Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen modszerrel tudjak...

Milyen modszerrel tudjak meghatarozni, hogy egy atom korul, hany elektron kering?

Figyelt kérdés
2014. nov. 15. 13:02
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A rendszámából. Az ugyanis megadja a magban lévő protonok mennyiségét (azonos azzal), és a protonok száma atom esetében mindig azonos az elektronok számával.
2014. nov. 15. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem - feltételezem, - ezt a kérdező is tudja.

De tegyük fel, hogy sem elöl, sem hátul nem olvasható a rendszám :D

akkor milyen modszerrel tudjak meghatarozni egy atom rendszámát, ill. hogy az mindig azonos az elektronok számával?

2014. nov. 15. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Első dolog, hogy tudjuk-e, milyen atomról van szó. Ekkor számtalan táblázat áll rendelkezésre változatokra is.

Második dolog, hogy éppen az atomot akarjuk vizsgálni. No ekkor előbb a középiskolás tankönyveket kell elővenni, majd sorban haladni, míg rá nem jövünk, hogy egy konkrét atom nem vizsgálható. Illetve amit ilyesminek nevezünk az rendkívül bonyolult műszerekkel végzendő, sok tudást igényel, és valójában egészen más, mint a konkrét atom nézegetése.

2014. nov. 15. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A töltéséből.

Ha nem tudod, hogy éppen milyen atomról van szó, akkor nem lesz egyszerű a vizsgálat (bár nem lehetetlen) - ha tudod, akkor pedig a töltését is tudod.

2014. nov. 15. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Kifelé MINDEN atom semleges töltésű. Ha nem az, akkor nem atomról van szó.
2014. nov. 15. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Otos,koszonom avalaszt sajnos az ertekeles ikonnal rosszat nyomtam.
2014. nov. 15. 16:23
 7/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Miután Mengyelejev megalkotta a periódusos rendszert, elkezdték használni az atomszámokat az elemek helyének jelölésére a periódusos rendszerben (bár ekkor még alapvetően az atomtömeg szerint rendezték őket!). Sokáig nem volt semmi bizonyíték arra nézve, hogy az atomszámok tényleges fizikai jelentéssel bírnak, de egyre valószínűbbnek tűnt Végül Bohr atommodellje adott tényleges jelentést a rendszámnak (illetve ezt először van den Broek vetette fel): azt jelzi, hogy az adott atommag töltése hányszorosa a hidrogénének (egyszerűbben fogalmazva: a mag protonszáma, de ezt akkor még nem tudták).

Ezt kísérletesen Henry Moseley erősítette meg, aki az elemek emisszióját vizsgálta a Röntgen-sugarak tartományában. Bohr modellje szerint az emisszió hullámhossza és a rendszám között arányosság van. Ezt Moseley sikerrel igazolta, így megerősítette Bohr elméletét, és ezzel azt, hogy a rendszám az atommag töltésével arányos.

[link]

[link]

[link]

Ma már ez máshogy is igazolható. Ha atomok egyszeresen pozitív ionjait erős mágneses (vagy elektrosztatikus) térbe lőjük, az elhajlásból kiszámolhatjuk az atom tömegét (tömegspektrometria). Ha pedig az összes elektront eltávolítva lőjük mágneses térbe, az elhajlásból kiszámolható a töltés/tömeg arány. Ebből pedig ki lehet számolni a mag töltését.

2014. nov. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!