Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Indukciós hőkezelés?

Indukciós hőkezelés?

Figyelt kérdés
Egy nemzetközi alkatrészgyártó üzemben dolgozok, mint indukciós edzőgép-beállító. Függőleges induktori mozgás, tehát nem a "hagyományos" vízszintes. Egy örök rejtély számomra, hogy hőkezelés során az adott tengely (vas) meggörbül, ergo egyengetni kell. Akárhogy próbálok határértéken belüli ütést elérni, nem sikerül. Valaki hozzáértő tudna valami tanácsot adni?
2014. jún. 3. 21:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Szerintem nem jól van beállítva a gép, és nem egyenletesen hevíti az alkatrész felszínét.

A hőmérséklet-különbségek pedig elgörbítik az alkatrészt - ahol forróbb, ott jobban tágul. Rosszabb esetben repedések is keletkezhetnek a tengelyben.

A nagyobb alkatrészek egyengetését kovácssajtóval szokták végezni.

2014. jún. 3. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az alapanyagon is sok múlik. Húzott, normalizálatlan alapanyag mehet össze-vissza, mint az ökörhugyozás.

A másik a hevítési mélység. Ha jól tudom, a magasabb frekvencia csökkenti a hevítés kéregmélységét. Lehet, hogy túl mélyre megy a melegedés és akkor nagyobb a vetemedés is. Ellenőrizni kellene, mi a minimum hevítési, beedződési mélység és ahhoz közelíteni, a vetemedés is csökkenni fog.

Persze nem tudom, az aktuális gépen van-e frekvencia-állítási lehetőség.

2014. jún. 4. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Egy 100 kW-os gépről beszélünk, Németországból lett véve, szóval "minőségi". A rétegvastagság egyenletes, 0.5-2 mm-ig van megadva, keménységi érték 60HRC edzés után. Egy 20 cm hosszúságú, 1,6 cm átmérőjű tengelyről beszélünk. Az alapanyagra gondoltam én is, mert náluk a "minél olcsóbban jöjjünk ki mindenből" stílust képviselik :)
2014. jún. 4. 18:29
 4/13 anonim ***** válasza:
0%
A legbiztosabb volna a nyersdarabokat még forgácsolás előtt normalizálni, vagy nemesíteni. Ha spórolni kell, meg lehet próbálkozni egy kis fesztelenítéssel. 550°C, 1 óra légkavarásos kemencében.
2014. jún. 5. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Wadmalac ***** válasza:

A beedződési mélységet kellene csökkenteni, persze az előírt 0,5 mm alá nem mehet.

De tényleg normalizált, vagy legalább feszmentesített anyagból kellene dolgozni.

Húzott alapanyagból csak a nemesített lenne jó, a sima hideghúzottat öngyújtóval elgörbíted.

2014. jún. 5. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors és érthető válaszokat, de a hőkezelés előtt még ugye esztergálás, köszörülés, préselési folyamaton megy keresztül, és utána jön a hőkezelés. Ez változtat valamit az előzőekben?
2014. jún. 5. 19:49
 7/13 anonim ***** válasza:
0%
Igen, az anyag "emlékszik" mechanikus hatásokra amik érték. Makro-feszültségek maradnak vissza, amit hőhatással lehet megszüntetni.
2014. jún. 6. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Wadmalac ***** válasza:
Ezért kellene normalizált alapanyag. Akkor fog a legkevésbé mozogni az edzésre megmunkálások után.
2014. jún. 6. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Wadmalac ***** válasza:

"préselési folyamaton megy keresztül"

?

Ezt kicsit bővebben.

2014. jún. 11. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Kerül a tengelyre egy bizonyos magasságú és hosszúságú borda.
2014. jún. 12. 13:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!