Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Két egyenes közötti szöget,...

Két egyenes közötti szöget, hogyan számolhatom ki, az egyenesek egyenleteiből?

Figyelt kérdés

Van négy pontom, összekötve egy négyszöget alkotnak. Én megszeretném vizsgálni, hogy ez a négyszög téglalap-e? Ki tudom számolni az egyenes egyenleteit, és körbemenve ki szeretném számolni kettessével, hogy mekkora az általuk közrezárt szög. Ha az össze 90 fok, akkor az alakzat téglalap.

Na de az egyenes egyenleteiből miként számoljak szöget?



2012. aug. 7. 18:13
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Attól is függ, hogy milyen matekos témakört érint a dolog. Én hirtelen a koszinusztételt mondanám.

A pontokból számolsz vektor-hosszakat, és koszinusztétellel számolsz szögeket. Ehhez ugye a négyzetet felbontjuk képzeletben háromszögekre, és mehet a móka.

2012. aug. 7. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Úgy van ahogy az első írja. Nekem ez jutott eszembe:

http://www.youtube.com/watch?v=qsR2pj-A3VM&feature=plcp

2012. aug. 7. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Vektorokat hogyan kapok? Koordinátánként kivonom az egyik pontot a másikból?


pl van egy (x0,y0) és egy (x1,y1) pontom. Akkor a vektor: (x1-x0,y1-y0)?

2012. aug. 7. 20:02
 4/13 A kérdező kommentje:

Pfff igazatok van. Szégyellem magam, de már elfelejtettem sajnos.


"Attól is függ, hogy milyen matekos témakört érint a dolog."


Ez az egész képfeldolgozáshoz kell. Pontosabban a téglalap alakú dolgokat kéne kiszűrjem. Tulajdonképpen le kell programozzam.


A skalár-szorzat tökéletes erre a célra, mert akkor nem azt vizsgálom, hogy 90 fokos-e a szög hanem, hogy a cosinus nulla legyen.


Köszi szépen nektek.

2012. aug. 7. 20:17
 5/13 anonim ***** válasza:

Igen, csak nem árt figyelni, hogy melyikből melyiket vonjam ki.

A másik lehetőség, ami eszembe jutott. Ha megvan már az egyenlet abból látszik a meredekség. m=tgx, vagyis az egyenes és a pozitív x tengely közbezárt szöge ebből visszakereshető. Ezekből az egyenesek által bezárt szög már kivonással kijön.

Jó munkát!

2012. aug. 7. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Hmmm...elgondolkodtató.

Akkor úgy csinálom, hogy veszem a négyszög három pontját. Ezek a két oldal végpontjai...az egyik közös pont. Az első vektor az első pont koordinátái kivonva a másodikéból. A második vektor pedig a harmadik pont minusz a második. Így mindkét vektor támadópontja megegyzik.


Talán mégsem vagyok annyira buta...így a segítségetekkel. :))

2012. aug. 7. 20:28
 7/13 anonim ***** válasza:

Felesleges koszinuszt számolni, a belső szorzat definíciója szerint: <(x_1,y_1);(x_2,y_2)>=x_1*x_2+y_1*y_2

Mindegyik oldalegyenesnek páronként veszed egy irányvektorát, (ehhez az egyenesek egyenlete sem kell, hiszen a végpontok különbsége is ezt ad meg) és megnézed, hogy a skaláris szorzatuk nulla-e.

2012. aug. 7. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Cuprum ***** válasza:

tulajdonképpen Te az egyenesek egyenleteiből akartál hajlásszöget számolni

Hogyan lehet, hogy senki sem ismeri ezt a képletet:

tg α = m1+m2/1+m1*m2

az m betűk az egyenesek iránytényezői

Ebből egyszerűen kiszámolhatod a hajlásszögeket

Remélem menni fog

2012. aug. 7. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

A hajlásszög az Ox tengellyel bezárt szöget jelenti nem? Nekem a két egyenes közötti szög kell. Habár a hajlásszögből is ki lehet számolni.

Végül a skalárszorzattal csináltam és azt vizsgáltam, hogy a szög cosinusa nula-e, mert a skalárszorzattal egyből a cos-t kapom meg.

2012. aug. 7. 23:15
 10/13 Cuprum ***** válasza:

nem

ez a képlet két egyenes által közbezárt szög, vagy két egyenes szöge

Próbáld csak ki!

2012. aug. 8. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!