Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért az ibolya színnek a...

Miért az ibolya színnek a legalacsonyabb a hullámhossza a látható színek közül?

Figyelt kérdés
Ugye az ibolya a lila rokona és a piros és kék keveredéséből jön létre. A kék szín hullámhossza 500nm, a pirosé 700nm, de az ibolyáé 400nm. Ebből következtetve nem a kettő között kellene lennie az ibolyának? Vagy rosszul tudom és az ibolyának nincs köze a kékhez és a piroshoz?

2014. máj. 24. 14:23
 1/7 anonim ***** válasza:
Az ultraibolyának nincsen "színe", mivel a számunkra látható tartományon kívül esik, szóval összehasonlítani sem lehetne a másik két színnel, így nincs hozzájuk köze. Ne keverd az ibolya, mint növény színével, mert nem sok köze van hozzá, csak névben ugyan azok.
2014. máj. 24. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
nem érted. nem az ultraibolyáról beszélek, hanem a rendes ibolyáról vagy liláról. kiírtam, hogy a látható színekről beszélek.
2014. máj. 24. 15:05
 3/7 sadam87 ***** válasza:
61%

Meg kell különböztetni a fény hullámhosszát és a színt. A szín egy, az agyunkban képződő érzet. Az váltja ki, hogy a szemben lévő receptorokat (csapokat) megfelelő hullámhosszú fénysugár vagy fénysugarak ingerlik. Ha monokromatikus fényről beszélünk (azaz a fénysugarak hullámhossza egy szűk intervallumba esik), akkor igaz, hogy a 700nm-s fény piros, az 500 nm-s kék, a 400 nm-s zöld. De a lila szín érzete nem csak monokromatikus fénnyel, hanem több, különböző hullámhosszú fénysugár segítségével is kiváltható.

Ennek az oka a színérzékelés mechanizmusában rejlik. A szemünkben háromféle csap van (általában). Mindegyiknek van egy optimuma, egy adott hullámhosszú fény, amire a csap a legérzékenyebb. Ettől távolodva egyre csökken a csap érzékenysége. A három típus optimuma nem esik egybe, az egyiknek a lila, a másiknak a zöld, a harmadiknak a narancs-piros tartományba esik. Tehát egy adott hullámhosszú fénysugár különböző mértékben fogja ingerületbe hozni a három receptortípust. Az agyunk ez alapján fogja meghatározni a fény színét.

Ha több, különböző hullámhosszú fényt keverünk, akkor kaphatunk hasonló ingerlési mintázatot a csapoknál, mint egy adott monokromatikus fény esetén, így képződhet hasonló színérzet két más színű fény keverésekor.

[link]

[link]

[link]

[link]

A helyzetet bonyolítja, hogy az információ feldolgozása már a szemben megkezdődik. Az úgynevezett ganglionsejtek közvetítik az ingerületet az agyba. Ezek több csaphoz is kacsolódnak, és csak akkor közvetítenek jelet, ha ezek a csapok jellegzetes mintázatot adnak. De erről sajnos kevesebbet tudok, "opponent theory" néven olvashatsz bővebben utána.

[link]

2014. máj. 24. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

hú nem volt minden tiszta, de ez az ábra sokat segített. Így el sem tudtam volna képzelni egy ábrát.


[link]

2014. máj. 24. 16:04
 5/7 A kérdező kommentje:
Egyébként a zöld nem 400, hanem 500nm feletti az ábra szerint.
2014. máj. 24. 16:14
 6/7 sadam87 ***** válasza:
Bocs, csak elírás, a 400 nm természetesen lila.
2014. máj. 24. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Ezeket az angol szakszavakat nem értem, de még mindig elég érdekes(szerintem), hogy az összes többi szín (normálisan) helyezkedik el az ábrán kivéve a lilát.( a zöld a sárga és kék között, a narancs a piros és a sárga között.)
2014. máj. 24. 22:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!