Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A gravitációs erőre is vonatko...

A gravitációs erőre is vonatkozik a hatás-ellenhatás törvénye?

Figyelt kérdés

A hatás-ellenhatás törvénye szerint: Két test kölcsönhatása során mindkét testre azonos nagyságú, egymással ellentétes irányú erő hat.

Szóval én ugyanakkor erővel hatok a Földre mint amekkorával a Föld rám ? Ha igen hogy kell ezt érteni ?


2010. jan. 27. 17:33
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

persze.

amennyivel "húz" a föld, annyival nyomod a talajt. (nem teljesen, mert van a földnek forgása is, de ezt el szoktuk hanyagolni)

2010. jan. 27. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
43%

Igen, amilyen erővel vonz a Föld, azonos nagyságú (ellentétes irányú) erővel vonzod a Földet.

Forgástól függetlenül.

2010. jan. 27. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Akkor nem csak a Földön, hanem rajtam is múlik vagyis tőlem is függ az, hogy a talajon állok, nem pedig repdesek ? :)
2010. jan. 27. 19:31
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Állj. A gravitáció és az, hogy a talajon állsz, két külön dolog. Ha keringenél a Föld körül (mondjuk egy műhold vagy), akkor is hat rád a Föld gravitációs ereje, és te is hatsz a Földre. Amikor állsz a talajon, akkor bejön még két erő, amik a vonzás ellen hatnak (téged visszatart a Föld, a Földet visszatartja a te talpad), ugyanis a gravitáció mindig vonzóerő :)
2010. jan. 27. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Ahha, köszi.

És a Földön lévő többi élőlény, tárgy, stb. is gyakorol rám vonzást minimálisan ?? Valamint a Nap is ??

2010. jan. 28. 00:41
 6/17 anonim ***** válasza:
Mivel jelenlegi tudásunk szerint _minden_ tömeggel bíró test vonz _minden_ mást (vagy más néven görbíti a teret, ami ugyanazt jelenti, mivel a tér csak absztrakció), ezért igen.
2010. jan. 28. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
48%

"Igen, amilyen erővel vonz a Föld, azonos nagyságú (ellentétes irányú) erővel vonzod a Földet. "

Na az érdekes lenne. Felmegyek 30 km-re, aztán egyforma erővel vonzzuk egymást és kettőnk között félúton 15 km-re összeütközünk, vagyis kitérítettem a Földet a pályájáról.

Olyanról hallottál-e, hogy a gravitációs vonzás arányos a test tömegével?

2010. jan. 28. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

@19:43

Nem érdekes, természetes.

Ha 100 kg testtömeggel rendelkezel, kb. 1 kN erővel vonzátok egymást kölcsönösen.

Igen hallottam, viszont meglehetősen pontatlanul fogalmazol, az egymást vonzó testek tömegeinek szorzatával arányos a gravitációs erő.


Newton 2. torvényéról (F=ma) hallottál már?

Te gyorsulásod Fold felé: a=F/m=1000N/100kg=10m/s^2 (kb.)

Fold gyorsulása feléd a=1000N/6.10^24kg=1,6.10^-22


30 km szabadeséssel kb 78 s ideig tart. t=(2.h/g)^-2

Ennyi idő alatt a kiszámolt gyorsulással 4.9.10^-19m tesz meg a Fold. (s=1/2.a.t^2)


Tehát igen, 30 km szabadeséssel kimozdíthatod a Foldet, kb 50 attométerrel.

2010. jan. 28. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Ahogy az utolsó is kijavította, ha valamihez nem értesz, minek okoskodsz bele? Amire te gondolsz az esetleg a gravitációs GYORSULÁS, ami valóban nem egyenlő különböző tömegű testeknél, mivel a test tehetetlenségével fordítottan arányos, ugye.
2010. jan. 28. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Aztán miért?

Miért engem szúrsz ki a 2 test közül ? Adott két EGYENRANGÚ test. Az 1 kN hogy jön ki? Miért a 100 kg-os testet veszed figyelembe, miért nem a másikból indulsz ki? A te logikád alapján (is) a 6 trillió tonnás másik test akkor 60 trillió N-nal vonz, tehát éppen magadnak mondasz ellent. És ez bizony így is van, éppen hogy szó sincs EGYFORMA erőkről. A Föld vonz erősebben ezért esek én oda (lásd még erősebb kötélhúzó gyengébb kötélhúzó esete). Természetesen azt nem vitatom, hogy ő is elmozdul felém (valószínűleg a te általad kiszámolt mértékben, ezt lusta vagyok kiszámolni), de az eredeti kérdés az erők voltak!

2010. jan. 28. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!