Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha vattát cc. HNO3 savba...

Ha vattát cc. HNO3 savba teszünk akkor cellulóz nitrát keletkezik vagy a cellulóz elemeire esik szét?

Figyelt kérdés

2014. szept. 21. 17:53
1 2
 1/12 hollófernyiges ***** válasza:
37%
A cellulóznitráthoz tömény kénsavra is szükség van a vízelvonás miatt.
2014. szept. 21. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Meg egy fehér botra is szükséged lesz miután a cucc az arcodba robban és megvakulsz.
2014. szept. 21. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

köszönöm az első válaszolónak.

utolsó! ha ilyen baromságokat írsz akkor jobban tetted volna ha inkább nem csinálsz semmit. nem kipróbálni szeretném csak kíváncsi voltam.

2014. szept. 21. 18:23
 4/12 anonim ***** válasza:

Aki a kémia alapjai sem ismeri és a google-t sem tudja használni az ne oktasson ki engem hogy mi lett volna a helyes. A helyzet az hogy minden héten vagy egy hozzád hasonló aki érdeklődik hogy lehetne füstbombát,TNT-t, meg egyéb hülyeségeket csinálni. Ha veszélyeztetni akarod magad vagy mások testi épségét akkor azt magadtól tegyed és ne kérjél segítséget.

Nagyokos ajánlok egy linket:

[link]

2014. szept. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Miért kell egyből arra gondolni egy ilyen kérdésnél, hogy egyből megakarja csinálni aki kérdezi? Épp a héten tanultunk erről kémián és a könyvben az volt, hogy cellulóz + cc.HNO3 = cellulóznitrát. Én meg eddig úgy tudtam, hogy ettől szétesik monoszacharidokra. Na ezért kérdeztem meg, hogy biztos legyek benne...

Te meg itt egyből arra gondolsz hogy a hülyegyerek aki nem ért hozzá rajoskodni akar... hát képzeld nem... figyelmeztetni úgy is lehet hogy közben nem nézel hülyének.

2014. szept. 21. 20:51
 6/12 anonim ***** válasza:

Nitráláshoz nitrálóelegy kell, azaz kell a kénsav is.

Savas forralás mellett a cellulóz elemeire bomlik, de ehhez hő is kell.

2014. szept. 22. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 The answer ***** válasza:

T 1-es: elsősorban nem (csak) vízelvonáshoz, hanem (és elsődlegesen) nitrónium-ion (NO2+ támadóágens) létrehozásához szükséges a cc. kénsav, mivel a reakció elektrofil szubsztitúció.

Alacsony HNO3 koncentráció esetén részleges nitrálás során cellulóz-dinitrát, míg teljes reakció során cellulóz-trinitrát keletkezik.


Kérdező: örülök, hogy helyesen írtad, és nem nitro-cellulóznak nevezted, hanem cellulóz-nitrátnak.

Ugyanúgy nem nitro-glicerin, hanem glicerol-trinitrát vagy még korrektebbül propán-1,2,3-triil-trinitrát.

2014. szept. 22. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Wadmalac ***** válasza:

Itt a "képedbe robbanás" veszélye az elkészítésnél tényleg nem áll fenn. Azt a randa sárgásra színeződött vattát hagyni kell kiszáradni, addig veszélytelen. Utána már nem árt az óvatosság, ha nincs lefojtva, csak annyi, hogy hssssff... és már el is égett, de lefojtva Q nagyot robban, mégiscsak lőgyapotról beszélünk.

Még középsuliban egy pamutsapkát vicceltünk meg, aztán hegesztőpálcával 2 méterről gyújtottuk be, akkora tűzgömböt csinált, hogy majdnem berottyantottunk. Ezzel a gondolatot, hogy egy egész pulóvert teszteljünk, gyorsan elvetettük. :D

2014. szept. 22. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Én sem értem minek kellett itt egyből robbanásra gondolni. Én úgy tudom még a kezeden is begyújthatod mert olyan gyorsan elég.

köszönöm a válaszokat

2014. szept. 22. 14:52
 10/12 Wadmalac ***** válasza:

Ha csinálsz, akkor csak nagyon keveset. Igaz, hogy gyorsan elég, de közben azért szép hőt tud leadni.

Ja, és ne próbáld napon szárítani. Jó eséllyel el fog lobbanni, amikor már majdnem száraz, valahol egy kis savcsepp tutira produkál majd rajta egy nagyítólencsét, ami befókuszálja a gyújtó napsugarat. Jó esetben csak csodálkozol majd, hogy hová lett, rossz esetben akkor gyújt fel valamit, amikor ott sem vagy.

2014. szept. 22. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!