Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ki tudná elmagyarázni a...

Ki tudná elmagyarázni a navigációs paradoxont úgy, hogy meg is értsem?

Figyelt kérdés

Mert ugye két pont között a legrövidebb út az egyenes.De a wikipédián az van,hogy a hosszabb út rövidebb,mert a vetülete nem iránytartó.(a Föld világtérképén pl Párizs-New York útról van szó)Na ezt aztán végképp nem értem...Mondjuk a többi paradoxont sem nagyon értem,de csak józan paraszti eszem van,és úgy látszik ez kevés ide:)

Nem fikázást,hanem normális válaszokat várok!Kösz


2009. szept. 23. 20:05
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Az a lényeg, hogy a térképek mindig torzítanak. Mert egy gömbfelszínt transzformálnak síkra. Képzeld el, hogy van egy narancsod, amit meghámozol. A héját sehogy sem tudod síkba tenni anélkül, hogy a felület el ne torzulna. Ezért az egyenes görbe lesz, ha visszarakjuk a gömbre.
2009. szept. 23. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Rajzoltam neked valamit:


[link]


A Föld ugye gömbölyű, de rá rajzolt délkörök az Egyenlítőtől kezdve rövidülnek. A képen látod, hogy a piros meg a kék részt alul egy hosszabb körszakasz határolja, mint felül. Vagyis ha le kéne "fordítani" síkra, akkor valójában egy trapéz lenne, viszont akkor a térképeink elég furán néznének ki, hiszen tiszta rojt lenne az egész. Ezért a trapéz felső oldalát "széthúzzák", és téglalapot kapnak. Így azonban az a vonal, ami a térképen egyenes, a gömbön haladva görbe lesz. (A térbeliség miatt a másik vonalat is görbére rajzoltam, de hidd el, hogy az az út a rövidebb. Csak csúnya a rajz.)

Remélem, látszik.

2009. szept. 23. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!!:)

Valami ilyesmire gondoltam én is,csak nem mertem leírni,mert hülyeségnek tartottam.De ezek szerint jól gondoltam.Köszönöm mindkettőtöknek!:)

2009. szept. 23. 22:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!