Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik szobában kell többet...

Melyik szobában kell többet fűteni?

Figyelt kérdés
Van egy régi ikerház, Délre vannak a bejáratok, a K-i rész a miénk. A bejárat után az épület feléig folyosó van, és aztán jönnek a kérdéses részek. Szóval az egész ikerház kőből van. Az épület K-i részének É-i részének K-i része az egyik szoba, a Ny-i rész pedig el van osztva úgy, hogy az É-i részen vizesblokk van, így az a szoba kb. 1/3-a a K-inek. A K-i szobának a K-i falán van 2db 2szárnyú nagy üvegablak egymás mellett, a Ny-i szobában semmi, csak a fürdőszoba kis ablaka É-on. A lényeg, hogy ha süt a nap, vagy melegebb van, akkor a K-i szoba falára, vagy a szobába is besüthet a Nap, és a melegebb levegő miatt kevesebb hő távozik a falon elvileg. Bár volt már, hogy bent hidegebb volt, mint kint, pedig ment a fűtés is. A Ny-i szoba kisebb, de a Ny-i épületbe nem szokott senki lenni, É-ra van ablak, így gondolom, ha kint jó idő van, ott akkor is hideg, és így a Ny-i szobából elvonja a hőt. Ha meg nem süt a Nap, és fagy van, akkor a K-i fal közvetlenül érintkezik a hideggel, a Ny-i nem, de attól még a Ny-i épületrészben hideg marad télen-nyáron, a külső hőmérséklet pedig minden nap ingadozik, úgyhogy nem tudom. A mérete miatt a Ny-i szobába kéne kevesebbet fűteni, de az elhelyezkedése miatt a K-i szobára gondolnék.

2014. szept. 25. 09:15
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
abban, amelyikben ugyanannyi fűtés mellett hidegebb van ^.^
2014. szept. 25. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ahogy az elso mondja. Elmeletileg ki lehetne szamolni, na persze nem ilyen zagyva modon eloadott adathalombol, hanem korrektul felmerve a dolgokat, rajzzal, beesesi szogek szamolasaval, szomszed epuletek figyelembevetelevel stb. Mert peldaul ha egy haz deli oldalat teljesen learnyekolja a szomszed irodahaz, eszakon meg nincs semmi, akkor lehet melegebb az eszaki oldalon. Vagy pl onmagaban az ablak merete se sokat szamit, mert lehet hogy nagyobb, de modernebb, es akkor kevesebb hot ereszt ki, mint egy kicsi, de rossz fajta. Tehat valojaban az ilyesmit meg kell merni, mert a (korrekt) meres nem hazudik, a szamolasnal meg mindig fennall, hogy valamit kifelejtettunk vagy nem tudtunk rola.
2014. szept. 25. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ha a D-i oldal árnyékban van, attól még az É-i oldalon hidegebbnek kell lenni. De itt nincs más épület csak az ikerház, és fák árnyékában is a mi részünk van, de most a D-i oldal lényegtelen. (Alapból egy T-alak volt, és a DK-i részhez téglából van egy szoba.) Elég szemléletesen leírtam, képzelj el egy négyzetet, aminek az alsó fele nem számít, és a maradékot elfelezzük függőleges vonallal, innentől K-re van a miénk, vagyis az alap ÉK-i negyede. Na, itt van egy másik függőleges határoló úgy, hogy valamivel nagyobb a K-i szoba, a NY-i pedig még vízszintes vonallal is meg van osztva, mert É-on vizesblokk. A Ny-i szoba így kb. 1/3-a a K-inek. A mi részünk ezenkívül falon túl fedett. Az ablak meg mindenhol régi. Lényeg, hogy az arányok láthatóak. És ha úgy nézek a falra, mint egy hűtőbordára, akkor a NY-i részen annyi hőt ad le, mint É-on, K-en, és D-en együtt, mert egy ikerházról van szó, felülete kb. akkora lehet, csak a Ny-i fele fűtetlen. Így nézve pedig a Ny-i szobának kb. 1/4-ének kéne lennie ahhoz, hogy ugyanannyi hőt adjon le, mint a K-i.
2014. szept. 25. 12:12
 4/7 anonim ***** válasza:

Te aki benne laksz, nyilván magad elé képzeled, de a leírásod valóban kissé zavaros. Ettől függetlenül, nyilván abban a helyiségben kell többet fűteni, amelyik több hőt ad le. Az időjárást nem érdemes belekeverni, mert erős napsütés persze hogy melegíti a falat, ezáltal onnan kevesebb hő távozik.

De a pontos megállapításhoz kell a kérdéses helyiségek felszíne (a hőáramlás ezzel arányos) az egyes felületek külső és belső részének hőmérséklete (a hőleadás a hőmérsékletkülönbséggel arányos), és nem mindegy az egyes nyílászárók állapota (mert nyilván nem egyformák). Ezekből kellően bonyolult számítással kihozható, de azt nem várhatod, hogy erre bárki is sok időt áldozzon.

Általánosságban, az erős napsütés idejére abban a szobában kevesebb fűtés kell, mint máskor. Télen pedig kint fagyhat, az üres lakásban pedig nem, így a vele határos falak hőleadása kisebb. De hogy összességében...

2014. szept. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Vitatkozhatsz kedves kerdezo, de ettol csak hulyebbnek tunsz. Bocs, de te forditva ulsz a lovon, nehogy mar nekem kelljen a leirasodbol kimazsolaznom az alaprajzot, amikor te akarsz megtudni valamit, tehat alapvetoen a te ereked, hogy a valaszolok konnyen, gyorsan atlassak a kerdest. Szoval pl ha feltotltenel egy alaprajzot (amihez nyilvan lusta vagy), akkor mar tobb kedve lenne az embereknek elgondolkozni rajta, de mint irtuk, igazabol az se sokat segit.

Ehelyett eroskodsz, hogy de igenis ki lehet szamolni a problemadat, de ha ennyire ertesz hozza, akkor miert nem szamolod ki magad? Sajnos van ilyen, bizonyos kerdesekre nem lehet tavolbol konkretan valaszolni.

2014. szept. 25. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Kedves 5-ös válaszoló, én nem írtam egyáltalán olyat amitől kicsit is hülyének tűnnék. Attól, hogy te nem tudod elképzelni konkrét leírás alapján se, még nem lehetetlen elképzelni. Eddig egyszer sem írtam le a számolás, se a számítás szót. Nem adtam méreteket, csak arányokat, pozíciókat. De a két szoba egymáshoz képesti hőleadásának aránya nem változna ha minden nagyobb, vagy minden kisebb lenne, akkor se. Ugyanígy ezekhez viszonyítva a külső falak felületének aránya se. Én azt kérdeztem, melyikbe kell kevesebbet fűteni, ami azt jelenti, hogy melyiknek kisebb a hőleadása? Esetleg mennyivel kisebb a másikhoz képest? Ha annyira számolással dobálózol, amit én eddig nem is említettem, de te lusta lennél rá méret adatok, és alaprajz mellett is, akkor leírtad volna, hogy kell kiszámolni, h tudnád, és nem csak kötekednél. K-en van egy másik ház az ablak előtt, meg fa, úgyhogy a Napsütés nem az egész falra vetül, és csak pár órán át. De a levegő hőmérsékletének eloszlási arányait nézve, ha fagy van, akkor a K-i falnál nagyobb a hőkülönbség, mert az É-i oldalon a mi részünkön viszonylag zárt tér van, így talán valamivel ott melegebb is van. Ny-i falon pedig közvetlen a fal másik oldalán elvileg nincs olyan hideg, mert zárt tér. De ha 10 óra körül melegebb lesz 10 fokkal kint, a zárt területek, és a falak nem melegednek fel eléggé. Szóval még nyáron is hidegebb van bent a K-i szobában is még egész nap nyitott ajtó, és ablak mellett is pár fokkal, mint kint. Télen pedig kevesebbet süt a Nap, ha épp nem takarja el felhő akkor is. Ha ehhez még hozzátesszük, hogy Ny-on a mi házunkkal egyenlő felületű, és tömegű test van, és csak nálunk van fűtés, akkor az jön ki, hogy a Ny-i, és É-i rész mindig több hőt von el, mint a többi. Szóval a kérdés, hogy melyik hatás érvényesül ilyen helyzetben, és hol kell ugyanannyi hőmérséklethez kevesebb energia? A szobák mérete se olyan fontos, elég azt tudni, hogy a négyzet Ny-i fele fűtetlen, és a K-i felének az É-i fele ketté van osztva K-i, és Ny-i részre. Ha tudom, hogy a Ny-i fal mennyivel többet, vagy kevesebbet von el, mint a K-i fal, akkor abból azt hiszem, mindent megtudok.
2014. szept. 25. 15:29
 7/7 anonim ***** válasza:
És hány éves a kapitány?
2014. szept. 28. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!