Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Megoldhatatlan kinematika...

Megoldhatatlan kinematika feladat?

Figyelt kérdés

Két autó áll egymás mellett ugyanabba az irányba egymástól 1 m távolságra.

Az egyiknek egy egyenes úton 30 fokos dőlésszögű EMELKEDŐN kell mennie 30 métert, míg a másiknak ugyancsak 30 fokos LEJTŐN kell megtennie 30 métert. Az autók egyszerre indulnak.

a) Mekkora sebességgel távolodnak egymástól, ha mindkettő sebessége 12 km/h?

b) Mekkora sebességgel távolodnak egymástól, ha mindkettő sebessége „x” km/h?


----------------------------------


Arra gondoltam, hogy kiszámolom mennyi ideig teszik meg a 30 méteres távot, majd azt, hogy mekkora távolságban lesznek egymástól. Mivel először 1 m-re voltak egymástól, ezért a végtávolságból kivonom a kezdeti 1 métert, és az egészet osztom az idővel, amely alatt megtették a 30 méteres utat. De nem tudom, hogy ez jó ötlet-e, illetve van-e másik megoldás.


(Nekem az én számolásommal 3,335222... jött ki!)


Köszönöm a válaszokat!


2014. máj. 26. 18:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Mivel a feladat szerint egymás mellett állnak, ezért a távolságuk (az 1 méter) nyilván jobbra-balra értendő. (Ld. ábra zöld nyíl.) Az egymáshoz viszonyított magasságkülönbségük 0.


[link]


Mivel egy szabályos háromszögön mozognak, ezért 30 méter megtétele után a magasságkülönbségük is 30 méter lesz.


MIvel egymástól 1 méterre álltak, így a végső távolságuk egy olyan derékszögő háromszög átfogója, aminek a két befogója 1 és 30, azaz Pitagorasz tétel után kapunk 30,0167 métert.


A távolságuk minden pillanatban a megtett út (l) és a kezdeti 1 méter alapján számolt átfogó, azaz d = gyök(l*l + 1)


A távolodás sebessége ezért nem egyenletes, hanem a megett út függvényében egyre kevesebb.


(Persze ha csak a szintbeli távolodást figyeljük, akkor a feladat sokkal könnyebb, de akkor nem kell számolni az oldaltávolságból adódó 1 méterrel.)

2014. máj. 26. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Feltöltés előtt elfelejtettem elmenteni:


[link]

2014. máj. 26. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Levezethető, ha mindkettő x sebességgel halad, akkor a távolodás sebessége a t idő függvényében:


v(t)=tx^2/(s^2+(tx)^2).


Itt s a járművek kezdeti távolsága.


Látható, hogy pl. ha s=0 akkor v(t)=x, azaz a sebesség időben állandó.


Észrevehető, hogy s nem 0 esetén a v(t) fv. t=végtelenben vett határértéke éppen x, azaz ha időben elég távol megyünk, akkor a sebesség már jó közelítéssel állandónak vehető (mégpedig x-nek), de egyébként az x értéket soha nem lépi túl. (Igazából el sem éri, csak a végtelenben).

2014. máj. 27. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Kérdésként merülhet fel, hogy hogyan alakul ez a sebesség, ha a lejtőn lefelé haladó járműnek a gyorsulása van, a felfelé haladónak pedig -a lassulása.

Házi feladat, oldd meg, ha érdekel.

2014. máj. 27. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Úgy csináltam ahogy az első írta, de a d = gyök(l*l + 1) -et nem értem. Szerintem d = gyök(30^2 + 1^2) -t akartál írni, ami gyök(901).
2014. máj. 27. 18:07
 6/7 anonim ***** válasza:

"Úgy csináltam ahogy az első írta, de a d = gyök(l*l + 1) -et nem értem. Szerintem d = gyök(30^2 + 1^2) -t akartál írni, ami gyök(901)."


Mondjuk a kis L betű (azaz l betű) helyett választhattam volna mást, mert ez így eléggé hasonlít az 1*es számra. A képletem általános, l=30 esetén nyilván 901, de mondjuk l=5 esetén nem.


Szóval a képlet úgy jön ki, hogy l*l-t írtam l^2 helyett, mert lusta voltam a ^ jelet elővenni, az 1^2 meg ugye pont 1, tehát (l^2 + 1^2) = (l*l + 1). Így már remélem OK.

2014. máj. 27. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Ó tényleg, így már világos :D

Az egyes meg a kis L egymás mellett: l1 (nincs sok különbség)

2014. máj. 27. 22:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!