Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Meg tudnátok oldani ezt a...

Cpt.Krisz kérdése:

Meg tudnátok oldani ezt a feladványt?

Figyelt kérdés

Van 9 2 kilós kenyér és van 9 1 kilós kenyér. Az egyikbe ezek közül elrejtettek egy kulcsot. Hogy lehet 3 méréssel (piaci mérleggel) megállapitani, hogy melyikben van a kulcs?

SÜRGŐSEN KÉNE!!



2012. okt. 17. 23:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Fémdetektort lehet használni? Vagy megehetem a kenyeret?
2012. okt. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

hát izé... kérdés hogy most a kulcs sulyával együtt x kilos a kenyér, vagy a kulcs sulya még rájön... :D mert ha a kulccsal együtt x kiló akkor nyilván az a kenyér kisebb lesz mint a többi ugyanannyi kilos kenyér....(mert kevesebb benne a tészta, viszont annyit nem potol ki a benne rejlő kulcs, hiszen egy kulcs nehezebb mint a kenyér tészta...)


de nyilván ez nem a jó megoldás :D

2012. okt. 18. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Eddig csak olyan megoldásra jutottam, ami akkor adja meg három méréssel az eredményt, ha a kulcs biztosan a 2kg-osban van. Ha lehet 1kg-osban is, akkor 25% eséllyel kellhet egy negyedik mérésre.
2012. okt. 18. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Megoldottam, este elmondom. (Nem akarok csaláshoz hozzájárulni.)
2012. okt. 18. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
#3: Van olyan megoldás, amiben nincs ilyen hogy ha ebben van akkor ennyi, ha abban, akkor annyi. 3 mérésből fixen megoldható.
2012. okt. 18. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Csak azt a megoldást még nem találtam meg. Ha neked meg van, nyugodtan leírhatod, aztán majd a homlokomra csapok, hogy miért nem jutott eszembe.
2012. okt. 18. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 2xSü ***** válasza:

Mivel kulcsot rejtettünk el a kenyérben, így tudjuk, hogy a kulcsos kenyérnek nehezebbnek kell lennie.


Első mérés:

Osszuk a két kilós és az egy kilós kenyereket is 3 csoportba, mindegyik csoportban 3-3 darab van mindkét kenyértípusból.


Felteszünk a mérleg mindkét oldalára egy-egy ilyen csoportot, azaz 3 két kilós és 3 egy kilós kenyeret.


Amelyik nehezebb, azok között lesz a keresett kenyér. Ha egyforma súlyúak, akkor abban 3 kétkilós és 3 egykilós kenyér között kell lennie, amelyet nem tettünk fel a mérlegre.


Ezzel megvan, hogy melyik csoportban van a kulcsos kenyér, tehát melyik 3 egy és kétkilós kenyér között van.


2. mérés

Ugyanezt a logikát használjuk. Felteszünk a mérleg mindkét oldalára 1 két kilós és 1 egy kilós kenyeret. Ha valamelyik nehezebb, akkor megvan, melyik 2 kenyérben lehet a kulcs. Ha egyforma súlyúak, akkor a mérésből kimaradt két és egykilós kenyér valamelyikében lesz a kulcs.


Maradt tehát 1 db két kilós és 1 egy kilós kenyér.


3. mérés.

Feltesszük a két kilós kenyeret az egyik oldalra, a másik oldalra a „gyanúsított” egy kilós kenyeret, és egy másik egy kilós kenyeret, amiről tudjuk, hogy „tiszta”. Amelyik nehezebb, azon az oldalon van a kulcsos kenyér.

2012. okt. 18. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 2xSü ***** válasza:

Ha nem lenne érthető, akkor egy példa:

Jelöljük a 2 kilós kenyereket nagybetűvel, az egy kilós kenyereket kisbetűvel. Rejtsük el mondjuk a „c” kenyérbe a kulcsot.


1. mérés

A+B+C+a+b+c > D+E+F+d+e+f


Ebből tudjuk, hogy a kulcs a következő kenyerek közül lehet valamelyikben: A,B,C,a,b,c


2. mérés

A+a = B+b


Ebből tudjuk, hogy a kulcs a következő kenyerek közül lehet valamelyikben: C,c


3. mérés

C < c+a


Ebből megvan a keresett kenyér, a „c”.

2012. okt. 18. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Kedves 09:27-es válaszoló!

Nem csaláshoz kell mivel ezt a feladványt az apám mondta nekem.


Kedves 2xSü!


Köszi szépen! Hogy én erre, hogy nem jöttem rá?? :DD

2012. okt. 18. 15:33
 10/12 anonim ***** válasza:

Én így gondolkodtam:


9 csoportot készítek: 1 db 2 kilós + 1 db 1 kilós kenyérből.

Ezt a 9 csoportot 3 egyenlő részre osztom. A szétosztás utáni egyik csoport tehát 3 db 2 kilós + 1 kilós csoportot tartalmaz.


A 3 csoportból kettőt felpakolunk a mérleg két serpenyőjébe, és elvégezzük az első mérést. Amelyik nehezebb, ott van a kulcs. Ha egyenlőek, akkor a mérésben nem szereplő csoportban van a kulcs.


Szóval az első mérés után le tudom szűkíteni, hogy melyik az a 3 db 2+1 kilós kenyereket tartalmazó csoport, amelyik a kulcsot rejti.


Ezt a csoportot ismét felosztom 3 egyenlő csoportra, úgy hogy egy-egy csoport az eredeti 1+2 kilós kenyereket tartalmazzák. A három csoport közül kettőt a mérlegre teszek. Amelyik nehezebb, ott van a kulcs. Ha egyenlőség mutatkozik, akkor a mérésben nem szereplő csoportban van a kulcs. Ez volt a második mérés.


A második mérés után le tudom szűkíteni, hogy melyik az az 1 kilós és 2 kilós kenyér, amelyik a kulcsot rejtheti. A harmadik mérés: a két kenyér közül egyet a mérlegre teszek. Ugyanolyan súlyú kenyeret teszek a már kizárt kenyerek közül a másik serpenyőbe. Ha a mérleg kibillen, akkor a súlyosabban van a kulcs, ha egyensúlyban marad, akkor a meg nem mért, másik súlyú kenyér rejti a kulcsot.

2012. okt. 18. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!