Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Differenciálegyenlet-probléma,...

Differenciálegyenlet-probléma, nagyon fontos. Megnézitek, hozzáértők?

Figyelt kérdés

Pl. y=x*(y'-cosx)


A tanárunk úgy magyarázta, hogy pl. ennek a megoldásmenete egy homogén és egy partikuláris részre bontható. A homogén rész elvileg azt az y-os kifejezést foglalja magában, ami x-nek a függvénye [f(x)y].


1) A partikuláris rész pedig az előzőleg y-ra kapott kifejezés deriváltja lesz és ezt kell behelyettesíteni egy eredeti egyenletbe y helyére?

Nekem azért nem egyértelmű ez, mert megkaptuk y-ra partikuláris megoldásként, hogy:

C(x) + x*C'(x),

és a következő lépésben ezt írtuk:

C(x) + x*C'(x) = x*C(x)/x + cosx

A jobb oldalon miért lett elosztva x-szel? Nem szorozni kellene vele?


2) Végeredményként a konstansra kaptunk egy kifejezést. Miért éppen ezt kell ilyenkor kifejezni? (hiába kérdeztem, nem kaptam a tanártól épkézláb választ)


3) Ezen felül, mitől függ, hogy C-vel vagy C(x)-szel kell-e számolnunk?



Remélem, sikerült érthetően leírnom. Előre is köszönöm, ha segítetek.



2012. máj. 12. 11:28
 1/9 anonim ***** válasza:
Először is nem ártana átrendezni az egyenletet, ha jól látom, akkor x*y'-y=cos x formába írható át. Ez egy elsőrendű, lineáris, függvényegyütthatós, inhomogén differenciálegyenlet, melynek megoldása y_iá=y_há+y_ip formában adható meg. Itt y_há a homogén egyenlet megoldása, y_ip meg az inhomogén egyenlet egy partikuláris megoldása.
2012. máj. 12. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem látom jól, mert x*y'-y=x*cos x...
2012. máj. 12. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Előbb meg kell oldani a homogén részt. Hagyjuk el a jobb oldani ún. zavarófüggvényt, így x*y-y=0. Na most itt le kell osztani x-szel (feltéve, ha nem 0). Tehát meg kell oldani az ismert megoldóképlettel, hogy y'-1/x*y=0. Itt y_há=C*e^(-INT -1/x dx)=C*x
2012. máj. 12. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Függvényegyüttható miatt csak a konstans-variálás működik, tehát y_iá=C(x)*x, és innen y'_iá=C'(x)*x+C(x).
2012. máj. 12. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
És rendezve, valami nekem nem stimmel, mert nekem C'(x)=cos x/x, és ezt kellene integrálni...
2012. máj. 12. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Rengeteg hozzászólást írtál, amit köszönök, de a kérdéseimre nem kaptam választ.
2012. máj. 12. 14:15
 7/9 anonim ***** válasza:
Pedig válaszoltam :D Csak azért nem oldottam meg, mert gyanús az az integrál a végén, hogy C'(x)=cos x/x, mivel ezt analitikusan szerintem nem lehet integrálni.
2012. máj. 12. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Például a 3)-as kérdésedre éppen az a válasz, hogy (mivel az eredeti egyenlet egy függvényegyütthatós differenciálegyenlet) konstans-variálás miatt jön be a C(x)*x. Éppen az benne a variálás, hogy a sima C konstanst egy C(x) függvényre cseréljük le, mikor az y_iá-ra veszünk fel egy formulát.
2012. máj. 12. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Így már kapiskálom :) Köszi!
2012. máj. 12. 14:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!