Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Logaritmus? Hogy kell kiszámolni?

Logaritmus? Hogy kell kiszámolni?

Figyelt kérdés

Ezeket a feladatokban valaki tudna nekem segíteni? Holnapra kéne,de akárhogy is próbálkozok nem értem meg. :S


feladat:

log3 x = 2 - log3 5 --> log3 = hármas alapú log.

lg 2x =2 + lg 2.

lg x =1 - lg 2.

(1/2lg) x = 2 lg 3.

2 log2 x = log2 x+2.



lg 4x = lg 20- lg 2.

lg (x-9) + lg (2x-1) = 2


2 log3 (x-2) + log3 (x négyzet -8x + 16) = 0



2012. dec. 6. 18:44
 1/3 rémuralom ***** válasza:

A logaritmus azonosságait alkalmazva el kell érni, hogy mindkét oldalon csak egy logaritmus-kifejezés legyen, mégpedig azonos alapú logaritmussal. Akkor aztán a szigorú monotonitásra hivatkozva el lehet hagyni a logaritmust, és csak a mögötte lévő kifejezéseket egymással egyenlővé tenni már rém egyszerű.


Az első feladaton ez így fest:

log3(x) = 2-log3(5)

log3(x) = log3(3^2)-log3(5)

A logaritmus egyik azonossága úgy szól, hogy loga(b)-loga(c)=loga(b/c), tehát:

log3(x) = log3(9/5)

Ekkor a logaritmus szigorú monotonitása megengedi, hogy elhagyjuk a logaritmusokat, és már kész is vagyunk:

x=9/5 (vagy, ha tizedestörtben jobban tetszik, x=1,8)

Ha nem rögtön x-et kapsz a logaritmus elhagyásakor, akkor klasszikus elsőfokú vagy másodfokú egyenletként megoldod.


A többi feladathoz a logaritmus más és más azonosságait kell felhasználni, de feltételezem, hogy mindegyik benne van a füzetedben, könyvedben, úgyhogy most megkímélném magam attól, hogy leírjam neked ide őket.

2012. dec. 6. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
az a baj hogy én ezeket a feladatokat csak akkor értem meg ha látom 2-3 példát előttem és azokon keresztül,tehát köszönöm szépen hogy le tetszett írni,de nem értem igy sem. :(
2012. dec. 6. 19:09
 3/3 anonim ***** válasza:

Első feladat:2-est át kell írni log3-ba,az log_3 9,ebből log_3x=log_3 9/log_3 5.Itt elhagyható a logaritmus.Azaz x=9/5.Azért osztunk,mert két logaritmus közti kivonásnál ha elhagyjuk a logaritmusokat,akkor osztunk.


Annyi a lényeg,hogy amennyivel egyenlő a logaritmus,a logaritmus alapjától függően annyi lesz a hatványa a számnak.pl lg 1000=3.10-et a harmadikra emelve 1000-et kapunk.Ez alapján kell dolgozni mindig,ha csak egy sima számot látunk.A többit is ez alapján kéne megoldani.Logaritms elől egy számot be lehet vinni,ha előtte szorzás van,mégpedig úgy,hogy pl a 2log_2x-et átírod log_2x^2-re.


log_2x^2=log_2x+log_2 4.Két logaritmust ha összeadunk,akkor az szorzást jelent,ha elhagyjuk a logaritmusokat:x^2=4x.Átviszed túloldalra,megcsinálod a másodfokú egyenletet és kijön rá,hogy 4 és 0.Azért nem érdemes leosztani x-szel,mert az csak egy megoldást ad,teszem azt,hibásan.


Utolsó feladatnál bevisszük a 2log3 elől a kettest,lesz (log_3(x-2)^2+log_3(x^2-8x+16)=0


Elhagyjuk a logaritmusokat,figyelve arra,hogy két logot ha összeadunk,az szorzás lesz.(x-2)^2*(x^2-8x+16)=0.


Egy szorzat megoldása akkor 0,ha az egyik tag 0.Meg kell csinálni mindkettő tagot 0-ra és megnézni,hogy melyik ad mindkettőre helyes megoldást.Amelyik mindkettőre igaz,az lesz jó.


Bocsánat a kicsit késői válaszért:D

2013. márc. 24. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!