Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért van az embernek szüksége...

Miért van az embernek szüksége arra a hitre, hogy létezik Isten?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy sokan le fognak pontozni... de én egész egyszerűen arra vagyok kíváncsi, hogy miért van, hogy az ember mindig kitalál magának természetfeletti bálványt. Nincs olyan nép, ahol ez nem figyelhető meg?? Mert tudomásom szerint nincs. És miért kell ez az embernek. Hiszen valahol legbelül mindenki tudja, hogy nincs, ugyanúgy, ahogy Jézuska, Mikulás és angyalok sem, még akkor is, ha nem vallja be magának...


(Vallásfanatikusok és különösen az idézetekkel jövő Biblia-mániások kíméljenek! Értelmes emberek válaszait várom.)


2009. dec. 13. 19:39
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
81%

A buddhizmusban nincs isten.

Amúgy az embernek nem Istenre van szüksége, hanem a hitre, hogy okkal van itt és van élet a halál után.

Ez, sajnos vagy nem sajnos, a vallások többségében összefonódott egy istenképpel.

2009. dec. 13. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
74%
egyszerűen azért, mert különben be kéne látni, hogy meghalunk, nincs lélek, az egész tudatunk is illúzió, semmi értelme nincs az életünknek, jelentéktelen kis porszemek vagyunk, és nyomtalanul eltűnünk. nehéz ügy. :)
2009. dec. 13. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Jó, de ez az a tudat, amivel meg kéne tanulni együtt élni! Pontosan ez az, hogy nem MERJÜK bevallani magunknak az igazságot. Becsapjuk magunkat! Pedig felelős emberekként szembenézhetnénk vele. Az emberi faj összehozott azért már pár dolgot.
2009. dec. 13. 19:53
 4/24 anonim ***** válasza:
70%

Azért szerencsére visszaszorulóban van. A világ fejlettebb felén legalábbis. Itt ma már az emberek elég információhoz jutnak, maguk is össze tudják rakni a világképüket.

Aki hisz benne, viszont szentül meg van győződve, hogy nem csapja be magát. Pedig valójában már az is bizonyíték az ellenkezőjére, hogy egymástól elszigetelt kultúrákban különböző vallások alakultak ki. És mindegyik szerint az övé az igazi...

2009. dec. 13. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
58%

És ez mire bizonyíték?

Egymástól elszigetelt kultúrákban a nyelvek is mások. Akkor most a nyelv is helytelen és hamis? Na ne röhögtess már!

Amúgy honnan tudod, hogy Isten nem létezik? Ha ennyire biztos vagy benne, akkor bizonyítsd be!

Megértem, hogy te nem hiszel benne. Szíved joga. de attól még nem kéne hülyének tartani azokat, akik hisznek benne.

Azt mondod egyesek szentül meg vannak győződve abban, hogy igazuk van, hogy van Isten. Te meg szentül meg vagy győződve hogy nincs. Hol itt a különbség?

2009. dec. 13. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

"Egymástól elszigetelt kultúrákban a nyelvek is mások. Akkor most a nyelv is helytelen és hamis? "


Már bocs, de ez szerintem nem érv. A nyelv legalábbis nem hordozza magában azt, hogy az én nyelvem az egyetlen. A hit viszont kimondja azt, hogy egy az igazi isten, ami mindenhol más.


"Amúgy honnan tudod, hogy Isten nem létezik? Ha ennyire biztos vagy benne, akkor bizonyítsd be!"


Hogyan bizonyítsam be? Nincs rá elég bizonyíték? Az nem elég, hogy semmi bizonyíték nincs a létezésére? Szerintem igen elszántnak kell lenni hozzá, hogy kizárólag egy állítólagos guru (Jézus) és egy könyv, amin látszik, hogy emberek írták alapján elhigyjük a létezését.


Egyébként, te mindenben hiszel, aminek a nemlétezése nincs bizonyítva? Mert én inkább leszek szűk látókörű és földhözragadt, aki csak a bizonyított dolgokban hisz, mint őrült, aki mindenben hisz, aminek a nemlétezése nincs bizonyítva.

2009. dec. 13. 21:06
 7/24 anonim ***** válasza:
87%

A vallások sokszínűsége még nem cáfolat az igazságukra. Ugyanis lehet, hogy részigazságokról van szó, vagy ugyanannak a dolognak különböző megközelítéséről. Attól még, hogy két ember mást állít, még nem biztos, hogy a két dolog egymásnak ellentmondó.


Az eredeti kérdésre:

A hit az emberi természet elválaszthatatlan része. Mindenki (!) a világon hisz valamiben. Az ateizmus is hit. De nem kell olyan nagy dolgokra gondolni. Az ember hisz a barátaiban is, vagy épp a családjában. Teljes bizonyosság úgysem szerezhető semmiről. De ott vannak például a törvények. Az emberi törvények a hiten alapulnak, mert semmi nem igazolja teljességgel a létüket. Egy felsőbbrendű dologba vetett hit ettől nem áll távol.

Ha valaki a tudományba hisz, az is hit. Semmi nem igazolja, hogy az egész Univerzum tudományosan leírható volna, ez csak egy feltevés. Attól még, hogy bizonyos elméletek igazolódtak a tudományban, még nem garancia arra, hogy minden dolog tudományosan magyarázható.

Ez volt a filozófiai megközelítése a kérdésnek.


Tudományos megközelítés:

Az ember fejlődése során kialakult egy olyan mechanizmus, hogy részinformációkból következtet az egészre. Az ember-ős a fán csak három furcsa foltot látott, de az elég volt neki, hogy egy leopárdra gyanakodjon, és menekülésre késztesse. Később az eszközkészítést is lehetővé tévő ok-okozati folyamatok felismerése játszhat ebben döntő szerepet. Az ok-okozati kapcsolatok értelmezése és az öntudat együtt felvetették az igényt a létezés végső okainak megismerésére.Bár maga a kérdés már valószínűleg év-tízezredek óta foglalkoztatja az embereket, minden állításában igazolható válasz azóta sem született, és szerintem nem is fog soha.

2009. dec. 13. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
51%

"A hit viszont kimondja azt, hogy egy az igazi isten, ami mindenhol más."

Ez nem igaz. Több olyan hit van, amely megengedi, hogy a hívei más tanokat is kövessenek, mint ami nem. Max. a részarányuk kisebb.

A buddhizmus, a taoizmus és a hinduizmus sem tiltja más vallások követését is.

Amellett a nyelveknél is van számos olyan eset, amikor rákényszerítik másra népek a saját nyelvüket. Pl. szlovák nyelvtörvény.

2009. dec. 13. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
29%

"Az nem elég, hogy semmi bizonyíték nincs a létezésére?"

De arra sincs, hogy nem létezik.

Mellesleg rengeteg dolog van, amit nem lehet megmagyarázni. "Több dolgok vannak égen s földön kedves Horatio..."

Pl. akkor mond meg, hogy hogyan keletkezett a világ?

2009. dec. 13. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
51%

Te sem tudnál hit nélkül élni.

Csak te spec. önmagadban hiszel.

És ha a halálod után kiderül hogy a te hited volt az önbecsapás?

Na látod, ez az, amire nyugodt lélekkel nem tud felelni senki, mert senki nem jött még vissza onnan.

2009. dec. 13. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!