Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy főtengelyről 2 vagy...

Ha egy főtengelyről 2 vagy több tengelyt hajtunk meg akkor milyen arányban oszlik el a hajtott tengelyeken a főtengely (ami hajtja a többit) teljesítménye?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra , hogy a hajtó tengelynek van egy bizonyos fordulatszáma meg nyomatéka , és akkor ez milyen arányban fog jelentkezni a másik két(vagy több) berendezésen? fele-fele vagy hogy? Igazából a múltkor gondoltam bele , de csak tippem vannak. Jöhetnek összefüggések,képletek is vagy linkek!


Kösz!



2013. jan. 6. 11:55
 1/8 anonim ***** válasza:
0%

"Ha egy főtengelyről 2 vagy több tengelyt hajtunk meg, ..."


Ez elég bonyolult kérdés. Sokmindentől függ, és ezen függések egymástól való függőségétől is függ :)


Hogy értsd, nem mindegy, hogy a két (vagy több) altengely hogyan kapcsolódik a főtengelyhez. Más lesz a helyzet, ha mindkét altengely a főtengelyhez kapcsolódik közvetlenül, és más lesz a helyzet, ha "A" altengely kapcsolódik a főtengelyhez, és "B" altengely az "A" altengelyen keresztül kapja a főtengelyről a meghajtást.


Ugyanakkor függ még a kapcsolódó fogak egymáshoz és a főtengelyen lévő fogak számához való arányától is, valamint attól is, hogy melyik altengely mekkora arányban kapja a terhelést. Ezek kombinálásából aztán igen komplex hajtásátviteleket lehet alkotni, lásd pl. egy automata váltó felépítését, amely mondjuk differenciálművel és felezővel is fel van szerelve.

Mindenesetre általánosságban elmondható, hogy arányokról van szó: ha a fogak száma feleakkora, akkor kétszer gyorsabban forog az altengely, ha a terhelés 3x akkora az egyiken, akkor harmadaakkora lesz a másikon.

2013. jan. 6. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igazából az az eset érdekelne , amikor párhuzamosan , tehát egyszerre vannak meghajtva a főtengelyről. Ekkor igaz,hogy a két altengelyen lévő teljesítmény összege a főtengely teljesítményével?
2013. jan. 7. 20:43
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem a teljesítmény, hanem a munka (terhelés) az, amire gondolsz. Úgy viszont már igaz, hogy a főtengely által végzett munka megegyezik a két altengely által végzett munka összegével. A teljesítmény azonos lesz mindhárom tengelyen.
2013. jan. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Az , hogy lehet , hogy a teljesítmény ugyanakkora a munak meg nem? Tudtommal a teljesítmény és a munka között csak annyi a különbség, hogy a teljesítményt az idővel be kell szorozni a munkavégzéshez. Ha P1=P2=P3 , akkor ugyanannyi idő elteltével P1*t=P2*t=P3*t , amik meg a munkák az egyes tengelyeken , az idő meg mindháromnál ugyanúgy telik.. tehát nem értem :\
2013. jan. 8. 22:54
 5/8 anonim ***** válasza:
A teljesítmény nem a tengelyektől, hanem az azokat meghajtó erőforrástól (motortól) függ, míg a végzett munka tengelyenként eltérő lehet.
2013. jan. 9. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Én így tudom ha jól tudom, de jó lenne ha válaszolna más is, nehogy tényleg hülyeséget írjak.
2013. jan. 9. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Kösz azért !
2013. jan. 10. 15:58
 8/8 anonim ***** válasza:
Szerintem ez semmi mástól nem függ, csak a meghajtott tengelyek terhelésétől. Gondolj bele, akármilyen arányban is terheled a tengelyeket, vagy bírja a főtengely, vagy nem. Ha bírja, akkor minden tengelyen pont akkora teljesítmény fog keletkezni, amekkora a rajta lévő terhelés, a főtengely meg ezek összegét adja le.
2013. jan. 11. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!