet mellett)és ugyanakkora térfogatáram mellett kisebb tömeget szállít, de az eltérés gyakorlatilag nulla.


Ha a cső nem lenne szimmetrikus, vagy eltérő geometriája lenne a ki- és belépőcsonknak, akkor a kérdés megválaszolása már nem ilyen egyszerű, komolyabb számításokat igényelne.


Remélem ez így kielégítő.

2009. jún. 11. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Végre! Köszönöm szépen! :))
2009. jún. 11. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!