Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Na ez akkor most h is van?...

Na ez akkor most h is van? (Színelmélet)

Figyelt kérdés
A fekete nem egy szín, egy olyan anyag amely nem veri vissza más-más hullámhosszon az őt érő fotonokat, mindet elnyeli. A fekete a szín hiánya. De mi van az üveggel? Az nem elnyeli, hanem mivel ritka a szerkezete, átengedi a fotonokat, mindig olyan színű amilyen szín mögötte van, de mivel nem veri vissza a hullámokat nem nevezhető színnek. Most akkor melyik a színtelen? A fekete, vagy az üveg? Mi kell ahhoz, hogy fekete (nemszínt) hozzunk létre, értem milyen tulajdonságú anyag, amely semmilyen hullámhosszon nem veri vissza a fotonokat? És lhet olyan anyagot előállítani, ami csak hanghullámvisszaverődéssel detektálható, mert minden fotont átenged, és semmit semmilyen hulláhosszon nem tükröz vissza/ver vissza, mint egy nagyon tiszta üveg amit szemmel nem lehet érzékelni, max. megfogni és hasonlók? Lehetne ilyen/létezik ilyen?

2015. máj. 27. 15:25
 1/6 2xSü ***** válasza:

> A fekete nem egy szín


De. A fekete egy szín. A szín annak a tulajdonságnak a – szubjektív, nem egzakt – leírására szolgál, hogy ha az adott tárgyat a látható spektrumban teljes hullámhossztartományban megvilágítva – azaz fehér fénnyel – a szembe milyen hullámhosszú fény érkezik be.


> A fekete a szín hiánya.


Ez alapján a piros a kék és zöld hiánya. Ergo a fekete épen olyan jogon szín, mint bármi, ami nem fehér.


> De mi van az üveggel?


Az üvegnek – meg úgy az anyagoknak – nem csak színük van. Nem csak a visszavert hullámhosszakat ítéljük meg, de azt is, hogy egy tárgy átlátszó-e, illetve milyen szórással veri vissza a fényt. (Lásd a tükör és a fehér lap közötti különbséget.)


> de mivel nem veri vissza a hullámokat nem nevezhető színnek.


Valamennyire visszaveri, csak éppen a hétköznapi életben nem ezt nevezzük az üveg színének, hanem azt, amit átenged. Van piros üveg is, van sötét (szürke) üveg is. A teljesen átlátszó üveg tehát tekinthető fehérnek, de nem szoktuk rá ezt mondani. Lehet színtelennek is mondani, de leginkább az átlátszó a megfelelő szó, csak az meg nem szín, csak afféle színszerű fogalom.


Ugye az a gond, hogy a hétköznapi fogalmainkban a szín nem egy egzakt fogalom.


> Mi kell ahhoz, hogy fekete (nemszínt) hozzunk létre, értem milyen tulajdonságú anyag, amely semmilyen hullámhosszon nem veri vissza a fotonokat?


Ezt az anyag rácsszerkezete, kvantummechanikai sajátosságai döntik el. Meg itt ugye kérdés, hogy feketének tekinthető-e valami, ami azért a fény egymilliomod részét visszaveri. A fekete nem egy érték ugye, hanem legtöbbször inkább egy színtartomány, mint ahogy a piros, vagy a sárga is. Az meg elég szubjektív, hogy most a piros és sárga között bevezetünk-e még egy színt, mondjuk a narancssárgát, vagy még tovább osztva a skálát újabb elnevezéseket vezetünk be.


> És lhet olyan anyagot előállítani, ami csak hanghullámvisszaverődéssel detektálható, mert minden fotont átenged, és semmit semmilyen hulláhosszon nem tükröz vissza/ver vissza, mint egy nagyon tiszta üveg amit szemmel nem lehet érzékelni, max. megfogni és hasonlók?


Őőő… Hogy jön ide a hang? A két tulajdonság független egymástól. A másik az, hogy nem csak az fényáteresztő képesség számít itt, hanem mondjuk a törésmutató, a fényszórás. Egy tökéletesen átlátszó anyag esetén a törésmutatónak 1-nek kell lennie, mert ferde szögben visszaverné a fényt. Itt azért jóval konkrétabb adatok kellenének, hogy meg lehessen mondani, hogy az adott tulajdonsággal rendelkező anyag létezik-e. Milyen vastag legyen, a fény hány százalékát kell visszavernie egy adott szögből, stb…

2015. máj. 27. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A hangot úgy hoztam szóba, hogy ha egy anyag a fotonok közel 100 vagy 100 %-át átengedné, az nem lenne emberi szemmel látható, tehát detektálni (észlelni) csak hanghullám-viszsaverődéssel lehetne. Mint a denevérek. Ugye kibocsájtja a hangot, az a tárgyról visszaverődik, és úgy tájékozódik. De köszönöm a választ, és a korrigálást, mostantól tudom, hogy a fekete is egy szín, csak akkor ezek szerint butaságot olvastam korábban erről.
2015. máj. 27. 16:30
 3/6 anonim ***** válasza:

"A hangot úgy hoztam szóba, hogy ha egy anyag a fotonok közel 100 vagy 100 %-át átengedné, az nem lenne emberi szemmel látható, tehát detektálni (észlelni) csak hanghullám-viszsaverődéssel lehetne."


-Hát, volt is már olyan, hogy valaki átsétált az üvegajtón, nem is egyszer...

2015. máj. 27. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
:D De a denevér nem menne neki XD
2015. máj. 27. 16:51
 5/6 anonim ***** válasza:
A denevér fekete. Ebből következik, hogy csak azt a fényt hallja, ami átmegy a falon.
2015. máj. 27. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

"A hangot úgy hoztam szóba, hogy ha egy anyag a fotonok közel 100 vagy 100 %-át átengedné, az nem lenne emberi szemmel látható, tehát detektálni (észlelni) csak hanghullám-viszsaverődéssel lehetne."


Dugj egy üveglapot víz alá. Nézd meg, látsz-e belőle bármit.

Ha igen, kezdd el sózni a vizet. Lesz egy olyan töménység, aminél gyakorlatilag azonos lesz a sós víz és az üveg fénytörése, az üveg teljesen láthatatlanná válik a víz alatt, esetleg némi tükröződésről tudod kiszúrni, hogy ott van.

Na erre lenne szükség levegőben, egy olyan anyagot keresel, aminek a fénytörése azonos a levegőével.

Nem csak te keresed. :) De még nincs.

2015. máj. 28. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!