Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A fénysebességgel haladó...

A fénysebességgel haladó jármű számunkra lelassul?

Figyelt kérdés

Tudom, az ilyen fajta kérdésekkel teli a padlás :) , de szerintem az én kérdésem másabb mint az eddigiek, mármint a tartalmat illetően :)


Amit itt leírok az fontos, itt fejtem ki bővebben a kérdést, aki válaszol, azt kérem olvassa el ezt is.


Vegyük, hogy nekem van egy olyan autóm, ami képes 296.000 km/s sebességgel menni, azaz nem fénysebességgel, de ahhoz közel. Egyszer csak arra vetemedek, hogy kipróbálom ezt az autót, meg pedig úgy, hogy az egyenlítő mentén fogom vele körbeszáguldozni a Földet.

És most kössünk ki néhány lehetetlen, de a példához szükséges feltételt:

- száguldozás közben semmilyen tárgy/test az ég világon nem fog az utamba kerülni, amibe beleütközhetnék/felkenődhetne a szélvédőre.

- eltekintünk a légellenállástól, tehát nem fog rám hatni a közegellenállás, így az ezzel kapcsolatos következmények sem fognak megtörténni (pl a kocsi felforrósodása, stb).

- a talaj sima tehát nem fogok egy bucka miatt kirepülni az űrbe, de annyira nem sima, hogy megcsússzon rajta a kocsim.

- az autó nem fog szétesni száguldás közben, nem fog felforrósodni a motorja, üzemzavar sem fordulhat el, az üzemanyag sem fogy ki, amiből a kocsi nyeri a rengeteg energiát.

- a max sebességre való felgyorsulás másodpercek alatt történik meg.

- vezetés közben nem lesz semmi bajom, ami befolyásolhatná a próbát (nem hányom szét az ülést, nem halok meg, nem szakadok szét, stb).

- vezetés közben a kinti világnak sem lesz baja, tehát nem ér senkit széllökés, nem történik hangrobbanás, stb, tehát mintha tőlük teljesen függetlenül történne az egész.

- a kormányt nem fogom elforgatni, az irányt végig betartva egy egyenest követve fogok az egyenlítő körül haladni.

- az időjárás, és más egyéb hatás sem fog hatni a kocsimra, kivéve a földi gravitációsat, ellenben az én tömegem sem fog annyira megnőni, mint egy fekete lyuk, vagy mint a Hold.


Ezek után jöjjön a lényeg:


Felállok a starthoz, elindítom a kocsit, majd elkezdek száguldani vele.

Ahogy elértem a max sebességet, az időm jelentősen lelassul a környezetemhez képest, így ami számomra 1 másodperc, az a körülöttem lévő világ számára 1 hónap. Vagy 1 év. Nem tudom mennyi lenne a valóságban, mert nem értek hozzá, de kössük még ki azt is a könnyebbség kedvéért, hogy ami nekem 1 másodperc, az a kinti (körülöttem lévő) világnak 1 óra. Talán ez így korrekt is.


Ha az én időm nem lassulna le, akkor olyan gyorsan tenném meg a köröket a Föld körül (a környezetemhez viszonyítva is!), hogy egy mp alatt kb 7 és félszer haladnék át a start-on újra és újra. De mivel lelassul az időm a kinti környezethez képest, ezért amit én 1 mp alatt teszek meg, azt a környezetemhez képest 1 óráig teszem meg. Hiszen amíg nálam eltelik 1 mp, kint eltelik 1 óra. De ha ez igaz, akkor én a kinti világhoz képest nem 1 mp alatt kerültem meg 7,5-ször a Földet, hanem 1 óra alatt. Ami bizony 3600 mp. De ez azt jelenti, hogy én a kinti világhoz képest nem is 296.000 km/s-mal, hanem (ezt osztva 3600-al) 82,22 km/s-mal teszem meg. Vagyis én majdnem fénysebességgel megyek, de a kinti környezetemhez képest messze nem megyek fénysebességgel. Ez alapján, ha valaki fénysebességgel menne, és neki emiatt teljesen megállna az idő, akkor számunkra egy helyben állna, hiszen hozzánk képest annyira lelassult, hogy hiába megy olyan gyorsan, hozzánk képest állni fog egy helyben.

Elméletileg a gondolatmenetem helyes, de ezt így még senkitől, sehol nem hallottam, lehet nem véletlenül. Vagy rossz, vagy még senki nem gondolt erre (amit azért kicsit kétlek). Kérlek világosítsatok fel ez ügyben.

Ha példát mondtok, kérlek maradjon meg helyszínnek a Föld, az egyenlítő, és a rakétakocsim :)


A válaszokat köszönöm, előre is.


2014. dec. 23. 17:44
 1/8 anonim ***** válasza:
67%

Nem olyan rég volt a kérdés... jobb lenne, ha visszaolvasnál.

Mivel 1 mp. alatt kb. 7-szer kerülnéd meg a Földet, lenne még egy olyan gond is, hogy ha nem szorítana óriási erő a Föld felé, akkor rögtön kirepülnél. Fizikailag lehetetlen ilyen gyorsan menni ennyire kicsi körön, segítség nélkül.


Még egy dolog, amit jó, ha tudsz: a TE időd SEHOGYAN SEM változna meg! 1 mp alatt egyet tudna tiktakkolni az órád.

Mindenki más ideje változna, de a tiéd az nem.

Legalábbis te így éreznéd.


Nézzük, mit látna belőled egy földlakó:

1 mp. alatt 7-szer megkerülnéd a Földet, de csak egy óra alatt ütne egyetlen másodpercet az órád. Vagyis szerinte a te időd nagyon lelassult.


Mit látnál te:

A Föld összemenne előtted haladási irányban egy vékonyka lappá, amit így 1 mp. alatt kb. 25000-szer meg tudnál kerülni. Közben a Földön őrülten ugrálna ide-oda az idő (mivel mindig máshogy gyorsulsz hozzájuk képest).

2014. dec. 23. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Előttem lévő perecízen leírta és neked egy nap a földieknek 1 év az-az kitudnál menni egy ember öltő alatt a tejútrendszer végére.
2014. dec. 23. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

"Nem olyan rég volt a kérdés... jobb lenne, ha visszaolvasnál."


Sok hasonló ilyen kérdést tesznek föl, valószínű, hogy raktak föl ide hasonlókérdést, én hittem azt, hogy ez egy kicsivel különbözni fog a többitől :) Még ám én sok ilyet elolvastam régebbről, talán pont azért nem is akartam elolvasni az újakat, fölöslegesnek tartottam, lehet hiba volt. Mihamarabb utána nézek.


"Mivel 1 mp. alatt kb. 7-szer kerülnéd meg a Földet, lenne még egy olyan gond is, hogy ha nem szorítana óriási erő a Föld felé, akkor rögtön kirepülnél. Fizikailag lehetetlen ilyen gyorsan menni ennyire kicsi körön, segítség nélkül."


Nos igen, ezt én is tudom, azért ennyire nem vagyok kezdő :), ezért is írtam ki egy csomó feltételt (és talán még néhányat kellett volna ), amik elengedhetetlenek, hogy ilyet lehessen csinálni, csak a valóságban ilyen mégsem lehet persze, hiszen az ilyen "lehetetlen" feltételek nem teljesülnek. Azért írtam annyit amennyit, mert ezeket tartottam a legfontosabbaknak, de ha nagyon akartam volna kiírhattam volna ezeregyet feltételt, ami miatt nem lehet ilyet csinálni a valóságban.


"Még egy dolog, amit jó, ha tudsz: a TE időd SEHOGYAN SEM változna meg! 1 mp alatt egyet tudna tiktakkolni az órád."


Ezt tudtam, ez az alap. Ez egyértelmű.


"Mindenki más ideje változna, de a tiéd az nem.

Legalábbis te így éreznéd."


Igen. Ezzel nincs is gond.


"Nézzük, mit látna belőled egy földlakó:

1 mp. alatt 7-szer megkerülnéd a Földet, de csak egy óra alatt ütne egyetlen másodpercet az órád. Vagyis szerinte a te időd nagyon lelassult."


Na itt van a probléma. Ha úgy vesszük, hogy a nagy sebesség ellenére is látjuk a mellettünk elsuhanó külvilágot, akkor azt látjuk, hogy amíg én pislogok egyet, addig a mellettem lévő emberke megtesz 50 métert. Gondolj bele. Ha én akkor kinézek rájuk, vajon hány km/s-mal látom őket eltávolodni? De legyünk kicsit gyakorlatiasabbak. Új példa. Vegyük, hogy van egy bolygó, ami 5-ször akkora mint a Jupiter (csak hogy lássuk akkor is, ha messzire eltávolodtunk már tőle). Megint csak ki kell kötni néhány lehetetlen feltételt, pl hogy ne hasson ránk a gravitációs ereje, stb.

Ha a bolygótól 296.000 km/s sebességgel távolodunk, akkor a bolygó minket 296.000 km/s sebességgel lát távolodni másodpercenként. Na de mi nekünk 1 mp 1 óra, tehát ezek szerint mi 3600-szor gyorsabban látjuk őt távolodni, mint ahogy ő minket. Ez viszont ellent mond azzal, hogy a fénysebességnél nincs nagyobb sebesség.

2014. dec. 23. 20:02
 4/8 anonim ***** válasza:

Szerintem ez még bonyolult neked. Nézzünk egyszerűbbet:

Ha csaknem fénysebességgel távolodtok, de mindketten gyorsulás nélkül - akkor MINDKETTEN azt látjátok, hogy a másik ideje lelassul. Ez a relativitás.

Az, hogy valójában kinek az ideje lassul jobban - attól függ, hogy ki gyorsult többet.

2014. dec. 23. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Na itt van a probléma. Ha úgy vesszük, hogy a nagy sebesség ellenére is látjuk a mellettünk elsuhanó külvilágot, akkor azt látjuk, hogy amíg én pislogok egyet, addig a mellettem lévő emberke megtesz 50 métert. Gondolj bele. "


Megtörtént. A probléma az, hogy a Földet valamiféle kitüntetett rendszernek tekinted, amelyik - miközben te közel fénysebességgel száguldasz az Egyenlítő mentén - hozzád képest áll. Ez egy hibás kép, mert a mozgás, a sebesség viszonylagos, nem egy abszolút valami. Csak valamihez képest van értelme sebességet megadni, önmagában a sebességnek nincs is értelme.


Most te gondolj bele egy érdekes dologba: a Föld szempontjából tekinthető úgy is, hogy valójában te állsz, és a Föld kezd iszonyú sebességgel forogni a tengelye körül az autód kereke alatt. Ha eltekintünk néhány apróságtól (mint hogy a Föld nem szakad széjjel és hasonlók), akkor a te rendszeredből tekintve pont a földiek ideje fog felgyorsulni, vagyis te úgy látod a rakétaautódból, hogy ők vannak felgyorsulva, míg a te órád számodra ugyanolyan ütemben jár tovább, mint az indulásod előtt. Ha viszont a földiek szemszögéből vizsgáljuk a dolgot, akkor ők is ugyanezt tapasztalják: a Földről nézve a te órád van felgyorsulva, pörög őrült ütemben, míg az övék továbbra is a megszokott ütemben méri az időt. Vagyis mindkettőtök időtelési sebessége felgyorsul a másik szemszögéből nézve. Na akkor most hogy is van ez, kinek is van igaza? :)

2014. dec. 23. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ha mindkettőnknek ugyanúgy felgyorsulna az idő, akkor miért van az, hogy ha mondjuk egy szupergyors űrhajóval elmennének emberek a másik naprendszerbe, és visszajönnének, addigra itt a Földön már több száz ezer év telne el, amíg mondjuk ők az űrhajóval 20 év alatt megjárták az utat oda és vissza? Vagy ez csak a filmekben van így?
2014. dec. 23. 22:53
 7/8 anonim ***** válasza:

Mondtam: aki GYORSUL közben, az lesz fiatalabb!

Ugyanígy az álló Föld és a körülötte GYORSULÓ űrhajó nem egyenértékű rendszer!

2014. dec. 23. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nézz utána az ikerparadoxonnak és a feloldásának.
2020. aug. 13. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!