Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Honnan tudom eldönteni egy...

Honnan tudom eldönteni egy "elkezdetlen" sudokuról, hogy hibás-e? Van alapkövetelménye a megadott x számnak (elhelyezkedés, illetve, hogy mik az adott számok, mennyi van belőlük)?

Figyelt kérdés
Nem tudok programokat írni, nem vagyok matematikus, egyszerűen szeretek újságokban sudokukat írkálni. Keresgéltem a megoldást a bosszantó problémámra, amikor tizedszerre állok neki egy rejtvénynek, és mindig ellentmondásra jutok. Olvastam sokféle megoldási lehetőségről is, lehet, hogy ha figyelmesen elolvasnám, kilogikázhatnám a választ rá. Átfogalmazva, ha én akarok írni egy sudokut, lehet-e azt úgy, hogy megoldás nélkül csak számokat írok fel, és azoknak egyetlen megoldása lesz? És ha igen, hogyan? Ha nem, akkor a megoldásból mely számokat kell megadnom, hogy ne kössek ki egy sorban két kilencessel (például)? Ez ugye azért fontos, mert hibás rejtvénynek nem kívánnék nekiállni, és hallottam, h női újságokban (amiket olvasok néha :P) sokszor rossza a rejtvény, és nem tesznek közzé miatta semmit, mert így is beküldik emberek... Nos?

2012. nov. 19. 23:45
 1/4 anonim ***** válasza:
2012. nov. 20. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2xSü ***** válasza:

Nincs konkrét szabály szerintem arra, hogy hogy egy sudoku megoldható-e. Illetve természetesen van: Ha a megoldás során ellentmondásra jutsz, akkor az nem megoldható. De gondolom nem ilyen szabályra gondoltál.


Pont ezért bosszantó, ha elrontod, mert lehet, hogy a 15. beírt számot tetted rossz helyre, de csak a 40. szám beírása után lesz világos, hogy ez így nem jó.


#1 bár nem írt indoklást, de a válasza a helyes irányba mutat. Vannak oldalak, programok, amik generálnak neked megoldható sudokut, illetve vannak oldalak, programok, amik megoldják neked az adott sudokut. Én inkább az elsőre koncentrálnék. Ha van mobiltelefonod, ami képes ilyen-olyan programokat futtatni, akkor biztos, hogy találsz rá sudoku generáló progit. (Pl.: [link] Nem teszteltem, de ezek általában nem csak úgy random működnek, hanem megfelelő algoritmussal generálják őket.)


Amúgy van még egy fontos jellemzője egy normális sudoku táblának, nevezetesen nem csak hogy kell, hogy legyen megoldása, de pontosan egy megoldása kell, hogy legyen. Ugye egy üres 9x9-es lap is lehetne sudoku. Megoldható, de nagyon sok megoldása van, ezért nem jó.


Az újságokban általában nem szokott rossz sudoku lenni. Én legalábbis nem találkoztam ilyennel. (Általában szintén programmal készítik, vagy netről „kölcsönzik” őket.)

2012. nov. 20. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A sudoku nehézségét pont ezen paraméterek definiálják. A sudoku könnyű, ha több megoldása van, illetve ha olyan kezdeti számokat adok meg, hogy szinte "ne lehessen hibázni", vagy ha sok számot adok, meg. A sudoku nehéz, ha kevés számot adok meg, és a kitöltésekor sokféle módon lehet elindulni, és egyetlen megoldása van. Aztán a két véglet között gyakorlatilag bármi lehet. Tehát alapestben olyan sudoku is lehet, ahol gyakorlatilag nem tudsz hibázni, és olyan is, ahol a 40.-50. szám beírásakor veszed észre, hogy rossz a megoldási ág.
2012. nov. 20. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Egy bizonyos magazinban, kétszer fordult velem elő, hogy kb ötször is ellentmondásra jutottam. Ismerem a szabályokat, szövegértésből kiváló vagyok különben is :D ... #1 szuper a site, gyorsan ad megoldást is, próbáltam egyen! :)) A sógornőm vásárolja ezeket a női újságokat, én ha rejtvényt fejtek, veszek egy [füles] típusú újságot... - és beküldősek, kellene, hogy megoldhatóak legyenek, csak neki sem jöttek ki a szudokuk, és az uccsó 2 hét nekem se. Pedig nem hinném, hogy annyira nehéz lenne (pl sok szám van megadva...) Hát mindegy - azért várom, hátha valaki programmentes verziót tud a szűrésre, mert egyenlőre nem akadtam ilyen website-ra... :) Köszi a kommenteket!
2012. nov. 21. 03:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!