Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik műholddal tapasztaltak...

Melyik műholddal tapasztaltak gravitációs anomáliákat?

Figyelt kérdés
Egy ismeretterjesztő műsorban volt szó egy műhold valamelyik bolygó körüli pályára állításáról, ami során nem sikerült jól belőni az irányt - a számítások szerinti pálya nem egyezett a műhold valódi pályájával. A gravitációról alkotott ismereteinket kérdőjelezték meg általa. Se a műsorra, se a műholdra, se a bolygóra (talán a Jupiter) nem emlékszem sajnos. Segítsetek légyszi, ha tudtok!

2014. jún. 9. 14:58
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Nem tudom mit láttál, de hülyeségnek tartom. Nem mindegy, hogy kiknek az ismeretét kik kérdőjelezik meg. A gravitáció az tömegvonzás, és mint ilyen, nagyobb tömegnél nagyobb, közelebb nagyobb, távolabb kisebb. Az, hogy elszámolták a pályát inkább arra utal, hogy rosszul becsülték a tömegét, minthogy a gravitáció nem az ami..
2014. jún. 12. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Jupiter esetében meg nehezíti a dolgot, hogy gázból van, de ha nem abból lenne se lehetne látni a felszínét, ami alatt a nagyobb tömeg található, amihez jobban lehet viszonyítani, mint a legkülső gázréteghez, ami látszik. Hogy szemléltessem, ez kb. olyan, mintha a Föld körüli pályát nem a felszínhez számolnák, hanem a legfelső légréteghez, mintha akkora lenne a bolygó, és sokkal nagyobb tömegnek vennénk. Vagy ha csak a legkülső réteget látnánk, és nem tudnánk milyen magas a légréteg, lehet kisebbnek feltételeznénk a Földet, ebben az esetben nagyobb lenne a gravitáció a számítottnál.
2014. jún. 12. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Mmm.. mindegy. Köszi azért! Azt hiszem vagy a Cosmos-ban, vagy a Through the Wormhole-ban tettek említést róla, majd nézegetem őket, hátha megtalálom.. Pont magáról a gravitációról volt szó, és annak rejtélyességéről. Hogy az erő vagy hatás-e egyáltalán, hogy mennyi a terjedési sebessége, hogy vannak-e gravitonok.. hogy milyen keveset is tudunk róla valójában. Utánaolvasnék ennek a műholdas szitunak, de nem találom :/
2014. jún. 12. 12:58
 4/15 anonim ***** válasza:
60%
Jó, a Féreglyukon át, az Ősi idegenekhez hasonlóan többnyire túlmisztifikált elmélkedésekről szól, mint, hogy lehet, hogy nem is váltak nyálkává a levizelt meztelencsigák, sőt le se vizeltem őket, mert ott se voltak, csak azért váltak nyálkává, mert előtte láttam, hogy ott voltak, és ennek következtében, mikor megnézem, ott kell lennie a maradványuknak. Habár lehet, hogy a Mátrix vírusai a meztelencsigák, és tényleg láttam, de ettől még nem volt ott csak azt hittem. Na mindegy. :D Ha ezt így tudod, akkor viszonylag könnyű dolgod van, valószínűleg benne van a címében a gravitáció szó, és inkább Dö Junivörszt javaslok! Gravitációval kapcsolatban még szóba jöhet a sötét anyag, mivel átlátszó, de tömege van, ezáltal gravitációja is.
2014. jún. 12. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Nekem többnyire hitelesnek tűnnek a felvetések, amik elhangzanak :) Az érdekességeknek mindig utánuk nézelődök és általában neves egyetemeknek-, intézeteknek a kutatói dolgoznak az elméleteken. Ősi Idegenek hidegen hagynak, nem vágom ezt a csigadilemmát xD A The Universe-be viszont bele fogok nézni, szimpatikus! Köfy a tippet!
2014. jún. 12. 15:25
 6/15 anonim ***** válasza:

Nem tudom, miről volt szó a filmedben, de...

A középiskolában teljesen OK, hogy a gravitációs kölcsönhatásban részt vevő testeket pontszerűnek tekintjük. A valóságban azonban nem csak, hogy nem pontszerűek, de ráadásul még a tömegeloszlásuk sem teljesen homogén.


Ezek a gravitációs "anomáliák" kicsik ugyan, de fontosak lehetnek akkor, ha pontos pályaszámítást akarunk csinálni, illetve következtetni lehet belőlük az égitest belső szerkezetére. Ez az oka annak, hogy a Hold körüli gravitációs mezőt nemrég alaposan fel is térképezték:

[link]

2014. jún. 12. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
51%
Ahogy az előttem szóló is írta, elvileg a Földön is van olyan hely, ahol a kocsi felfelé gurul az emelkedőn, mivel tudjuk, hogy nem egy homogén, mindenhol egyforma sűrűségű, méretű anyagokból összeálló gömbről van szó, ám úgy gondolom, olyan távolságban ez a különbség nem nagyon lenne olyan erős, de persze lehet olyan eset is ahol olyan távban is van hatása, de erre előre nem lehet számítani, és csak a feltételezhetően egyenletes gravitációval számolhatnak. De a lényeg, hogy ez nem mond ellent a gravitációról szerzett ismereteknek. Az csigás pedig egy példa volt arra a részre, mikor arról volt szó, hogy minden csak akkor van ott amikor megnézzük. Főleg egy erdőbe mutogatnak fákat amik eltűnnek, ha elfordulunk. Vagyis, ha meghallom, hogy fűrészelnek, és megnézem, a sose létező fának a tönkje terem ott, de az is csak addig amíg nézem. Persze ez csak az én továbbgondolásom, a csigással együtt, mert úgy tűnik ilyenekre nem gondolt. :D Ja és biztos tanult meg minden, úgyhogy fogadd el, hogy te se létezel, csak akkor és addig, amíg megnézem, hogy írtál-e. :D
2014. jún. 12. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Ja még a Földi felfelé gurulást azért írtam feltételes módba, mert évek óta láttam azt hiszem a Fókuszba, és nem emlékszem, hogy közölték volna, mi alapján volt emelkedő. Szóval, ha feltételezzük egy hatalmas tömegű tárgyat az emelkedő alatt, ott a gravitáció annak a tömegközéppontja felé húz mindent, a vizet is. Jó persze ha normális gravitáción a vízszintest meghosszabbítva összehasonlítjuk az ottani vízszintmérővel, nem nehéz megállapítani, meg nem nagy emelkedőről volt szó, és teljességgel hihető, de nem emlékszem mérésekre.
2014. jún. 12. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
2014. jún. 13. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Köszkösz! Jajaja, ismerem én a gravitáció legtöbb furfangját, főiskolán is tanultam fizikát :)

@#7, itt vagyok, válaszolok, létezem! :D Ezt a dilemmát kvantumfizikás elmélkedésekből ismerem, nem az Ősi idegenekből :) De csak a te szemszögödből kérdéses, hogy létezem-e ugyebár, nekem nem kétséges - csak neked kell elfogadnod, hogy lehet, hogy nem léteztem, míg ide nem írtam :P Nekem pedig azt kell elfogadnom, hogy talán te nem létezel :D Háhá, ez még érdekesebb téma is a gravitációnál. :) Jó kis világban élünk.

@#9, köszi, ezt jól átböngészem majd, hátha van benne valami új!

2014. jún. 15. 17:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!