Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az energia nem vész el, csak...

Az energia nem vész el, csak átalakul CÁFOLATOM! Igaz?

Figyelt kérdés

Szóval, vegyünk 2 részecskét, A és B. A gravitáció minden tömeggel rendelkező testre hatással van, és végtelen, mert nem fogyhat el. A magához húzza B t, amely mozgási energiát kap. A semmiből. Ha átalakul, akkor bármilyen energiává át lehet alakítani, és energiát kaptunk a semmiből. Ha nem, tud átalakulni, akkor elvész, így is hibás az elmélet. Nagyobb példa. A föld és egy meteorit. Vegyünk egy több km átmérőjűt. Olyan, mint ha egy traktor motorja húzná a földhöz. Csakhogy ennek a traktornak nem kell energia, mégis energiát ad, éppen egy traktormotornyit (példa!) a testnek. Ez így paradoxon. Bizonyított, hogy a részecskék vonzzák egymást, azaz mozgási energiát kapnak valahonnan. Így, ha a gravitációból lehet energiát nyerni, és a gravitáció végtelen, mert állandó fizikai tulajdonság, és soha nem fogy el, az azt jelenti, hogy az energia sem fogy el soha, azaz végtelen mennyiségű energia (is) lehet az univerzumban? Persze, az energiamennyiség a gravitáció által, az univerzumban lévő testek tömegétől függ, mert arra hat a gravitáció a végtelen erejével, és mivel az összes tömeg a világegyetemben nem végtelen (szerintem), így nem lehet végtelen a benne lévő energia se, bár ez egy más kérdés, hisz nem tudjuk, hogy a világegyetem végtelen-e. Tovább gondoltam, el is vészhet, hiszen ha megy egy tárgy X irányba, egy részecske, és egy másik részecske közelít hozzá, akkor lehet, hogy lelassul és megáll, azaz elveszíti a mozgási energiáját, és ez esetben mivé alakult át a részecske mozgási energiája? Szerintem semmivé. Vagy lelassul, ez esetben is veszít a mozgási energiájából, és nem alakult át semmivé, mert a tömege miatt lassult le, a tömeg nem energia, ill. energia nem létezik tömeg nélkül. Legalább részecskék, fotonok formájában, de azokra is hat a gravitáció. Akkor tehát, mégsincs mindig ugyananyi mennyiségű energia a világegyetemben?


Nem értem, miért fogadja el a legtöbb ember az energia nem vész el csak átalakul elméletet. Hogyha hibás a cáfolatom, kérlek írjátok le, azt is, hogy miért! A fizikában a gravitáció tulajdonságai, a tömeggel rendelkező testekre gyakorolt hatásának fogalma, működési elve, és az energia nem vész el csak átalakul (elfogadott elmélet), egyszerűen szerintem nem fér meg.



Ja, és azt nem mondja ki az elmélet, hogy energia nem jöhet létre a semmiből. Ha viszont igaz, hogy átalakulhat, akkor végtelen mennyiségű energia van, nem csak mozgási, de hő, és minden típusú energia. Vagyis lehetne, akár..anélkül, hogy az univerzum forrásos, végtelen mennyiségű energia keletkezhet benne ezekszerint, mert a gravitáció soha nem fogy el, és örök, állandó.



2015. aug. 1. 18:28
1 2 3 4 5 6 7 8
 1/80 anonim ***** válasza:
74%

"A magához húzza B"

Itt is ért véget a félig "igaz"!

Mert B is ugyanúgy hatással van A-ra. Pont.

2015. aug. 1. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/80 A kérdező kommentje:
Igen! B is húzza A-t. Vegyük azt, hogy egyenlő tömegűek. Mindketten mozgási energiát kapnak. Aztán ütköznek. Kioltják egymás energiáját? Ha igen, akkor "az energia nem vész el" nem igaz.
2015. aug. 1. 18:36
 3/80 sadam87 ***** válasza:
100%

"A magához húzza B t, amely mozgási energiát kap. A semmiből."

Nem igaz. Miközben 'A' mozgási energiája növekszik, a helyzeti energiája csökken. Tehát ahhoz, hogy 'A'-t ugyanolyan távol juttassuk 'B'-től, mint a kísérlet elején volt, energiát kell befektetni.


"[a gravitáció] ... végtelen, mert nem fogyhat el."

Itt nem egészen értem, mire gondolsz. A gravitációs erő valóban hat bármilyen távolságra, de minél távolabbi testek között van, annál gyengébb. Emiatt, ha egy test végtelen távolról zuhan, az energiája nem lesz végtelen (hacsak nem egy szingularitásba zuhan), hanem a test középpontjától adott távolságra adott mozgási energiára tesz szert. (pl. ha a Földtől végtelen távoli hozzá képest nem mozgó testet elkezd a Föld vonzani, és semmi más nem hat rá, akkor a sebessége a Föld felszínénél kb. 11,2 km/s lesz).

2015. aug. 1. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/80 A kérdező kommentje:

"[a gravitáció] ... végtelen, mert nem fogyhat el."

Itt nem egészen értem, mire gondolsz.


Arra gondolok, hogy végtelen mennyiségű erőt tud kifejteni. Az erőből meg energia lehet. Nem tud elhasználódni. Szerintem érthető. A helyzeti energia nem olyan energia, mint a hőenergia, vagy a mozgási energia. Ha az autót elindítod, kell energia az elindulásának, és ha ezt az energiát, ami az indításhoz kell, a helyzeti energia elvenné, akkor lényegében megsemmisülne az indításhoz szükséges energia. Ne keverjük bele...:)

2015. aug. 1. 18:48
 5/80 A kérdező kommentje:
Inkább mégegyszer leírom. Az autó inditási energia átalakul az autó mozgási energiájává. Ha igaz, amit leírsz, akkor az autó mozgási energiája nem fog semmit érni, mert ha kivonjuk belőle azt a minusz helyzeti energiát, amit elveszített az elmozgással a kezdőponttól, akkor az autó eneriája 0 kéne, hogy legyen, ebben az esetben viszont elvészett az indítási energia. A gravitáció esetében a gravitáció adja a(z) (végtelen) indítási energiát. Így olyan, mint ha az autó helyzeti energiája alakult volna át az autó mozgási energiájává, azaz az okozta volna az autó mozgását, ami nem igaz.
2015. aug. 1. 18:52
 6/80 Gugu Gabor ***** válasza:

Nem egészen jó elgondolás, hogy hagyjunk ki bizonyos dolgokat...


Kérdező pls néz utána a helyzeti energiának mert az az autó indításos példád igen csak sántít. (azon kívül hogy értelmetlen)

2015. aug. 1. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/80 A kérdező kommentje:
És, az indítási energia nem vészhet el a törvény szerint.
2015. aug. 1. 18:53
 8/80 A kérdező kommentje:
Konkrétumok?
2015. aug. 1. 18:54
 9/80 sadam87 ***** válasza:
100%

"Arra gondolok, hogy végtelen mennyiségű erőt tud kifejteni."

Végtelenül nagy erőt akkor tudna kifejteni, ha az egyik test tömege végtelen lenne (ilyen elég ritkán van), vagy ha a test között végtelenül kicsi a távolság (ilyen van (elvileg) a fekete lyukak belsejében, de mivel erről elég keveset tudunk, és ezt itt felszabaduló energiát nem is lehet kinyerni, talán nem annyira releváns). Egyéb esetben nem tud végtelenül nagy erőt kifejteni.

"A helyzeti energia nem olyan energia, mint a hőenergia, vagy a mozgási energia."

Miért is nem? Ha a következő mondatokat indoklásul írtad volna, nem sikerült.

"Ha az autót elindítod, kell energia az elindulásának, és ha ezt az energiát, ami az indításhoz kell, a helyzeti energia elvenné, akkor lényegében megsemmisülne az indításhoz szükséges energia."

Lehet, hogy én vagyok nehéz felfogású, de ennek a mondatnak szerintem semmi értelme. Ha bármi elveszi az autó indításához szükséges energiát (pl. lemerül az akkumulátor), akkor nem indul el. Azt sem értem, hogyan tudja a helyzeti energia "elvenni" az indításhoz szükséges energiát. Viszont ha pl. lejtőn lefele indulsz az autóval, magától elkezd gurulni (a helyzeti energiája miatt), és ha megfelelő pillanatban (elég nagy sebességnél) felengeded a kuplungot, az elektromotor nélkül is be tud indulni az autó (lehet, hogy kicsit rázósan).

2015. aug. 1. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/80 A kérdező kommentje:

Hova lett az autó indítási energiája akkor, és miért értelmetlen a példám?


lebutítva:


indítási energia 5 egység. mozgási energia 5 egység, váltószám 1. Helyzeti energia -5 egység, a mozgási energia 5 egység miatt, váltószám 1... a mozgási energia kioltja a helyzeti energiát, így a mozgási, helyzeti energia mindkettő=0. Hová tűnt az 5 indítási energiának a hatása? Mivé alakult, ha az indítási energia felhasználódott, így lett belőle -5, a mozgási energia 0, és 5 indítási energiát használtunk fel? Ez az értelmetlen.

2015. aug. 1. 18:59
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!