Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hány dimenzió van?

Hány dimenzió van?

Figyelt kérdés
Hány dimenziója van a térnek? Mi a bizonyíték rá, hogy pont annyi van, és létezik, több, mint 4? A hangyák miért nem tudják érzékelni a 3. dimenziót? Lehetséges, hogy vannak élőlények, amik többet érzékelnek, tehát ők érzékelnek minket, de mi nem őket mint pl, hogy a hangya nem érzékeli az embert, de az ember a hangyát igen? Van olyan gép, ami érzékelhetni a több dimenziót? (ez lehet hülye kérdés) Van videó valahol, ami illusztrálja, milyenek a további dimenziók, merre "nyúlnak ki"?

2015. márc. 28. 17:40
1 2
 11/12 Wadmalac ***** válasza:

Nekem vizuális elképzelési gondom pl. a 4D-s kockával nincs, ha kell, kis gondolkodás után el is sorolom, hány éle, oldallapja van stb. A vonalak, síkok által határolt testek még "elmennek".

De a 4D-s gömb már kifog rajtam. :D

2015. márc. 31. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

AKI MEG AKARJA ÉRTENI A DIMENZIÓKAT, és tudni akarja, hogy mi az 5D az olvassa el!


Általánosan tudjátok, hogy a tér 3D-s. Ugye hosszúság, magasság, mélység, ezek egy-egy térdimenziók.

Negyedik dimenzióként "hozzácsapódik" a térhez az idő.

Ha nem lenne idő, egy test térkoordinátáit nem tudnánk megváltoztatni (nem tudnánk mozogni, forogni).


És most jön a buktató! Igenis van számunkra érzékelhető következő dimenzió. Azt nem mondanám, hogy sorrendben ez az ötödik, de attól még van.

Ahhoz, hogy megértsük ez miért dimenzió, előbb meg kell értenünk, hogy a térben és az időben mi a közös!

Közös tulajdonságok:


-Mindkettőben tudunk mozogni (más kérdés, hogy időben visszafelé egyenlőre még nem), ugyanakkor hangsúlyozom: ELMÉLETILEG mindkettőben meg is tudunk állni.

-Teleportálódni egyikben sem tudunk.

-Egyszerre két helyen, egyik dimenzióban sem lehetünk.

-Egy dimenzió koordinátái, mintha egymásba kapcsolódva követnék egymást, például: időben egy másodpercből mozgok 2 másodpercbe, aztán 3-ba, és így tovább... egymást követik az értékek.

Térben ugyanez, mondjuk milliméterrel, 1mm-ből 2mm-be mozdul egy hangya. De lehetne mm helyett cm, vagy dm is, vagy mozoghatna épp egy pók is, ez lényegtelen.

-Időben és térben a dolgok lehetnek közel és távol.


Most már elmondom, hogy mi a köv. dimenzió. Az anyag!


Vegyük csak sorba a tér és az idő közös jellemeit újra, ezúttal kiegészítve az anyaggal!


-Mindháromban tudunk mozogni. Anyagban is meg tud változni egy test koordinátája.

például: Elégetek egy zsebkendőt. A zsebkendő, a ,,papírkoorditájából" kénytelen elmozdulni, így elszenesedik, és belép a "szénkoordinátába". A zsebkendő így mozoghat térben, időben, és anyagban is. Érdekes, hogy míg térben és időben egész életünkben mozgunk, csak a szervezetünkben végbemenő reakciók kényszerítik, néhány sejt anyagban való mozgását.

-Aztán anyagban szintén nem tudunk teleportálódni, pl.: Cukor elégetésekor nem kapunk rögtön cukorszenet, előbb "át kell esni a karamellkoordinátákon". Ezzel már azt is megmagyaráztuk, hogy az anyagnak a koordinátái szintúgy, mint a térnek és az időnek, egymásba fonódnak. Tehát a cukorkoordinátákat követi szorosan a karamellkoordináta, azt pedig követi a cukorszénkoordináta. Hasonlóan követi egymást a 3m, a 3m 1cm, a 3m 2cm, a 3m 3cm, térben.

-Egyszerre két helyen egy test anyagban sem lehet: Vagy cukorból van egy anyag, vagy karamellből, de soha nem egyszerre a kettőből.

-Anyagban is lehet egy tárgy közel, vagy távol, éppúgy mint időben. (pl. tegnap még volt egy párnám. azóta valaki beledobta a kandallóba, ma már nincsen párna. Peidig időben hozzám még elég közel meg van az a párna, de egy év múlva, már nagyon távolinak tűnik. Aztán visszaemlékezni, hogy jé! Régen volt egy párnám.

Vagy mint térben. (Ott van az ágyon tőlem 2 méterre a párna, ekkor ugye közel van, de, ha a párnát Afrikába szállítják már térben távol lesz tőlem.)

Anyagban pedig távol van a párna tőlem, ugye teljesen más az anyagszerkezete egy élettelen párnának, mint, egy élő embernek. De mondjuk egy takaróval már hasonlóak az anyag koordinátái.


Még annyit leírok, hogy a tér 3D-s, az idő 1D, viszont az anyagnál a dimenziószámot nem ilyen könnyű megmondani.

Pl.: A cukrot nem csak elégetni tudom, ezáltal nem biztos, hogy a cukorkoordinátákból karamellkoordinátákba fog lépni. Az is lehet, hogy én éppen vízbe dobom, (ekkor már a víz koordinátái is meg fognak változni) így cukrosvízkoordinátába esik bele, vagy valahogy így tudom elképzelni. És ez egy másik az előzőtől független iránya az anyag dimenziójának. Mint pl.: térben, ha jobbra, balra megyünk, teljesen más térkoordinátákba haladunk, mintha előre, vagy hátra lépünk.


Nagyjából ennyi, köszönöm aki végigolvasta és remélem könnyen megérhető volt!

Akinek van kérdése, esetleg valamivel egyet nem értése nyugodtan írja le és én megpróbálok rá válaszolni. :)

2016. okt. 21. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!