Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi teljesen pontosan a feszült...

Mi teljesen pontosan a feszültség (Volt)?

Figyelt kérdés
Mindent értek, csak ezt nem, úgy tudtam hogy ez az, hogy milyen erős az áram, de azaz amper. Elmagyarázná valaki, hogy elektroni szintem hogy néz ez ki, mi ez?
2012. dec. 5. 17:47
1 2
 1/11 Karesz6969 ***** válasza:

"Mindent értek, csak ezt nem"...szerintem te marhára nem értesz semmit ebben a témakörben, de az alábbi linkeken lévő leírásokból tudsz tanulni ha már a tankönyv nem jön be:-)


[link]


[link]

2012. dec. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hát ez a 2 az amiből nem fogom megérteni, nem véletlenül írtam ki ide! A különbséget nem értem az áramerősség és a feszültség között!
2012. dec. 5. 21:11
 3/11 anonim válasza:

Ha jól tudom akkor a Volt az a feszültség, én úgy jegyeztem meg, hogy ez az az érték ami ha magas akkor meghalhatsz ha hozzáérsz. Mint pl az otthoni hálózatokban 220-230V. A ceruza,gombelemek pedig pár voltosak AAA 1.5V. a Lapos elem pedig 4,5V, meg van a 9V os is. ezeket ha megnyalod nem halsz bele.CSAK AZ ELEMEKET!!! Ha jól tudom a villany hegesztőben is nincs nagy feszültség, kb 24-50V között. Ott meg az a lényeg, h nagy legyen az áramerősség amper A.

Áramerősség meg nekem azt jelenti, hogy milyen erős az áram, pl egy vékony kábelt egy kis áramerősség nem károsítja meg terhelés alatt, de egy vékony kábelt egy nagyobb áramerősség simán elolvasztja.

Akkumulátoroknál van mAh ami kb 1000-3000mAh közötti érték a gyakori(telefonokban 600-1000mAh körüliek), ezek azt jelentik, hogy ha pl 1 100mAh aksit 1000mA ral azaz 1A al terheled vagyis rákötsz egy motort ami anyit fogyaszt egy óra alatt akkor az le fog merülni teljesen. meg az ilyen 2200mAh aksikon már alapból kb 3mm vastag kábelt raknak, hogy bírják a terhelést h ne olvadjon el.



LEHET ÍRTAM HÜLYESÉGET IS NEM 100%-os a tudásom ha van hiba javítsa valaki.


Nézd meg ezeket a videókat: http://www.youtube.com/watch?v=g8C4ZrOlyd8



http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=ptg9-lW-l4Y..

2012. dec. 5. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Karesz6969 ***** válasza:

Amit leírtál jól írtad, nem értem mit nem értesz mégis...


Gondolj arra, hogy valahogy másképpen megértsd az áram és feszültség közötti különbséget - persze ez így nem teljesen igaz, mielőtt bőszen nekem válaszolnának - hogy a feszültség önmagában nem végez munkát az áram igen.


Tételezzük fel, hogy van egy nagyon egyszerű akár hány voltos stabilizálatlan egyen feszültség forrásom.

Ha pl. a 2 kimenet (+ és -) egyik végére ráteszek egy mondjuk 100k Ohmos ellenállást és mérem az ellenállás üres lábán a feszültséget, ott ugyan akkora lesz mint az ellenállás másik végén.


De akkor hogy is van ez?

Minek oda az ellenállás ha nem csinál semmit?


Ha nem folyik áram rajta - jelen esetben nem folyik - akkor mintha ott sem volna. Ahhoz, hogy áram folyjon rajta össze kell kötni a tápból kijövő másik vezetékkel ami azt eredményezi - ebben az esetben - hogy a tápfeszültség csökkenni fog (mivel a példában nem stabilizált tápról van szó) és áram is elkezd folyni az ellenálláson keresztül mert így már terhelést jelent a forrás számára.

Az ellenállás tehát munkát fog végezni, (lesz neki valamekkora hője, és valamekkora áramtényezője úgy hogy közben az értéke nem változik)


Fenti példát csak arra írtam hátha így jobban megérted, egyébként maga a kapcsolás ebben a formában semmire sem jó.

2012. dec. 6. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Karesz6969 ***** válasza:

Bocsi Kérdező most látom, hogy az előttem lévő válaszadónak válaszoltam azt hittem te írtad:-)))


Így már azért remélem világos minden.

2012. dec. 6. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Na igen erről már én is beszélgettem Karesszal ugye? Mert ugye azonos ellenálás mellet a feszültségre is lehet mondani hogy függvénye az áramerőssségnek mert R=U/I ,I=U/R,U=R*I.

Elektroni szinten vagy a szabad elektronok mozdulnak el a vezetőben feszültség hatására ,vagy a lyukak amik megüresedett elektron héjak,vándorolnak ,ez a lyukvándorlás.

De mind a kettőnek az a lényege hogy a feszültség azaz a nyomás miatt keletkezik,ennek a nyomásnak a nagysága pl a 230V és úgy hozzák létre hogy pl indukcióval vagy kémiai úton.

Az indukciós áram ami a konnektorban van ,a kémiai meg ami az elemekben akukban.

Indukcióst úgy csinálják hogy a réz vezetéket feltekerik tekercsekbe és egy mágneses téret mozgatnak oda vissza a tekercsben így a vezetékben a mágneses erővonalak próbálják tologatni az elektronokat vagy lyukakat (mivel az belehatol a rézbe),a nyomás vagy feszültség annál nagyobb minél gyorsabban mozgatják az adott teret az álló réztekercsben ill és vagy mekkora hosszúságú vezeték van feltekerve azaz a mágneses tér mekkora térfogatban dolgozik , a trafó is ilyen elv de ott a sebesség már fix pl 50Hz ,és így alakul ki a váltóáram -+230, ezért van az hogy fölrobban az erőmű meg a trafótelep ha 100% on megy de senki nem kapcsolja be otthon a cuccait,mivel az a brutális nyomás a vezetékekben alig csillapodik (a jó távvezeték nem igazán fogyasztó)így gyakorlatilag nem tud folyni az áram és a generátornál a réztekercs protonjait fölgerjeszti úgy a mágneses tér hogy elolvad az összes tekercs ami benne van a mozgó mágneses térben, ezért nem is lehet a generátor közelében komolyabb vasbeton fal mert az ugyan nem tud elolvadni de lefékezi a forgó generátort ugyanis a mozgó mágneses tér mindenben feszültséget generál még a müanyagban is csak az olyan parányi és lényegtelen hogy nem számít ezért is vannak szigetelőnek minősülő anyagok és vezetők.

Másik hogy a vezetőnek is van iduktivitása azaz ha egy vezetékben áram folyik akkor az által keletkezik egy mágneses tér ami ugyan csak kelt egy áramot de sajnos annak az áramnak az iránya mindíg ellentétes az őt keltő áram irányával így csillapodik az elektromos rendszer vagy elolvad az egész.

A kémiai feszültségnél meg elektron többlet vagy hiány van a két anyag közt és a feszütség nagysága hogy mekkora a különbség a két anyag közt ilyen szabadon vándorolható részecskék ből. Az akkuknál meg van adva a max áramlás azaz ennél nagyobb mennyiségű vándorlást nem képes kelteni az aksi ha összekötöd a két polusát.

De pl kondenzátornál ha összekötöd a két pólust az abban a pillanatban átvándorol és egy szikra ideje alatt leadja a beletöltött elektronokat,így működik az indukciós kalapás ahol többszáz Farados kondikat egy tekercsen kisütnek és ami a tekercs közelében van az ha vezető annál inkább elszenvedi az alakváltozást de ha berakod a kezed lehet még azt is összezúzza az óriási mágneses tér "kisülése".


Ha valami hülyeséget írtam Karesz majd kijavítja :)

2012. dec. 6. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Karesz6969 ***** válasza:

petboj97 a leírásod jó nem kell belejavítani:-))...sőt túl részletes ahhoz amit a kérdező nem értett, de már bizonyára minden világossá vált azóta, noha még bele sem mentünk az áram és feszültség vektoriális "életébe", de már az sem lenne érthetetlen ezek után igaz kérdező?

Mit mondasz?

2012. dec. 7. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Hát még mindig nem értem, az ellenállást még nem vettük, én csak arra vagyok kíváncsi, a legegyszerűbb módon elmagyarázva, hogy hogyan képzeljem el a feszültséget.
2012. dec. 7. 17:39
 9/11 anonim ***** válasza:

Lényegébe te az elektromos feszültséget akarod elképzelni önmagában .

Pl fogsz egy acélpálcát és az izomerőddel meghajlítod ,most a te munkáddal létrehoztál mechanikai és vagy elektromos feszültséget, amikor elengeded és visszahajlik akkor eltűnik belőle az a feszültség amit te keltettél benne.

Biztosan ezt is ki lehetne fejezni Voltban pl egy piezzó anyagot hajligatsz akkor meg is mérheted voltmérővel hogy mekkora feszültséget hoztál létre ilyen az öngyújtóban is a szikráztató talán 3 kV elektromos feszültésget állít elő azzal hogy megnyom egy piezzo anyagot az ember ujja.

Az erőműben nem ütögetik annak a vezetéknek a végét ami a konnektorodban van hanem kicsit hatásosabb módszerrel a mágneses térrel tologatják az elektronokat a vezetékben ami ráadásul fel is van tekerve stb.

A feszültség önnmagában ha eltárolod egy rugóban vagy kondenzátorban nem csinál semmit és nincs jelentősége, de ha véletlenül megfogod egy 400V ra feltöltött 2Farados kondenzátornak a kapcsait akkor áram fog fojni rajtad keresztül és meg is hallhatsz.

2012. dec. 7. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Karesz6969 ***** válasza:

"Hát még mindig nem értem"...ha ezek után sem érted kérdező dacára az egyszerűbb és bonyolultabb, elég jól értelmezhető, képies leírásokból akkor 2 dolog maradt:


1. Tankönyv

2. Szórakozol velünk


Lenne egy harmadik is de azt nem írom le...valószínű mindenki sejti, veled együtt.

2012. dec. 8. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!