Ez nem átverés?

Figyelt kérdés

[link]


A kromoszóma. Vagy életvonal a kezünkön? Ha valaki rengeteget dohányzik, vagy alkoholizál, vagy egyik napról a másikra elüti egy autó, és meghal, akkor ráfogja a kromoszómára, hogy csak addig tartott.


És 140 ezret fizessen ezért.



2014. máj. 13. 02:18
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem egy újjabb baromság, amivel pénzt akarnak besöpörni az unatkozó milliomosoktól.
2014. máj. 13. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem egy jóslat, hanem egy prognózis. A prognózis statisztikai alapú előrejelzés, nyilván nem mondja meg, hogy egy egyén konkrétan mikor hal meg vonatbalesetben. Mivel ez egy statisztikai előrejelzés, azaz lényegében egy átlagérték, ezért vonatkozik rá egy nagyon fontos szabály, amiről el szoktak feledkezni: minden átlaghoz tartozik egy szórás. Ha például azt mondom, hogy az aranymenyétek átlag 10 évig élnek, és 5 év a szórás, az valójában azt jelenti, hogy valamikor 5 és 15 éves kora között patkol el. Ha van egy aranymenyéted, ennyit fogsz róla tudni, vagyis igazából ez nem sok információ.


Prognózisokat ma is állítnak fel, mindenkire van egy születéskor várható élettartam. De ez nem azt jelenti, hogy mindenki pontosan addig él, hanem hogy statisztikai alapon ez várható. Ennek nagyon nagy a szórása, kb 20 év, tehát a 70 éves várható élettartam azt jelenti, hogy kb 50 és 90 év között valamikor. Ez nem tú informatív, mivel egy 40 éves időtartam.


A prognózisokat az életünk során meg tudjuk változtatni, pl aki dohányzik, az rögtön eldob a saját pognosztizált életidejéből 10 évet. Ez nem biztos, hogy tényleg elvész, lehet, hogy ő lesz az egyetlen, akinek nem vész el. De mint mondtam, a prognózis statisztikai alapú, nagy tömegre érvényes szám, amitől egyénileg el lehet térni.


A születéskor várható élettartam nevű prognózis az egész társadalomra érvényes, de ez hiába 70 év, ha valaki 50 évesen, más meg 90 évesen hal meg. Így persze mindenki azt szeretné, ha lenne egy saját, személyre szabott prognózisa. Mivel ez statisztikai alapon működik, ezért ilyen sosem lesz, de azt meg lehet tenni, hogy leszűkítjük a csoportot. Csak azokat nézzük, akik hozzánk hasonlóak: pl nem dohányos, házas, középosztálybeli, vagy dohányos, egyedülálló, szegény. Ezeket hívják prognosztizáló tényezőknek, és valójában arra jók, hogy leszűkítsék a szórást, és egy kicsit pontosítsák a várható élettartamot. Tehát pl ahelyett, hogy "valamikor 50 és 90 éves korod közt, legvalószínűbben 70 évesen" halsz meg, kapsz egy olyat, hogy "valammikor 70 és 90 között, legvalószínűbben 80 évesen". Ez azért már mégis pontosabb.


Nyilvn a faktorok olyan dolgok, hogy mindegyiknek van egy bizonyos kisebb vagy nagyobb hozzájárulása az öregedéshez és a halálhoz. Persze meghalni nem csak öregségben lehet, hanem balesetben is vagy valami betegségben. Az össztársadalmi prognózisban ez is benne van, de persze pl. egy autóversenyzőnél a baleseti tényező sokkal nagyobb.


A faktorok közt vannak társadalmi, kulturális, de vannak biológiai jellegűek is. A telomerhossz az egy ilyen biológiai jellegű faktor, aminek van némi hozzájárulása az öregedéshez. Egy faktor akkor igazán jó, ha nagyon leszűkíti a prognózist, de ilyen erős faktor nem létezik. Ezért néznek nagyon sok faktort. A telomerhossz sem tudja napra pontosan megmondani az életed végét. Mivel statisztikai alapon működik, ezért nyilván ismernek egy csomó embert, akikből X éves korukban vettek mintát, majd megnézték, hogy mikor haltak meg. Erre vontak egy átlagot, aminek biztos van egy szórása, amit nem kötnek az orrodra.


A telomerhossz tehát egy faktor, egy adat, így kell kezelni, és akkor kell megnézetni, ha tényleg kíváncsi vagy. Ennyi és nem több.

2014. máj. 13. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ezt a baromságot!Úgy ahogy az előttem lévő is írta,hiába vigyáz az ember az egészségére,hogy a dohányosok korábban hallnak...Igen,de a kreszben egy figyelmeztető jel sincs,hogy a maga a vezetés is halálos balesethez vezethet!Mert én most rohanok megvenni ezt a csodajóslást és mire odaérnék hátha felborulnék a kocsimmal:).Röhej,hogy mik vannak már!Egy csont alkeszról én is bármikor megtudom jósolni,hogy te bizony nem 100 évig élsz!
2014. máj. 13. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2014. máj. 13. 20:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!